Bentley Christie ile Röportaj I

25 Şubat 2013
2.112 kez görüntülendi

Bentley Christie ile Röportaj I

Bentley Christie kimdir?

Bazılarının Bentley Christie diye çağırdıkları, hayret etmekten (ve eğlenmekten) asla vazgeçmeyen, çok genç yaşta envai çeşit dünyevi yaratıktan ve onların içinde yaşadıkları doğal habitattan büyülenen kişi.

Çocukluğu boyunca asla, büyüdüğünde onun bir biyolog olacağı sorusu gündeme gelmemiş; tam tersine sorun asıl olarak ne tür bir biyolog olacağının kararı üzerine olmuş.

Bir yıl onun planı eninde sonunda bir ornitolog olmayı içerirken, sonraki yıl rahatlıkla bir balık bilimci veya sürüngen hayvanlar bilgini olmayı içermiş. Üniversiteye gidinceye kadar oldukça net olan şey şuydu;  biyoloji onun için tek büyük tercih ve doğru yönde yol alması için muhtemel yardımcı idi.

Aslında o asla gerçek manada büyümedi (Allah’tan ki öyle) ve biyolojide kalıcı bir kariyer yapmadı, fakat onun doğal dünyaya olan çocuksu tutkusu bugüne kadar geldi ve yaşamının akışında önemli bir role sahip oldu.

Yirmili yaşlarının ortasından beri Bentley’in en favori hobilerinden birisi, ailesi ve arkadaşlarının sıra dışı ölçüde kendisiyle nazikçe alay etmelerine neden olan vermikompost olmuştur. Hiç rahatsız olmadan, mükemmel bir solucan kompost sistemi arayışına devam ederek, tutkusunun meziyetlerini, dinlemeye gönüllü olan herkesle paylaşmaktan her zamankinden daha fazla mutluluk duymaktadır.

bentley-featBentley Christie karısı, kızı ve iki kedisiyle Güneybatı Ontario taşrasında (Kanada) yaşamakta ve kendisine bir e-mail ile çok rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

(Bentley Christie kimdir? için kaynak: http://www.redwormcomposting.com/bentley-christie/)

ezv-banner

Stephen McGuire : Bentley, bugün bize katıldığın için teşekkür ederiz.

Bentley Christie: Beni konuk ettiğiniz için ben teşekkür ederim Steve!

Stephen McGuire : Solucan gübresi işine ne zaman başladın?

Bentley Christie: Neredeyse 12 yıl önce. Ocak veya Şubat 2000’de.

Stephen McGuire: Nasıl başladın?

Bentley Christie: Bir çevre danışmanlık firmasında çalışıyorken, birlikte çalıştığımız (diğer bir bölümde) bir iş arkadaşımın masasının altında ilginç bir solucan kabı bulundurduğu ve öğlen yemeğinden artan atıkları bu kabın içine koyduğuna dair söylentiler duydum. O sırlarda belli belirsiz solucan gübresine aşinaydım, aynı zamanda cidden çılgın mizaçlı/zeki ama antisosyal biriydim, bu nedenle bu şeyi kendi gözlerimle görmek istedim. Yerinde inceleme olayı ortak bir arkadaş (solucan kabından bana ilk bahseden kişi) tarafından düzenlenmişti ve söylemeye gerek yoktur ki, iş aklıma yattı.

Hayalimde geriye döndüğümde, şu an bu kişinin solucanları muhafaza etmekle iyi bir iş yapmadığını söylemeyebilirim; kap neredeyse kuru gibi olan vermikompost ile doluydu ve ince kırmızı solucanların kabın içinde bulunan elma çekirdeği gibi sulu gıda atığı parçalarının etrafında toplandıklarını açıkça hatırlıyorum. Diğer yandan eleştirel bakış bir yana geriye dönüp baktığımızda, birçok insanın “çöp” olarak gördüğü şeyi güzel ve zengin toprak benzeri malzemeye dönüştüren bu küçük solucanlar bana oldukça ilginç geldi.

Sanırım iş arkadaşım, içerisinde bolca solucan olan kompostu alıp eve götürerek kendi solucan gübresi kabımı oluşturmam için ısrar etmesiyle sonlanan heyecanımı takdir etmiştir

Gerisi, dedikleri gibi, tarih!

Stephen McGuire:  www.redwormcomposting.com?  adresini kurma kararını nasıl aldın?

Bentley Christie: Sanırım zaman zaman solucan gübresi üretimine dair tutkumu başkalarıyla da paylaşmayı istediğim olmuştu, fakat ben daima çok çekingen/utangaç bir herif olmuşumdur, bu nedenle kelimenin gerçek manasıyla seçenekler bunu mümkün kılamamıştı. 2005 yılında, web tabanlı iş girişimlerini takip edebilmek için toprak bilimi üzerine istemeyerek yürütmekte olduğum yüksek lisans programımı sonlandırdım. Birçok açıdan bu oldukça “çılgıncaydı” ve babamın tam olarak bu durumdan, doktora derecesini içeren akademisyenlik, heyecanlandığını iddia edemem (anlatmaya yüzyıl yetmez) fakat bitirmek verdiğim en iyi kararlardan birisi olmuştu.

Oldukça tuhaf ama, o anda bir web sitesinin nasıl kurulacağına dair hiçbir şey bilmiyordum, fakat uzun sözün kısası sonraki 6 ay veya daha fazla bir süre içinde aşama aşama parçaları bir araya getirdim ve çözmeye başladım. Doğal olarak (en azından benim için) tutkulu olduğum konular üzerine birkaç web sitesi tasarlama dürtüsü hissettim ve solucan gübresi üretimi bu listenin haliyle en başında olacaktı. Bu nedenle Haziran 2006’da domain adını satın aldım (redwormcomposting.com) ve evet, devamını zaten biliyorsun. Gerisi tarih!

Stephen McGuire: En çok beğendiğin solucan kabın hangisi  ve neden?

 1Worm Inn

Sana biri diğerinden farklı olduğu için favori kaplarımdan ve favori genel sistemimden bahsedeceğim. Burada “kap” kelimesi, benim Worm Inn adını verdiğim çeşitli konteynırları (yük hazneleri) ifade etmektedir.  Ben söz solucan gübresi üretimine gelince BÜYÜK bir etkili basitlik fanatiğiyim. Worm Inn’in en çok sevdiğim tarafı kullanımının gerçekten çok kolay ve normal plastik kaplarla karşılaştırıldığında daha toleranslı olmasıdır; mükemmel havalandırma ve sürekli-akış üretim sistemi sayesinde oldukça etkili sonuçlar elde etmenizi mümkün kılar.

2

 VermBin

Benim bu yıl ilk olarak bir tane yaptığım “VermBin” adlı kabımı da gerçekten sevdiğime dair sinsi bir şüphemin olduğu da söylenmekte. Worm Inn gibi o da çok sade bir tasarıma sahiptir, çok iyi bir havalandırma sağlamakta ve etkili bir solucan gübresi üretimi ve hasadı için sürekli-akış üretim sistemi prensiplerine dayanmaktadır.

3

Vermi Trench (Solucan gübresi üretim hendek sistemi)

Hadi şimdi gelelim benim hazneli olmayan favori solucan gübresi üretim sistemime. Bu kesinlikle benim solucan gübresi üretim hendekleri sistemimden başkası değildir (bunların çoğu şu anda solucan gübresi aktarmalı yığını haline gelmiştir). Bu yatak sistemini gerçekten seviyorum, çünkü sadece üzerinde çalışması çok kolay değil, aynı zamanda oldukça büyük oranda atığı işleme olanağı da sağlamaktadır. Ayrıca eğer bu sistemi bahçenizdeki bostanın yakınlarına kurarsanız mükemmel bir doğal gübreleme sistemi olarak da hizmet verirler. Benim “çiçek yetiştirme yeteneğim” yoktur, eminim,  fakat son birkaç yaz boyunca benim bahçemi görmüş olsaydınız böyle bir yeteneğimin olduğunu düşünebilirsiniz.

Stephen McGuire: Bize web siteleriniz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Bentley Christie: Sanırım Red Worm Composting ve Worm Farming Alliance sitelerinden bahsediyorsun.

header5

Red Worm Composting sitesi, solucan gübresi üretimi üzerine bilgi almak isteyen (ve tabi bu konuda heyecan duyan) insanlara çevrimiçi olarak yardımcı olmak üzere tasarlandı. Bu site solucan gübresi üretimi işine girmeyi düşünen ya da en azından başlamayı planlayanlar için oldukça fazla bilgi içermektedir. Fakat aynı zamanda kendi dolambaçlı solucan gübresi üretimi yolculuğumdan da bahsediyor. Birincil olarak tabi, küçük ölçekli olması şart olmamakla beraber bir hobi olmanın ötesinde solucan gübresi üretimimin peşinde olan ilgililer için amaçlanmıştır.

2013-02-25 03_45_44-Worm Farming Alliance

Worm Farming Alliance ise, solucan gübresi üretimi işinin (genel olarak ekolojik işletmelerin) girişimciliği ile ilgili olan tutkumun paylaşılması, fakat daha da önemlisi solucan gübresi üretimi girişimcilerinin işe başlamalarında veya daha ilerisi mevcut solucan gübresi (veya bağlantılı diğer) işlerini ilerletmelerine yardımcı olmanın bir yolu olarak kuruldu. Bu proje kapsamında benim diğer büyük hedefim ise, bir araya gelebileceğimiz, fikir alışverişinde bulunabileceğimiz ve birbirimize yardımcı olabileceğimiz gerçekten güçlü bir profesyonel solucan gübresi üreticileri (veya benzeri iş kurucuları) topluluğu oluşturmaktır.

header

header5

Stephen McGuire: Solucan gübresi üretimi işine yeni başlayan kişiler için ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsin?

Bentley Christie: Birincisi ve en önemlisi, solucan gübresi üretiminin temellerini sağlam bir şekilde kavradığınızdan emin olmalısınız. Bu temellerin çoğu ise süreçte yaşamsal bir rol taşıyan kompost solucanı ihtiyacıyla alakalıdır; malûm solucan yoksa gübre de yok değil mi? Bunlar, nihai bir solucan gübresi sistemi kurmak ve sürdürmek için gerekli olan taktik ve hileleri öğrenmekten çok daha önemlidir. Dışarıda çoğu birbiriyle çelişkili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz, bu nedenle en önemli olan şey mümkün olduğunca her şeyi en basit şekilde yapmaktır (bu temel ilkeler üzerine çok durularak) ve mümkün oldukça uygulamalı öğrenmeye özen gösterilmelidir.

Şunu söyleyebilirim, solucan gübresi üretimini garantili bir şekilde yapmanı bir yolunu arıyorsanız işte benim odaklanması gereken en önemli 3 önerim:

1) Yataklama – Solucanlara iyi bir habitat sağlamak açısından yataklama OLDUKÇA önemlidir. Karbonca zengin emici maddeler, örneğin ortalama bir solucan gübresi kabı için doğranmış kartonlar veya gazete sayfaları mükemmel bir seçim olacaktır (dış mekânda yer alan daha büyük bir sistemlerde iyice yanmış, yıllanmış hayvan gübresi gibi malzemeler de iyi bir seçim olabilir). Kabınızı ilk hazırladığınız zaman malzemeyi bol kullandığınızdan emin olun ve belirli dönemlerde düzenli olarak küçük miktarlarda yataklama malzemesi koymayı da unutmayın (ya da düzenli olarak yataklama malzemesini ince bir tabaka şeklinde solucanların işlem gördüğü en üst yüzeyin hemen üstüne serebilirsiniz, böylece düzenli olarak karışacaktır).

2) Havalandırma – solucan gübresi üretimi sürecinde oksijen çok önemli bir rol oynamaktadır. Solucanlar oldukça düşük oksijen koşullarına toleranslıdırlar fakat bütün olarak sürecin kendisi (AEROBİK kompost üretim süreci) eğer oksijen seviyesi düşerse felce uğrar. Yaşamsal öneme sahip olan oksijeni tedarik etmenin yanı sıra, iyi bir hava akışı da, örneğin amonyak gibi sistemde birikmesi solucanlar için toksik özellik taşıyan zararlı gazların dışarı atılması açısından oldukça önemlidir.

Kapalı sistemler mümkün olduğunca “nefes alabilen” sistemler olmalıdır. Bu da sisteme çeşitli hava delikleri ekleyerek ve/veya genel olarak en iyi hava akışını sağlayacak olan ahşap veya kumaş gibi çeşitli malzemeler kullanarak mümkün kılınabilir. Hacimli yataklama malzemesi (yukarıda belirtildiği gibi) kullanın. Bu tür malzemeler sistemdeki aşırı nemi çekerek uygun bir habitat sağlar ve böylece iyi bir hava akımı oluşur ve böylece oksijen kompost işleminin sürdüğü bölgeye kadar erişebilir.

3) Özdenetim – Solucan gübresi uğraşısına ilk başladığınız zaman kendinizi sabırsız hissetmeniz veya bir şeyleri yanlış yapıyor, solucanlara iyi bakım yapamıyor olduğunuz için üzülmeniz doğaldır. İronik bir biçimde ne kadar önemsiz (kıvır zıvır) şeyler yaparsanız, bir şeylerin yanlış gitme riskinin artması da o kadar mümkündür. Gerçekten olgun bir yaklaşım tavsiye ederim, bilhassa işin başındayken. Bu yaklaşım özellikle sisteme ekleyeceğiniz yiyeceğin miktarı bakımından önemlidir. Unutmamak gerekir ki solucanları aşırı beslemek onları aç bırakmaktan çok daha kolaydır. Oldukça mütevazı bir miktarda gıda atığıyla başlayın (en ideali gıda atıklarının sisteme eklenmeden önce bir miktar çürümeye bırakılmasıdır) ve daha sonra ne zaman, ne kadar gıda atığı vereceğiniz konusunda solucanların sizi yönlendirmesine müsaade edin.

Hadi bir gözden geçirelim…

İşin esaslarını öğrenin + yukarıda listelenen 3 ana maddeyi daima aklınızda tutunuz = Yüksek olasılıkla başarılı bir solucan gübresi üretim serüveniniz olacaktır.

Kaynak: http://www.mcguireorganics.com/interview-with-bentley-christie-of-red-worm-composting

Röportaj McGuire Organics sitesinin sahibi Stephen McGuire tarafından Ocak 2012 tarihinde yapılmıştır.

Derleme ve Çeviri: Savaş

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica