George Mingin ile Röportaj – Kookaburra Worm Farms

21 Temmuz 2012
2.297 kez görüntülendi

George Mingin ile Röportaj – Kookaburra Worm Farms

 George Mingin Avustralya’nın en büyük solucan çiftliği organizasyonlarından biri olan Kookaburra Worm Farms adlı çiftliğin sahibidir.

Vermikompost/Vermikültüre nasıl ilgi duydunuz?

Bu oldukça uzun bir hikâye ama ben burada kısa bir özet yapacağım. 1980’lerin sonlarında ben tüketici atık plastiklerin geri dönüşümü üzerine bir işle meşguldüm. İş ortağım ise aynı zamanda kent içi evsel kağıt atıkları toplama işiyle de uğraşmaktaydı. Atık kâğıtların geri dönüşümünden elde ettiği para ciddi bir şekilde düşmeye başlayınca ortağım bana bu kâğıtları dönüştürmenin bir yolunu bilip bilmediğimi sordu. Hiçbir fikrim yoktu ama gözleri açık tuttum. Bir süre sonra geri dönüşüm plastikler ile ilgili bir stant açtığım fuar gününde standa yaklaşan bir adamın sürekli olarak “solucanlar çöpleri yiyecek, şunu yiyecek, bunu yiyecek, GAZETE KÂĞITLARINI yiyecek…” şeklindeki sözlerine kulak misafiri oldum. Kulaklarıma inanamadım! Bundan ötürü çok büyük ölçekli denemelerle gazete kâğıtlarını ve diğer birçok organik atıkları dönüştüren solucanlarla “Atık Organik Dönüşüm Yönetimi Sistemi” adı altında bir iş olarak ilgilenmeye başladım.

Kendi solucan çiftliği işini kurmanı düşünmeni ne sağladı? Bu konuda ailenin fikri ne oldu?

2

2000 yılında, kent yaşantısından kasaba ve eko-köy yaşantısına yönelik olarak ekvatora doğru, yanı sıra çok sıcak bir havanın olduğu bir yere, 1500 mil taşınıp ailem için yeni bir yaşam standardı değişikliğini teşvik ettikten sonra solucanlara geri döndüm. Kendi çevre dostu evimizi kurmaya başladığımızda solucanları kullanarak bir kompost tuvalet inşa ettik. Müteahhidimiz sistemi yanlış kurduğu için ve tasarımı da çok kötü olduğu için sonuç tam bir felaket oldu. Sürekli olarak tankın içine girerek dışkı atıklarını dışarıya kürüyordum ve karıma sistemin kötü tasarlandığı konusunda yakınıyordum. Karım bir süre sonra yakınmalarımdan sıkıldı ve bana neden daha iyisini tasarlamak yerine mevcut olanı için yakınıp durduğumu sordu. Ben de öyle yaptım ve modeli inşa etme sürecinde içine koymak üzere satın almak için solucan bakınmaya başladım. Tam da o sırada balık avlamak için solucan satan bir satıcıya rastladım. Geçmişte solucan üreticisi olan çiftçilerle olan deneyimlerimin tam aksine bu çiftçi iyi para kazandığını iddia ediyordu.  Bu çiftçiyi işinin dörtte birini bana satması konusunda ikna ettim ve Kookaburra Worm Farms böylece kurulmuş oldu. Genç ailem tamamen arkamda oldu ve çocuklarım da bu yeni küçük oyun arkadaşlarından hoşlandılar. Oğlum ve ben balıkçılığa çılgınca tutkuluyuzdur ve kendi balık avı solucanlarımıza hazır olarak bizzat sahip olmamız bizim için tam bir cennette olmak gibi olmuştu.

3
.
4
Küçük solucan gübresi yığını
.
Daha önce, yeni girişiminize katkı sağlayacak olan herhangi bir iş veya çalışma deneyiminiz olmuş muydu? (Solucanlarla ilgilenmeden önce ne tür iş kariyerleriniz olmuştu?)

Ben çizim ofislerinde çalışan bir mekanik tasarımcıydım. Zamanla satış, pazarlama ve büyük ölçekli üretim makineleri üzerinde müşteri problemleri için tamir konularında tecrübeler edindim. Son profesyonel işim ise, büyük ölçekli bir çokuluslu ambalaj şirketinin tasarım ve geliştirme birimini yönetmek oldu. İşte bu arka plan daha ilk günden beri ticari bir girişim olan bir solucan çiftliği tasarlanması girişimine müthiş bir şekilde yardımcı oldu. Profesyonel işi deneyimimde “sistem metodolojisine” maruz kalmıştım ve eko-köyümüzde yaşayan bir arkadaşın da yardımıyla birlikte, sistem metodolojisi temelinde tekrar ve tekrar bir solucan çiftliği tasarımı yaptık. Hala daha iyi bir üretim süreci için sürekli olarak geliştirmelere devam ediyorum ve şu anda kullanmakta olduğumuz Mark 7 solucan sistemi tasarımını da yapıyorum.

Şu anda hangi tür solucan kullanmaktasınız? Bir türün diğerine göre kullanılması daha kolaydır diyebilir miyiz?

Eisenia Foetida/Eisenia Andrei – Tiger/Red worm, Perionyx Excavatus/Spenceralia – Indian Blue, Eudrilus Eugenia – African Night Crawler, Amynthus sp – Cod Worm/Gardeners Friend solucanlarını kullanmaktayız ve son olarak da Eisenia Hortensis/Denrobaena Veneta – European Nightcrawler türlerini repertuarımıza ekledik. Bugüne kadar en hızlı üreyen solucanımız Perionyx Excavatus/Spenceralia – Indian Blue solucanı olmuştur. Aslında bu solucan hem çok hızlı ve hem de diğer solucanları etkiliyor, saflığının yitmesine neden oluyor. Aslında bu solucan zararlı bir türdür ancak, büyük hayvanat bahçelerindeki ornitorenkler için yem olarak iyi bir pazarı vardır. Herhangi bir hastalıkla karşılaşıp da ticari boyutlarda üretimi ekonomik olmayan bir duruma düşmedikçe en rahat ve en üretken solucan Eudrilus Eugenia – African Night Crawler türüdür.

5
1 nolu solucan yatağı
.
6
2 nolu solucan yatağı
.
7
3 nolu solucan yatağı
.
Bize biraz, bu süreç boyunca karşılaştığınız, bilhassa solucanlarla alakalı olan zorluklardan bahsedebilir misiniz? Ve tabi diğer büyük zorluklardan da…

Bunun için kaç sayfa ayırabilirsiniz bana? Solucanları öldürmenin besleyip yetiştirmekten daha kolay olduğunu söyler dururdum. Bunun kendini gerçekleştiren bir kehanet olduğu ortaya çıktığından beri böyle söylemekten vazgeçtim. Yaklaşık 5 yıl boyunca solucanlarla büyük bir mücadelemiz oldu. En büyük sorun ise iklim koşullarından dolayı ortaya çıktı. Subtropikal bir iklimde yaşamamıza rağmen solucanların dış mekânda sürekli ve tutarlı bir biçimde üretimi çok zor oldu. Hava ısısı ya çok sıcak (43 santigrat derece) ya da geceleri çok soğuk (o santigrat derece); ya çok kuru ya da çok ıslak oldu; ya da birçok yırtıcı ortaya çıktı. Sonunda bir dalma havuzu aldık ve kendi amacımıza göre iklim kontrollü bir solucan besleme sundurması dizayn ettik. Bu durum birçok çevresel faktörün düzelmesini sağladı, fakat hala birçok hastalık ve beklenmedik güç kesintileri ile uğraşmak zorundaydık. Bu durum bizi en etkili solucan yetiştirme sistemine odaklanmaya itti, özellikle de mekân sınırlayıcı bir engel olmaya başlayınca. Hala sorunlarımız devam etmektedir ancak bu defa sorunlar sistemimizi sınırlandırmaya zorlamamızdan ve sınırlarımızı aşmamızdan kaynaklanmaktadır.

Solucanlarınıza özel bir yem mi veriyorsunuz yoksa solucanlarınız atık işleyiciler midir? Ne tür atıklar veriyorsunuz?

Biz yerel şeker kamışı arıtma fabrikaları tarafından üretilen iki tür atık kullanıyoruz: Bagasse (şeker kamışı posası) dedikleri şeker kamışından ve atık çamurdan sıvısı süzüldükten sonra geriye kalan şeker kamışı lif öğesi ile, kalın şeker şurubu ile tortunun karışımından oluşan melas tankının dibindeki atık çamur. Şu anda bu iki atık ürünü nispeten küçük miktarlarda kullanıyoruz ve daha çok solucan yeminde ana içerik olarak filizlenmiş hububat ve mineral olarak da bir taş ocağından çıkarılmış ezilmiş bazalt kaya kullanıyoruz. Biz, “yaşayan gıda” olarak adlandırdığımız yemi elde etmek için birçok farklı içeriği karıştırıyoruz; örneğin, solucan yeminin ana girdisi olarak yararlı mikro-organizmalarca zengin gıdaların kullanılması.

8
4 nolu solucan yatağı
.
9
5 nolu solucan yatağı
.
10
Balık avı için solucanlar
.
Avustralya’da bulunduğunuz bölgenin iklimi işinizi nasıl etkilemekte? Bu sorunu nasıl telafi ediyorsunuz?

İlk bakışta bizim subtropikal iklim koşullarımız dış mekânda solucan yetiştirmek için uygun gibi gözükür. Fakat yukarıda da açıklandığı üzere solucanlar daha çok yeraltında kendi doğal çevrelerinde olduğu üzere kararlı, istikrarlı koşullara ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle sıcaklın 25,5 santigrat civarında olduğu bir ortamın var olduğu bir iklim kontrollü bir baraka inşa ettik.

Avustralya’da solucan gübresi üretimine yaygın bir ilgi var mıdır, yoksa bu belirsiz bir hobi veya benzeri bir şey olarak mı görünüyor?

Avustralya ve Yeni Zelandalıların dünyanın diğer kesimlerine göre bilgi ve vermikompost kullanımında daha iyi olduklarını düşünüyorum, özellikle de evsel ölçüde atıkların ve bahçe atıklarının dönüştürülmesi konusunda. Bu durum Can O Worms olarak adlandırılan, istiflenebilir plastik solucan gübresi üretim kaplarının Avustralya’da aylık olarak ortalama 4000 civarında ve ABD’de ise aylık ortalama 3000 civarında satıldığını gösteren birkaç istatistiki çalışma ile de destekleniyor, kaldı ki Avustralya’nın nüfus yoğunluğu ABD’nin onda birinden daha azdır.

11
Solucan ayıklama ve yemleme makineleri
.
12
.
13
Bir yığın Solucan
.
14
8 Nolu solucan yatağı (Deney aşamasında)
.
15
7 Nolu solucan yatağı
.
Çevirmen Notu: Röportaj Kasım 2011 tarihinde Bentley Christie tarafından yapılmıştır. Röportajda satır aralarına eklenen resimler orjinalinde yoktur, konunun daha iyi tanıtımı için tarafımdan derlenip eklenmiştir.
(ÇEVİRİ VE DERLEME: Savaş Gönen)
Kaynak: interview-with-george-mingin-kookaburra-worm-farms
www.kookaburrawormfarms.com.au  ve worms.net.au
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica