Bentley Christie ile Röportaj II

25 Şubat 2013
1.801 kez görüntülendi

Bentley Christie ile Röportaj II

 Bentley Christie tam bir solucanlar ve solucan gübresi çılgını. Solucanlar, onların mükemmel bir temsilcisi olan Bentley’den sorulur. Bu inanılmaz girişimci, bilim adamı ve solucan kovboyuyla tanışın. Bentley Christie bir blogger, girişimci ve kompost solucan gurusudur. Ontario, Kanada’da Red Worm Composting sitesi ve bloğu üzerine çalışarak zamanını geçiren ve konu hakkında video kursları üreten Bentley karısı, çocuğu, iki kedisi ve hayal edilemeyecek kadar çok solucanlarıyla birlikte yaşamaktadır. O aynı zamanda dev ayçiçeği için özel bir sevgi besleyen tutkulu bir bahçıvandır.

Christie üniversitede bilim okudu fakat kendi kendine bir karar alarak solucan gübresi dünyasına doğru yol almaya karar verdi.  Christie’yi şahsen yıllardır çevreci bir blogcu olarak tanımaktayım ve her zaman onun yazılarının ve işinin bir fanatiği olmuşumdur. İşin aslı kendi solucanlarım da Red Worm Composting’den gelmiştir.

 İşte Bentley Christie ile 7 soruluk röportajımız.

 bentley-feat

Shea Gunther: Solucanlarla nasıl tanıştın?

Bentley Christie: Tamamen bir solucan kabıyla başladım.  Ekotoksikolojisi laboratuarında fiilen solucanların istihdam edildiği, ki bu inanılmaz bir durum, bir çevre danışmanlık şirketinde çalışıyordum. Bir iş arkadaşım, testlerde kullanılmayan solucanlarla kendi solucan gübresi kabını düzenlemişti ve bu solucanları kompostlanabilir çeşitli öğlen yemeği atıklarıyla güzelce besliyordu.

Bu “büyülü” kabın rüzgarına kapıldığım ve hemen incelemek istedim. Söylemeye gerek yoktur ki, tamamen şaşırmıştım. İş arkadaşım ne kadar şaşırdığımı görünce bir kova solucanlı kompostu alarak evime götürmem ve böylece kendi kabımı düzenlemem konusunda ısrar etti. 11 yıl ileri saralım ve işte buralardayız.

Shea Gunther: Neden ortalama insanlar evlerinde bir kutu solucan olmasını istesinler ki?

7Bentley Christie: Ortalama insanlar neredeyse kesinlikle istemezler. Ne yazık ki, onlar genellikle solucanlar ve solucan gübresi üretimine dair yanlış bilgilere sahiptirler (bazılarından birazdan bahsedeceğim), bu nedenle işin zor kısmı insanların bunu ilk etapta denemelerini sağlamaktır.

Şaka bir yana, solucan gübresi üretimine dair en büyük şey, nerede yaşadığınız ve yılın hangi zamanın olduğuna bağlı olmaksızın size küçük ölçekte büyüleyici bir kompost sunmasıdır. Bu durum özellikle evinizin arka bahçesinde yaptığınız kompost üretimine nazaran, apartman, daire vb. yerlerde yaşayan ve kompostlanabilir atıkları için daha elverişli bir yöntem arayanlar için iyi bir haberdir.

İlk başlarda bir öğrenme eğrisi olacaktır, fakat bir kez işin temellerini kavrayınca, iş gerçekten kolaydır. Gıda atıklarınızı çevre dostu bir biçimde ortadan kaldırmanın yanı sıra, aynı zamanda bitkileriniz için muhteşem bir malzeme olan kendi “siyah altın”ınızı da kendiniz tedarik etmiş olacaksınız.

9

Shea Gunther: Şehirde ikamet eden insanlar solucan gübresi üretimi faaliyetine nasıl başlayabilirler?

Bentley Christie: Çok kolay bir biçimde. Kompost solucanları oldukça iyi bir şekilde kargo ile gönderilebiliyor, böylece yerel bir tedarikçi aramak zorunda olmazsınız, solucan sipariş edebileceğiniz birçok web sitesi mevcuttur (unutmayınız, burada bahsettiğimiz solucanlar sıradan toprak solucanları değiller). Aynı zamanda kendi solucan gübresi kabınızı nasıl inşa edeceğinize dair bir yığın bilgi de mevcuttur (YouTube üzerinden yapılacak bir tarama veya bizim sayfamızdaki “Başlarken” bölümü gibi…) Benim tavsiyem sisteminizi kurduktan sonra içerisine solucanları eklemeden 8önce, atıkların biraz çürüyüp ayrışması için 1 ya da 2 hafta kadar bekletilmesidir. Böylece sisteminiz solucanlar için tam manasıyla bir ev olacaktır ve sonuç itibariyle solucanlarınız çok daha hızlı bir şekilde sisteme adapte olacaklardır.

Son soruyla bağlantılı olarak hemen vurgulanması gereken bir şey daha var; insanlar tarafından bu solucanların sadece iç mekânlardaki solucan kaplarında kullanılabileceği şeklinde bir yanılgının oluşmasını istemem. İnsanlar aynı zamanda söz konusu atıklarını evlerinin arka bahçelerinde (çok büyük kompost davulları veya kompost yığınları şeklinde olmasa bile)tipik kompost üretiminde de kullanabilirler. Ayrıca hendek yöntemi, solucan kulesi yöntemi gibi birçok diğer yöntemler sayesinde bahçelerinde solucan gübresi üretimini de sürdürebilirler.

Shea Gunther: Yeşil (çevre) ile daha yeşil (veya çevreci) arasındaki fark nedir sizce?

Bentley Christie: İlginç bir soru, fakat işin aslı cevap vermenin oldukça zor olduğunu söylemeliyim. “Yeşil (Çevre)” terimi bugünlerde oldukça sık kullanılmakta ve gerçekten de tam olarak ne manaya geldiğini söylemek çok zor. Bir de işin içine “daha yeşil (çevreci)” kavramını karıştırınca sanırım benim açımdan insanlara yanlış mesaj vermek durumu söz konusu olacaktır. Bu kulağa daha çok bir yarıştırma gibi geliyor, “benim yelişim senin yeşilinden daha yeşil” gibi, ancak asıl olan nokta ise tüm bunlar hüsranla sonlanabilir.

Birçok insan bir şeyler konusunda verdiği uğraşıya dair doğru olanını yapmadığını hissetmekten hoşlanmaz. Bu da bana göre militan çevreciliğin neden tam manasıyla etkili olmadığını açıklar (daha büyük bir çerçevede).

Şahsen benim hedefim, insanların kafasını çevresel sorumluluklarına dair şişirmektense, daima yapılan faaliyetlerin (tutkuyla yaptığım solucan gübresi üretimi, bahçıvanlık gibi…) ilginç / eğlenceli / ödüllendirici (tatmin edici) taraflarını vurgulamak ve bunun için çabalamak üzerine olmuştur. Herkes eğlenmek ister, değil mi? Buna göre daha yeşil, daha çevreci olmak demek daha çok eğlenmek demektir.

İşte benim hikâyem bu ve ben bununla var oluyorum.

Shea Gunther: Dünyanın kurtarılmaya ihtiyacı var mı?

6Bentley Christie: Bana göre dünyanın ihtiyaç duyduğu şey, üzerinde bizlerin herhangi bir faaliyette bulunmadığı uzun bir dönem boyunca problemlerinden uzaklaşarak bir tatile çıkmasıdır (Bob Wiley’in de dediği gibi).

Neyse, çok fazla şaka yaptım, benim fikrim dünyanın oldukça esmek olduğu şeklindedir, bu nedenle asıl ihtiyaç kendi kendimizi tamir etmemiz ve bazı çeşitli büyük küresel değerler dizisi değişimine uğramamız üzerine iken, dünyayı korumaya çalışmamız o kadar da meselemiz olması gerekir mi, bilemiyorum.

Ben bir fanatik iyimserim ve belki de son beş yıl veya daha fazla bir zamandır kısmen eko-blogosfere (ÇN: İnternet üzerinde yer alan ve çevre üzerine olan bloglar bütünü, blog dünyası) dâhil olmamdan ötürü tüm bu olanlara dair olumlu bir değişim perspektifi görebiliyorum. Biraz geç mi peki? Bilemiyorum, bunun kararını vermeyi David Suzuki ve Al Gore’a bırakıyorum.

Shea Gunther: Sizin dışınızda dünyada iyi işler yapan kim var? Bu anlamda kimi neden bilmeliyiz?

19Bentley Christie: Byoearth’in  (http://www.byoearth.com/ ) kurucusu Maria Rodriguez. O, Latin Amerika’da yoksulluğun giderilmesi için solucan gübresi üretimine kendisini adamış olan Guatemala’da yaşan genç bir girişimcidir.

Maria, projelerinden birsi olan“Geleceğinizi Gübreleyin” ile yoksul bölgelerde yaşayan kadınlara, ailelerine anlamlı ve çevreye karşı sorumlu bir şekilde gelir sağlamaları için solucan gübresi üretimi ve girişimciliği öğretmeyi amaçlıyor.

Maria geçenlerde Unreasonable Institute’den, sıradaki projesi için (Worms-4-Change) harcamak üzere arzu edilen bir burs kazandı.

Sanırım Maria Rodriguez’in bir esin kaynağı olduğunu ve önünde çok parlak bir geleceğin bulunduğunu kompost üretenler topluluğundaki (ve daha da ötesindeki) herkes adına söyleyebilirim.

(Shea’nın notu: Bentley’i kendisine ait aşağıdaki soru üzerine düşünüp cevap vermeye davet ettim)

Shea Gunther: Bazı yanlış kanılara sahip olan insanlar vermikompost hakknda ne düşünmekteler?

Bentley Christie: Bence birçok insan yardım etmekten ziyade, organik “atıkları” kirli, kokulu ve sağlıksız koşullarla ilişkilendiriyorlar (ne yazık ki kent “yeşil kutu” programlarının gerçekten bu konuda faydalı olduğunu sanmıyorum, benim içi yeni bir sağlayamadı). “İğrenç” öğesi solucanlar ve böceklerle bağlantılıdır ve bu manada birçok insanın iç mekânda bir solucan kabı tesis etmekten hoşlanmamaları şaşılacak şey değildir.

Buna rağmen işin aslı şudur; uygun bir şekilde tesis edilmiş olan solucan kabı kokusuzdur ve risk gurubunda bulunmayan ortalama insanlar için herhangi bir sağlık riski taşımamaktadır (bunlar mantar sporlarına aşırı duyarlı olan insanlar olabilir ve bu nedenle kabı dış mekânla tutmak isteyebilirler). Ayrıca, kabınız ne hamamböcekleri için bir motel görevi görür ne de eviniz istenmeyen sayısız böceği ev sahipliği yapar.

Solucan fobisine gelince, ne şaşırtıcıdır ( ve aynı zamanda yanık olmak eğlencelidir) ki, bir kez işin oluş sürecini ve sonuçlarını görünce, tavırlarını çabucak değiştirerek solucan gübresi üretimine katılma cesaretini gösterebiliyorlar. Bu solucanlar küçük olağanüstü yaratıklardır ve onlara ısınmak hiç de zor değildir.

5

Kaynak: http://www.mnn.com/your-home/organic-farming-gardening/blogs/bentley-christie-is-crazy-about-worms-composting-worms-tha

Röportaj Mother Nature Network sitesinin sahibi Shea Gunther g-shea-gunther-SMtarafından Mayıs 2011 tarihinde yapılmıştır.

Derleme ve Çeviri: Savaş

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica