Cristy Christie ile Röportaj – SLO County Worm Farm

21 Temmuz 2012
2.255 kez görüntülendi

Cristy Christie ile Röportaj – SLO County Worm Farm

Bize biraz geçmişinizden ve solucan gübresiyle nasıl ilgilenmeye başladığınızdan bahsedebilir misiniz?

Muhtemelen bir solucan gübresi çiftliği sahibi olarak aklına gelebilecek en son tip insanım ben. Tanıdıklarım benim bu yeni girişimimden haberdar olduklarında, genellikle güldüler ya da şöyle dediler, “Sen mi? Şaka mı yapıyorsun? Sen bir saç stilisti, bir makyaj sanatçısı ve bir emlak komisyoncususun. Solucanlarla ilgili ne bilirsin ki?” Aslında haklıydılar. Solucanlar hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Bahçesi olan bir evde hiçbir zaman yeterince uzun süre yaşamamıştım.  Cadde üzerinde yaşamayı ve egzotik bölgelerde gayrimenkul satmayı seviyordum ve hatta Tanrı aşkına, 10 yılımı bir yatta yaşayarak bile geçirmiştim.

Fakat bilirsiniz, hayat insanı değiştirir ve siz de iyisi mi onunla birlikte değişirsiniz. Kız kardeşim ve ben hayatımıza biraz eğlence katacak bir iş bakıyorduk. Fakat benim için tutku olan gelir bu amacın asıl parçasını teşkil etmekteydi  (bu arada eğer yarım yüzyılı da devirmişseniz imkânlarınız bir miktar sınırlanmış demektir.) Eşlerimiz birer girişimciydiler ve bizzat kendi işleri vardı, bizler de sadece onların büro yardımcılarıydık. Evde çalışmak gerçekten güzel bir şeydi fakat kitabi çalışmak hiç de benim anladığım manada eğlenceli değildi.

Kız kardeşim Patti, aslında işe ilk başlayan kişi oldu. Solucan gübresi işi fikrine demek istiyorum.  Biz bir aile olarak yaratıcı beyin fırtınacılarıydık. E-Ticaret işletmeleri açtık ve çeşitli girişimleri araştırdık. Derken Patti yaklaşık 1,5 yıl önce bir gün “Cristy, buldum! Solucan işine gireceğiz!” dedi. O an tek düşündüğüm şey “Vah vah, Patti gerçekten kafayı yedi” olmuştu.

2

Kendi solucan gübresi işine başlamanı düşünmeni sağlayan şey ne oldu?

Hımm, Patti bana şimdi adlarını anımsayamayacağım bazı kitaplar, düzinelerce e-mail ve internet linki ve Worm Farming Secrets’den (ÇN: adresi www.wormfarmingsecrets.com) haber bültenleri gönderdi. … Konu ilgimi çektikçe daha çok okumaya başladım.    Ben hırslı bir geri dönüşümcüyümdür ve nüfus ile sanayinin gezegenimiz üzerinde yarattığı baskının oldukça büyüktür olduğunu bilmeme rağmen hâlâ solucanlarla kompost elde etmenin gücünü kavrayamıyordum. Tamamen öğrenmeye, bulabildiğim her solucan gübresi sitesini ziyaret etmeye ve okumaya dalmıştım. Ve tabi ki, www.redwormcomposting.com sitesinde de saatlerimi harcadım. Bu oldukça büyüleyiciydi.

İstiflenebilir bir sistem aldım ve tesadüfen bir solucan kaynağı buldum; mutfak atıklarını kompost yapmak için elinde solucan bulunduran bir tanıdık. Ken bana 5 galonluk bir sepet dolusu içinde solucan dolu olan koyu siyah vıcık vıcık bir maddeyi evime gönderdi. (Daha sonradan Ken kendi istiflenebilir solucan gübresi kabını aylarca ihmal ettiğini için bana gönderdiği maddenin o denli koyu ve vıcık vıcık olduğunu itiraf etti.) O tarihe kadar ben sadece çeşitli okumalar yapmış ve düzinelerce çevrimiçi video izlemiştim. Kaderi belirleyen bu önemli güne kadar tam olarak neye benzediği konusunda hiçbir fikrim yoktu. Solucanları gübreden nasıl ayıracağımı düşündüm, solucanları bir miktar mutfak atığının ve tavsiye edilen yataklama malzemesinin içine koydum ne olacağını gözlemlemeye başladım.

Bana sorarsanız, bulmaya mecbur olduğum şeyler şunlardı:

1) Acaba bu son derece incinebilir gözüken, kıvrık ve iğrenç yaratıklarla doğrundan ilgilenmeyi sevebilecek miydim? Ve,
2) Onları yaşatabilecek miydim?

Okumalarım bani bu işin, Mary Appelhof’un yaptığı kadar kolay olmadığı konusunda ikna etmişti. Birkaç ay sonra, sebze yetiştirme üzerine (brokoli, inanılmazdı) yaptığım bireysel birkaç denemenin etkileyici sonuçlarının yanı sıra, solucanların sayısının çılgınca çoğaldığı, öyle hemen de ölmediği veya gizemli bir şekilde ortadan yok olmadığı gerçeğini keşfetmem bir sonraki aşamaya geçebileceğimi düşünmemi sağladı. (ÇN: Marry Appelhof ile ilgili roportaj için Bkz: ) MAppelhof

3Biraz da işinizden bahsedebilir misiniz? Birincil olarak odaklandığınız konu ve uzun dönemde erişmeyi umduğunuz hedef nedir?

Biz şarap diyarında yaşıyoruz. Kaliforniya, Paso Robles ülkede en büyük şarap üretim bölgelerinden birisidir. Burada aynı zamanda birçok organik çiftlik de mevcuttur. Çiftçi pazarları ve kendi geniş kişisel ağımız aracılığıyla onların bazılarıyla temasa geçiyor olacağım ve yanıtlarının ne olacağına bakacağım. Tam da bu noktada henüz satacak kadar solucan gübresi temin edemediğim için konu bir tavuk-yumurta hikâyesine dönüyor. Bunu daha sonra açıklayacağım. Solucan gübresi çayının gerçekten büyük etki yaratacağını umuyorum. Veriler bu konuda ilgi uyandırıcı. Şu ana kadar sadece bir avuç organik çiftçi ile görüştüm, onlar burada bir solucan gübresi çiftliğinin olmasından heyecan duydular ve bu konuda geleceğim oldukça parlak.

Sen Kaliforniya’da yaşamaktasın, burada halktan yana solucan gübresine yoğun bir ilgi (veya farkındalık) olduğunu gördün mü? Yöreye özgü herhangi bir sorunla yüz yüze geldin mi?

Bu kısım benim için harika bir aydınlatıcı oldu. Benim hayal ettiğimden daha fazla insan solucanları ve onların faydasını biliyor görünmekte. Farkındalık düzeyi oldukça yüksek. Çevresel kaygılar gerçek ve daha sağlıklı, daha iyi bir yaşam ve daha besin değeri yüksek gıdalara olan tutku hızla artıyor. Ben şahsen, bazı büyük eksiklikleri gidermek için şu anda çok doğru bir bölgede olduğum konusunda oldukça olumlu duygular hissetmekteyim.

Yerel olarak rahat ve kolay bir şekilde hammadde elde etme konusunda zorluklarla karşı karşıya kaldım. Ürünümün yüksek kalitede ve tutarlı olmasını istiyorum. Bu ise sadece tutarlı bir solucan yemi ile mümkün. Bu nedenle bu konuda hâlâ çalışmaktayım ve umuyorum ki yakında bu sorun da çözülecektir.

Aynı zamanda şunu öğrendim ki, çok ama birçok insan kendi solucan gübresi kabının tutarlı ve sağlıklı olması konudan başarıya ulaşamamakta. Hemen vazgeçiyorlar. Ben de bu işi yaptım ve böylece anladım. Yeniden denemek veya sıfırdan başlamak isteyen herkese yarım etmek konusunda istekliyim. Gelecek baharda aynen Bentley’in (ÇN: www.redwormcomposting.com sitesinin sahibi, 4) çok başarılı bir şekilde yaptığı gibi bir hendek vermikompost bahçesi kurmaya niyetim var. Belki “Hendeklere buyurun!” partisi bile düzenleyebilirim. Hep birlikte bir parça hendek kazıp içini hemen doldurabiliriz. Bence bu oldukça başarılı bir yöntem ve bana sorarsanız, duyduğum kadarıyla insanların solucan gübresi üretme çabalarından vazgeçmelerine neden olan bir sorunu da ortadan kaldırmaktadır. İnsanlara bunun nasıl yapıldığını gösteriyor olacağım. Bence bu oldukça eğlenceli olacak ve konunun dünyaya yayılmasında oldukça fayda sağlayacak.

sandbox-trench1

Hendek Vermikompost Bahçesi

Sen ve eşin, birlikte kendi büyük ölçekli sürekli akış sistemi solucan kabınızı inşa ettiniz. Bize biraz da bu süreçten bahsedebilir misin? Sizin için bu sistem nasıl işliyor?

Ailemizde sürekli akış sisteminin eğlenceli bir proje olarak nasıl tasarlanıp kurulacağına karar veren bir mühendise sahibiz. Olağanüstü bir çabadan sonra, sistem monte edildi ve bu Haziran ayının başlarında doldurulmaya başlandı. İlk kesme işlemini (sürekli akış sisteminde ayaklar üzerinde havada duran kabın en alt kısmında hasat edilmeye hazır

5olan solucan gübresi bir elektrikli vinç yardımıyla tıraşlanarak ana bloktan kesilir, ÇN) bahar başlarında yapacağımızı umuyorum. Sistem 20 feet (6.096 metre) uzunluğunda ve 4 feet (1.2192 metre) genişliğinde olacak şekilde inşa edildi. Bu sistemi kendi dükkân\ahırımızın üzerine inşa ettik. Kuşlardan ayana herhangi bir kaygım yok çünkü sistem 3 inçlik kapalı gözenekli yalıtım levhası ile izole edildi.  Bu nedenle şimdiye kadar sıcaklık oldukça dengeli olarak sağlandı; solucanlar gayet mutlu olmalılar ki, etkin bir çoğalmaktalar. Ürettiğim solucan gübresinin adına Kara Elmas Vermikompost adını verdiğim için, solucan gübresi üretim sistemimin adını da “Elmas Kesici” lakabını taktım.

6

Adına “reaktör” veya her ne deniyorsa, oldukça uzun olan diğer sistemlerle hiç ilgilenmiyorum. Şu anda yaklaşık 60-70 libre (27-31 kg) solucan oturmuş mutlu bir şekilde yemek yiyorlar. Onlara haftalık olarak verdiğim yiyeceğin miktarı konusunda bunu baz alıyorum. İlk kesim işlemini yaptığım zaman sürecin nasıl pürüzsüzce işlediğini göreceğinizden eminim.

Solucanlara verdiğiniz birincil besin maddesi nedir? Ve bu gıda maddesini nasıl bir ilk süreçten geçirilerek solucanlara veriliyor?

Hammadde olarak ön-kompostlanmış at gübresi kullanıyoruz. Besleme girişimin en zahmetli kısmını oluşturmaktadır. (Şu ana kadar henüz hiç satış yapmadığım için bu girişime henüz bir iş diyemiyorum). Ön-kompostlama yabani ot tohumu, patojenlerin yok edilmesi ve bir miktar enerji salınımı için gerçekten önemli bir aşamadır. Kompost kapları 4x4x4 ebatlarında ve kapalıdırlar. Sistem aynı zamanda havalandırılmıştır ve ısı kontrollüdür. Sitemin birkaç gün boyunca sürekli olarak 140 Fahrenayt (60 Santigrat) derecede kalması için sürekli olarak takibini yapıyorum. Bu süreç yaklaşık olarak 2-3 hafta sürüyor ve daha sonra elde edilen ürünü ihtiyaç oranında solucanlar yem olarak veriyorum.

7
8
 
Solucanlara yem hazırlarken kullanılan doğranmış kağıtlar ve yemek vakti…

İşinin en keyifli ve faydalı yönü nedir ile en sinir bozucu ve cesaret kırıcı yönü nedir?

Kendi âleminde olan bir insan olarak yeni bir şeyler öğrenmek gerçekten de faydalı bir şey. Ayrıca kaygı verici yönleri de var. Her köşeyi döndüğümde yeni ve bilinmeyen bir şeylerle karşılaşıyorum. Aylar önce,  kendimi tamamen bunalmış hissediyordum ve ikinci bir planı düşünmeye başlamıştım. Bir toprak bilimci olmam gerektiğini hissetmiştim, ya da en azından hırslı veya başarılı bir bahçıvan olmam gerektiğini. Diğer solucan gübresi üreticileri üzülmemen konusunda beni telkin ettiler. Sadece solucanların üretim yapması için her şeyi zamana bırakmam gerekiyordu. Rahatladığım ne bu felsefeyi uygulamaya koyduğum zaman
Her şeyin değişmeye başladığını gördüm. Dışarıda birçok solucan gübresi araştırmacısı bilim adamı var. Kendilerinden öğrenebileceğimiz oldukça büyük işler yapıyorlar.

Yıldırıcı neler yaşadım? Web sitemi yaparken tam bir aşk/nefret ilişkisi yaşadığımı söyleyebilirim. Bir öğrenme eğrisi gibiydi adeta. Fakat anıtsal sabır sayesinde, azim ve duyarlılıkla web gurum (bilgem) işi sürdürmemi sağladı ve sonuçtan gayet memnunum. Site trafiğinin arttığını izlemek gerçekten oldukça eğlenceli. Blog kısmını takip etmek ise ayrı bir hikaye artık.

Bu yıl Mayıs ayında Kuzey Kaliforniya Devlet Üniversitesi Solucan Gübresi Konferansına (NCSU Worm Farming Conference) katıldığını biliyorum. Genel izlenimlerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz? Bunu, bu işin hâlihazırda içinde olan (veya yeni başlamayı düşünenlere) tavsiye eder misiniz? Ve neden?

9

Dünyanın her tarafından gelmiş olan 120 solucan gübresi tutkunuyla aynı odada bulunmak an basit söyleyişiyle oldukça eğlenceliydi. İşin aslı bu kişilerin her birinin bildiği her şeyi sizinle paylaşıyor olması ise işin asıl inanılmaz olan tarafıydı. Bir konu hakkında 2 gün içinde bu kadar çok bilginin paylaşıldığı bir başka toplantının daha olduğunu düşünmüyorum. Konferans iyi organize edilmiş ve geniş kapsamlıydı. Konuşmacılar en temel solucan anatomisinden detaylı bilimsel araştırmalara kadar her şeyi konuşmalarının kapsamına almışlardı. Solucan gübresi üreticileri iş planlarını paylaşarak tecrübeye dayanan tavsiyelerde bulundular. Tüm dünyadan sunum yapan katılımcılar kendi çalışmalarını ve hayallerini paylaştılar. Soru ve cevaplar için oldukça bol zaman vardı. Geri dönüşüm alanda yapılan tüm çalışmaların düzeyi oldukça ilginç ve umut vericiydi.10

Konferansa katılmalı mısınız? Eğer bu satırları okuyorsanız muhtemelen vermikültüre ilgi duyuyorsunuz demektir ve bu nedenle de, evet katılmalınız!    Ben ağ iletişimini ve anekdotları severim. Daima bir şeyler öğrenirim. Fakat asıl önemli olan şey dinlemek, gerçekten dinlemektir. Ve ne forumdu ama! Katılan tüm bu insanlar sizin bildiklerinizden farklı şeyler biliyorlar. İşi sizin yaptığınızdan (veya bende olduğu gibi yapmayı düşündüğünüzden) biraz farklı olarak yapıyorlar. Aynı zamanda hepimizin birden istediği şey solucanlar ve onların “büyüsü” hakkında daha fazla şey bilmekti. Onların tek yaptıkları şey bizim istemediğimiz çöpleri yemek ve bunun dışında onlardan oldukça olağanüstü şeyler yapmaktır. Eğer bu işin içindeyseniz, küçük veya büyük ölçekli olarak, şahsi veya iş gerekçesiyle olsun, ol halde konferansa katılmalısınız. Sizin hikâyenizi dinlemek isteyen birileri olacaktır ve birileri de size bir yığın soru soracaktır. Bazı insanlar her yıl katılırlar. Eğer bu endüstriye girmeyi düşünüyorsanız, bu konferansa katılımınız doğru kararlar almanızda ve başarılı olmanızı garantilemenizde oldukça akıllı bir yatırım olacaktır.

Solucan gübresi üretiminin iş yönünü keşfetmeyi düşünen insanlar genel anlamda neler önerirsiniz?

Her işte olduğu bir planınızın olması gerekiyor. Ancak başkasının değil bizzat kendi planınız. Ve elbette paraya ihtiyacınız olacak. Her işin bir sermayesi vardır. Profesyonel solucan gübresi üreticileri planlarından, hayallerinden, başarı ve hatalarından bahsederler. Onlardan bir şeyler öğrenmeye bakın. İşin iyi tarafı küçük başlayabilir ve büyüyebilirsiniz. İstediğiniz kadar büyük mekânda ve istediğiniz kadar zaman harcayarak işi olduğunca büyük düşünmeye çalışın. Yapamayacağınız şeyleri tamamen göz ardı edin. Onlar yaşayan canlılardır. Onların hızlı çalışmalarını sağlamaya çalışmamalısınız. Bunun için daha çok solucan temin edebilirsiniz.

Paylaşmak istediğiniz herhangi bir şey var mı? Bir projeniz veya fikriniz…

Cüretkâr bir tahminde bulunarak blogunuzu takip eden çok az sayıda insanın solucanlara ve solucan gübresine ilgi duymayacağını söyleyebilirim. 2 yıldan az bir zaman önce ben de onlardan biriydim. Solucanlar ve solucan gübresi hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Bana “vermikültür” nedir diye sorsaydınız, söyleyecek hiçbir şeyim olmazdı. Fakat burada ben solucan dünyasına tamamen bütünleşmiş oldum ve çok büyük bir potansiyel görmekteyim. Dünyaya yayılıyor. Tatsız ve tuzsuz meyve sebzelerden bıkkınlık geldi artık. Besin değeri olmayan gıdalardan sıkıldık. Eğer satış yapmayı veya iş olarak girişim yapmayı düşünmüyorsanız o halde arkadaşınıza solucan gübresi üretimi için yardımcı olabilirsiniz. Ya da artık ihtiyaç duymadıkları veya satın almak istemedikleri şeyleri almak zorunda kalan insanlara hediye olarak ürettiğiniz gübreyi dağıtabilirsiniz. Birçok insan solucan beslemekten hoşlanmayabilir ama çoğu solucan gübresinin ne kadar faydalı olduğunu bilir. Dışarıda bu gübreye ihtiyacı olan bir yığın insan var; onların bu gübreye ulaşmasını sağladığımız için mutlu olmalıyız.

Daha önce de dediğim gibi, bana para kazandıracak ve aynı zamanda beni mutlu edecek bir iş istedim. Bu durum sizin “eğlence” tanımınıza bağlı olarak büyük bir fırsat olabilir. Solucan gübresi demek bir yere kadar, daha çok öğrenmek ve daha çok çalışmak demektir. Fakat ben bu işin bütününden gerçekten hoşlanıyorum. Bunun yansıra ben bu serüven boyunca bazı harika, sevecen ve paylaşımcı insanla tanıştım. Uzun bir süredir ilişkilerim devam edecektir. Babamız bize şunu öğretmişti: “İşini sev, çok çalış ve onu iyi yap… Para doğal olarak gelecektir.” Bu girişimi gerçekten en güzel Thomas Edison saptamıştır: “Fırsat bir iş önlüğü giydirilip çalışmak adıyla insanlara tanıtıldığı için birçok insan onu elinden kaçırmıştır” Kahretsin! İş önlüğünü seviyorum ben!

Teşekkür ederim Bentley!

ÇN: Bazı çalışma sonuçları:

11
Çim ekiminden 2 hafta sonra (Solucan gübresi uygulaaması yapılmamış hali)

12

Çim ekiminden 30 gün sonra (solucan gübresi uygulaması yapılmış haliyle)

Bir başka çalışma…

13
Zemin açma sondası ile açılan çukurlara vermicompost dolduruluyor…
14
Bu işlemi takiben toprak yüzeyi vermikompost çayı ile sulanıyor… Yapılan bu uygulamayla toprak yüzeyini kaplayan yararlı bakteriler bir çeşit detektif görevi görerek topraktaki küf/mantar enfeksiyonuna baskın gelecek ve toprağa yararlı bakteri, protozoa ve yararlı nematodları aşılayacak. Topraktaki küf/mantar enfeksiyonu bu durumla mücadale edecek fakat sonunda iyi olan kazanacak elbette.

Çevirmen Notu: Röportaj Ekim 2010 tarihinde Bentley Christie bentley tarafından yapılmıştır. Röportajda satır aralarına eklenen resimler orjinalinde yoktur, konunun daha iyi tanıtımı için tarafımdan derlenip eklenmiştir.

(ÇEVİRİ VE DERLEME: Savaş Gönen)

Kaynak: interview-with-cristy-christie-slo-county-worm-farm

www.slocountyworms.com

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica