Ekolojik Tarım ve Gübreleme

2 Eylül 2013
1.406 kez görüntülendi

Ekolojik Tarım ve Gübreleme

Ekolojik Tarım ve Gübreleme

Marjinal Kurak Alanların Korunmasına Yönelik Rasyonel FırsatlarınYaratılması Projesi

Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım

Ekolojik tarımda ilk önce binlerce yıldır bizi besleyen toprakların biyolojik, kimyasal ve fiziksel özelliklerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bu sizin gelecek için yapacağınız en büyük yatırımdır.

Unutmayalım, toprağı zengin olanın kendi de zengin olur. Ekolojik Tarım

TOPRAK DÜZENLEYİCİLER (İYİLEŞTİRİCİLER)

Toprakların bitki besleme kalitelerini arttırmak için olgunlaşmış ahır gübresi hasattan en az 3 ay önce araziye uygulanır. Çünkü ahır gübresinin bitkiler tarafından alınabilecek forma girmesi zaman alır. Burada en önemli unsur ahır gübresinin uygulamadan önce olgunlaştırılması (kompostlanması) gerekliliğidir. Olgunlaşma sonrası gübre yakması sorunları ortadan kalkmaktadır. Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım

1Ahır gübresinin olgunlaştırılması için kompostlanması gerekir. Kompostlanma azot içeren materyallere (ahır gübresi, yiyecek artıkları, yeşil bitki aksamı vb) karbon içeren materyallerin (mısır koçanı, saman, ağaç dalları, kuru ot vb) karıştırılmasıdır. Kompost karışımının yabani tohum ve hastalık içermemesi için 65 °C’nin üzerine çıkmalıdır. Bununla birlikte kimi zaman sulama ile çok yaşartmadan uygun nemin de sağlanması gerekir.

Toprakların organik madde düzeyini arttırmak için aşağıdaki işlemler yapılmalıdır;3

A. Ürün artıklarını yakmak yerine toprağa karıştırmak
B. Toprağa olgunlaştırılmış bitkisel artık veya ahır gübresi uygulamak Ekolojik Tarım
C. Toprağı bitki artıklarıyla örtmek Ekolojik Tarım
D. Yeşil gübreleme yapmak Ekolojik Tarım
E. Uygun ekim nöbeti yapmak Ekolojik Tarım
F. Arazi işlemenin azaltılmasını sağlamak. Ekolojik Tarım

EKOLOJİK TARIMDA BİTKİ BESLEME Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım

Organik tarımda bitki beslemenin temelinde toprağın beslenmesi yatar.Yoğun tarımsal etkinliklerde besinler doğrudan ve kolaylıkla suda çözünebilir kimyasallar yoluyla bitkilere uygulanır. Organik tarımda ise besinler toprağa organik madde verilmesiyle toprakta bulunan canlıları besler. Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım

EKOLOJİK TARIMDA BİTKİ BESİN ELEMENTİ KAYNAKLARI Ekolojik Tarım

Organik tarımın en önemli özelliği sentetik kimyasal gübreleme yerine doğal ve mineral kaynaklarla yapılan gübrelemedir. Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım 

Kimyasal gübrelerin zararları: Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım Ekolojik Tarım

A. Yüksek düzeyde azotlu gübre uygulaması hastalık ve zararlılara dayanımı düşük, yumuşak dokulu bitki gelişmesine yol açar.
B. Aşırı gübre, köklerde yaşayan yararlı mikoriza mantarlarının koloni oluşturma gücünü azaltır.
C. Yüksek azot kullanımı doğal yolla azot bağlayan bakterileri azaltır.
D. Aşırı azot, fosfor ve potasyumlu gübre kullanımı mikro bitki besin elementi alımını arttırarak toprakta noksanlık etkilerinin artmasına yol açar. 

Ekolojik tarımda kullanılan doğal bitki besleme materyallerinin yararları: Ekolojik Tarım

A. Besin elementleri dengeli verildiğinden, bitkiler daha sağlıklı gelişir.
B. Toprak biyolojik etkinliği arttığından organik ve kimyasal kaynaklı besinler canlılar tarafından daha hızlı ve etkin biçimde alınabilir hale gelir.
C. Toprak kökenli zararlıların etkileri olgunlaştırma uygulamasıyla azaltılır.
D. Daha iyi bir toprak yapısı oluştuğundan kök gelişimi artış gösterir.

ORGANİK KÖKENLİ BESİN KAYNAKLARI Ekolojik Tarım

Ahır Gübresi: Çok değişken (küçükbaş ve büyükbaş) besin elementi içerir. Gübrenin olgun olmasına özel önem gösterilmelidir.

Yonca Kompostu: %3-5 organik azot içerir. Bununla birlikte %1 fosfor ve %2 potasyum içerir.

Kan Ürünleri: Alınabilir azot düzeyi %4-5’dir ve toprakta 2 ay süreyle etkinliğini gösterir.

Kemik Ürünleri: Öğütülmüş kemik azot ve fosforca zengindir. Ayrıca yüksek düzeyde (%15-22) kalsiyum içerir.  Topraktaki etkinliği 6 ile 12 ay sürer. Özellikle havuç, patates gibi yumrulu bitkiler için iyi bir besin kaynağıdır.

Pamuk Tohumu (Çiğit) Kompostu: Yüksek Azot içeren ve içerdiği azotu toprağa yavaş yavaş veren bir materyaldir. Etkinliği 6 ay ile 1 yıl sürmektedir.

Kümes Hayvanları Tüy Kompostu: Yüksek düzeyde azot içerir. Genellikle doğrudan uygulama yerine organik  gübrelere katılır.

Balık Atıkları: Balık unu ile artıklarının kompostlarını içerir. 6-9 aylık ömrü vardır, birçok mikro besin içerir.  Ancak, koku sorunu vardır.

Humatlar (leonardit, gitya vb): Torfun aksine humatlar mineralize materyal olduklarından içerdikleri besinler  bitkiler tarafında alınabilir özelliktedir. %35’lere kadar humik asit içerir ki bu diğer besin maddelerinin alımını  da kolaylaştırır.

KULLANIM ÖNERİLERİ Ekolojik Tarım

Bütün uygulamalar öncesinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı onaylı laboratuvarlarda toprak analizinizi yaptırınız.  Buna karşın Karapınar, Ereğli ve Karaman topraklarının geneli göz önüne alındığında dönüme (1000 m2 ) ayrı  ayrı olmak üzere:

  • 2-3 ton olgunlaşmış ahır gübresi Ekolojik Tarım
  • 100-200 kg leonardit
  • 1-3 ton jips
  • 2-4 ton bazaltik pomza
  • 50 kg tavuk/güvercin gübresi
  • 200-300 kg yonca kompostu verilebilir
  • Mineral gübrelerin etkisi 6 ay veya 1 yıl sonra tam olarak ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle uygulama yapılır  apılmaz etki görülmeyebilir.
  • Organik kökenli gübreler için ideal uygulama zamanı kış aylarından bahar aylarına geçiş dönemidir.

2

Sayın Çiftçilerimiz;

Broşürdeki malzemeler uygulanırken materyallerin steril (yabancı tohum, bakteri ve virüs içermemesi) olmasına, ağır metal veya zehir etkisi yapacak element içermemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Söz konusu materyalleri alırken Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Yönetmeliklerine uygunluk belgelerini mutlaka  orunuz. Unutmayınız, topraklarınızda çok büyük drenaj, alkalilik, ağır kil veya kumluluk ile önemli bir  itki besin elementi sorunu yoksa size önerilen hiçbir ürün ürününüzde %10 veya %15’ten fazla artış sağlayamaz.

KAYAÇ VE MİNERAL KÖKENLİ BESİN KAYNAKLARI Ekolojik Tarım

Azomit (Kaya tozu): Hemen alınabilir potasyum oranı %2.5 olan çökel kayaçtır. Deniz çökellerinde bulunur.

Apatit: Yalnızca %3 fosfatı hemen yararlı olan toplamda %30 fosfat içeren bir mineraldir. Bazaltik kayaçlarda bulunur. Asitli topraklara uygulandığında daha çabuk etki gösterir.

Kaya Fosfatı: %18-22 fosfat, %27 kalsiyum oksit ile 14 farklı iz element içeren bir kayaçtır. İçerdiği fosfatın 4%2’si hemen alınabilir formdadır.Kalan kısmı ise 3-5 yıl içerisinde toprağa karışır.

Jips (Kalsiyum Sülfat): Çok killi ve kireçli topraklarda 1-5 ton arasında iyileştirici olarak kullanılır. %15-18 kükürt içerir. Ayrıca topraklardan sodyumu uzaklaştırarak alkalilik sorununu engeller.

Bazaltik pomza: Volkanik bir kayaç olan pomza fiziksel ve kimyasal özellikleriyle tarımsal kullanımda etkili yararlar sağlamaktadır. Pomza tek başına özellikle killi tarlalarda drenajı düzenlemekte, köklerin gelişimini iyileştirmekte, toprak sıcaklığını siyah renge sahip olması nedeniyle 1-3 °C arttırmaktadır. Dekara 10 ton kullanıldığında toprağın 50 yıllık potasyum, 10 yıllık fosfor, 500 yıllık demir, 40 yıllık çinko ve yüzlerce yıllık mangan ihtiyacını karşılar. Ekolojik Tarım

Kaynak:

http://www.crop-mal.org/uploads/downloads/EKOLOJ%C4%B0K%20TARIMDA%20G_BRELEME.pdf

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica