Heather Rinaldi ile Röportaj

25 Şubat 2013
1.896 kez görüntülendi

Heather Rinaldi ile Röportaj

2

Heather Rinaldi Dallas Teksas’da bulunan Texas Worm Ranch’in sahibidir ve solucan gübresi üretimi alanında kendine isim edinmiş birisidir. Oldukça uzun bir süredir onun işi hakkında daha çok şey öğrenme istekliydim, bu nedenle onun bu röportajı kabul etmesinden ötürü oldukça memnunum (Bentley Christie).

“Solucanlarımız, azaltır, yeniler ve geri dönüştürür.”

 

Bentley Christie: Bize biraz geçmişinden ve solucan gübresi işiyle uğraşmaya nasıl karar verdiğinden bahsedebilir misin?

Heather Rinaldi: Ben Kuzey Oklahoma’da büyüdüm (Kansas’dan Mark’ın yaşadığı sınırın hemen karşısında). Burası büyük çiftlik ve ahırların olduğu bir köydür ve bu nedenle ben her türlü çiftlik hayvanıyla birlikte büyümüş olan bir köylü kızıyım. Ebeveynlerim ve onların ebeveynleri daima büyük bahçelere sahip olmuşlardır ve ben de kendi evime sahip olur olmaz ilk yaptığım düzenleme bir sebze bahçesi kurmak olmuştur. Bir anne olarak çocuklarımın avluda kimyasallarla oynamasını istemedim ve kocamla birlikte hemen bütün avlunun çevre düzenlemesini sebze bahçesini organik olarak düzenlemeye başladık. Ben bir organik bahçıvanımdır ve solucan gübresi ile daha iyi ve daha ekonomik bir bahçıvan olup olamayacağımı test etmek amacıyla deneysel olarak yaklaştım.

4

Bentley Christie: Kendi solucan gübresi işini kurmana karar verirken seni yönlendiren şey ne oldu?

5Heather Rinaldi: Yaklaşık üç buçuk yıl önce, bir gün komşum bir ortak bahçe yapmaya başladı ve ben birden oldukça geniş bahçe alanına sahip oldum ve tabi ki maliyetim arttı. Artan organik bahçe alanımı yönetebilmek için uygun fiyatlı araçlar araştırmaya başladım. Tüm bunların arasında en etkilendiğim ise, toprağın olmasını sağlarken aynı zamanda bitkilerin üretimini ve sağlığını da arttıran ve organik bahçıvanlar tarafından kabul gören vermikompost ve vermikompost çayı oldu. Kendi solucan gübresi üretim kabımla başladım ve solucan gübresi ile solucan çayını uyguladıktan sonra bir ay içinde diğer bahçıvanlar şöyle demeye başladılar: “Ne kullandığını bilmiyorum ama aynısından ben de istiyorum”. Komşu bahçıvanım, adına “Worm Wine™” (Solucan Şarabı) dediğim işi kurarak talep edenlere üretim yapmam için beni tam anlamıyla ikna etti.

6

Bentley Christie: Bize işinizden bahsedebilir misiniz? Birincil olarak odaklandığın alanlar nelerdir ve uzun planda ulaşmayı düşündüğün hedefin nedir?

Heather Rinaldi: Evveliyatım ve tutkularım sağlık ve çevre üzerine, bu nedenle insanlara eğitimli ve destekli bir hareketle kimyasaldan organik bahçeciliğe ve peyzaja doğru geçiş yapmaları için yardım etmeye çalışıyorum. Öğrenme eğrilerinden bir tanesi, başarılı bir bitki sağlığı için toprak biyolojisinin önemini açıklamaktır. Solucan gübresi ve Worm Wine sohbete başlamak için doğal bir başlangıç noktasıdır.

7Worm Ranch’da biz solucan, solucan gübresi ve tohum filizleme ile bitki nakillerinde kullanılan solucan gübresi karışımı satıyoruz. Sipariş üzerine hazırladığım Worm Wine ™, en çok beğenilen ürünümüzdür. Ben aynı zamanda solucan gübresi, Worm Wine ürünü ve ev yapımı organik ürünlerimin satışını da yaptığımız, solucan kabının işleyişini gösteren anlatım tahtasını kurduğum yerel çiftçi pazarlarına da katılıyorum. Çocuklar uygulamalı olarak anlatılan solucanları görmekten çok hoşlanıyorlar ve yetişkinler ise satışını yaptığım sebze ve otların sağlıklı oluşunu ve büyüklüğü görünce konuya inanır hale geliyorlar. Benim için yeni bir iş çabası da insanların evlerinin arka bahçelerine bostan kurmalarını sağlamak ve onlara ücretsiz olarak facebook, e-mail ve telefon desteği sunmak üzerine. Geçen hafta, benim de iştirakçisi olduğum çiftçi pazarının ev sahipliğini yaptığı sağlık marketinin bütün taco stantlarına (ÇN: bizdeki karşılığı, hazır yiyeceklerin pişirilip satıldığı seyyar arabalar) ürettiğim otları koymam teklif edildi. 8Pazardan benim ürünlerimi alanlar övgüler getirdiler. Sanırım orada haftada 8 gün bulunmalıyım, oldukça meşgul edici ama son zamanlarda ilginç de olmaya başladı. Gerçek şu ki, solucan gübresi üretiminin çöplüklere giden atık miktarında oldukça fazla oranda azalmaya neden olması da cabasıdır. “Alçakgönüllü” solucanların bireylere, ailelere ve topluluklara yardımcı olabilmesi oldukça güzel bir şeydir ve dünya daha sağlıklı bir yer olmaktadır.

Bentley Christie: Sen Teksas’ta bulunmaktasın,  burada solucan gübresi üretimi alanında (farkındalık olarak) çok fazla bir kamu ilgisi var mı? Herhangi bir yere özgü uğraşmak zorunda kaldığın zorluk var mıdır?

Heather Rinaldi: Teksas “yeşil” hareketin gerçekten gerisinde, ancak öyle görünüyor ki yakalamak için gitgide hız kazanmakta. Ben “çılgın solucan gübresi üretimi kavramının” kabul görmesi ve eğitimi için çok zaman harcıyorum, ancak sanırım onun bahçedeki başarısı, atık azatlımı, basitliği ve kokuyu yok etmesi kulaktan kulağa yayılmakta.

9Teksas’ta karşıma çıkan iki önemli konu, sıcaklık ve ateş karıncalarıdır. Dış mekândaki hendeklerim, Ağustos ayındaki 41-42 santigrat derecede oldukça büyük zarar gördüler. 30 günden fazla hep bu yüksek sıcaklıkları görüyoruz. Garajımda yer alan solucanlarım (evimin altında yer alan garajım daha çok bir bodruma benziyor ve bu nedenle daha serin bir yerdir) yumurtlamayı bıraktılar. Bu çok acımasız bir durum! Hava çok kuru olduğunda ateş karıncaları saldırıya geçebiliyorlar, fakat ben çoğunlukla oldukça çabuk bir şekilde karınca yuvasını uzaklaştırıp sistemi nemlendirerek problemi çözüyorum.

10Bentley Christie: Bize biraz da fili çalışmanız hakkında bilgi verebilir misiniz? Ne tür sistemler kullanıyorsun? Küçük, orta ya da büyük ölçekli sistemleri mi tercih edersin? Bu iş senin için daha çok tam zamanlı bir iş mi yoksa bir taraftan eğence olsun diye mi yapıyorsun?

Heather Rinaldi: Texas Worm Ranch, biraz da bir yan iş olarak bir şeyler yapmak için kuruldu fakat çok kıza bir zamanda benim planladığımın ötesinde hızla büyüdü. Şu anda ise tam zamanlı bir iş halini almış bulunmaktadır. Daha çok yer ve yarı zamanlı çalışana ihtiyacımla baş etmekteyim., fakat şu anda sadece elimdeki imkanlarla idare ediyorum. Bu noktada, orta ölçekli bir yapıda olduğumuzu söyleyebilirim. Birçok farklı sisteme sahibim; 1.2’ye 2.4 metre uzunluğunda birçok dış mekân  “toprak içi” hendek sistemi, çeşitli plastik sepet sistemleri ve bir tane bez sürekli akış sistemi. Aynı zamanda geçen yıl Ekim’den Mayıs ayına kadar solucanlı toprak hendekleri yaptım (ÇN: Vermigardening : Bir yandan atıklar toprak altında solucanlar tarafından tüketilirken, diğer yandan toprak üstünde eş zamanlı yetiştiricilik yapılması faaliyeti. Bu faaliyette üretilen gübre toprakta kalıyor ve bitkisel üretim doğrudan bu gübreli toprakta devam ediyor). Duvar boyunca rafların üzerine solucan kaplarımı koyarak 11“solucan duvarı” oluşturup yerimi en çok alana genişletmeye çalışıyorum.  Ürün ve hizmetlerimi çeşitlendirmeye çalışıyorum (bahçe kurulumu, avlu düzenlemeleri, solucan gübresi ve Worm Wine üretimi ve solucan satışı), böylece işimde tek bir gelir kaynağına bağımlı kalmıyorum.

Bentley Christie: Solucanlara verdiğin birincil “besin” maddesi nedir ve solucanlara verilmeden önce hangi artı aşamalardan geçiyor?

Heather Rinaldi: İyi bir bahçe ürünü elde etmeye çalıştığımdan bu yana, oldukça çok kahve telvesi, çay atığı ve bakliyat kullanmayı tercih ediyorum. Bu da üretilen solucan gübresinin besin içeriğinin artmasını sağlıyor. Ailemizin tüm sebze, meyve ve bahçe atıkları, eğer havalar çok sıcak değilse bazı tahıl ürünlerinde olduğu gibi doğrudan solucanlara gidiyor. İç mekândaki 12kaplarda gazete, büro atık kâğıtları, mukavva kartonları yataklama malzemesi olarak kullanılıyor. Dış mekân hendeklerinde ise ağaç yaprakları veya saman yataklama malzemesi olarak kullanılıyor. Yerel bir lokantada haftalık olarak yaklaşık 36 kilo kadar atık topluyoruz. Evimiz cadılar bayramı sonrası kabak fenerleri için bir sığınak olarak bilinir, ayrıca bazen kaldırım kenarlarında torbalanmış ağaç yapraklı görür alırım ve (çöplük olarak da bilinen) cehennemde sonsuz bir zaman harcarım. Gerçekten de oldukça fazla atık toplarım, bazen tesadüfen 10 kiloluk bidon dolusu, tabi bu arada doğal olarak çürümeye de başlamış olan atık topluyorum. Hiç bir zaman çok fazla atık topladığım için üzülmem, çünkü tüm onlar solucan kaplarında gayet iyi iş görürler.

13

Bentley Christie:  İşini yapmanın en keyifli/tatminkâr yönü nedir?

Heather Rinaldi: Zamanımı çocuklarımla paylaşmaktan, onlara uygulamalı bir şekilde dünyayı korumayı öğretmekten ve iyi bir çalışma ahlakı, iş becerileri ve müşteri hizmetleri kavrayışını geliştirmekten hoşlanıyorum. Dışarıdaki ailelerin başarılı bir organik bahçe sahibi olduklarını görmek veya yeni bir kişinin başarılı bir şekilde solucan gübresi üretimine ve solucan işine dâhil olduğunu görmekten memnuniyet duyuyorum. Genel olarak konuşacak olursak, solucan meraklıları ve organik bahçıvanlar mükemmel insanlardır.

14

Bentley Christie: En sinir bozucu hatta cesaret kırıcı yönü nedir?

Heather Rinaldi: Umarım zamanım ve enerjim daha çok, hava sıcaklığı ise daha az olur.

17Bentley Christie: Solucan gübresi üretiminin iş yönünü keşfetmeyi düşünenler için önereceğin tavsiyelerin var mı?

Heather Rinaldi: İşinizi organik olarak büyütün, küçük yatırımla çabuk zengin olma planı kurarak riske girmeyin. Şunu iyi anlayın, ilk başta müşterilerinizi eğitiyor olacaksınız, anlamadıkları bir konunun onlar tarafından kabul görmesini ve güvenirlilik kazanmasını sağlayacaksınız. Söz vermekten çok yaratın ve ürün veya hizmetinizi sattıktan sonra eğitim desteğinizi sürdürmeye devam edin. Eğer insanlara “satış” ötesinde başarılı bir deneyim için yardımcı olursanız, kişisel tatmin ve daha çok iş ile ödüllendirilirsiniz.

Bentley Christie: Paylaşmak istedin herhangi bir şey var mı? (Projelerin, düşüncelerin vb…)

Heather Rinaldi: Birlikte sohbet edebilecek ve kendilerinden bir şeyler öğrenebileceğim solucan gübresi üretici arkadaşlarımın olmasından dolayı minnettarım. Solucan gübresi üretimi yapanlardan oluşan büyük bir insan ağı var ve paylaştığımız ve birbirimize destek olarak verdiğimiz her bilgi için teşekkürü borç bilirim. Bunu konuda ilk olarak da sana teşekkür ederin Bentley!

15

Röportaj Eylül 2010 tarihinde Bentley Christie  bentley tarafından yapılmıştır.

Kaynak: http://www.redwormcomposting.com/interviews/interview-with-texas-worm-rancher-heather-rinaldi/

Derleme ve çeviri: Savaş

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica