Kompostlama ve Vermikompostlama

29 Haziran 2014
1.631 kez görüntülendi

Kompostlama ve Vermikompostlama

Kompostlama ve Vermikompostlama

Elinizde bulunan büyük miktarda değişik kaynaklardan gelen atıkların dönüşümünü en etkin bir biçimde nasıl sağlarsanız?

Eğer elinizde özelikle de hayvan gübresi gibi büyük oranda atık kaynağı varsa, bunu en iyi biçimde verimli bir ürüne dönüştürmenin birinci ayağı kompostlamadır. Sitede zaman zaman solucanlara verilecek olan yemin önceden kompostlanmasına değiniyorum. Bu kompostlamadan, diğer bir söyleyişle ön kompostlamadan kastedilen sıcak kompost tekniğidir. Ufak çaplı ev tipi solucan gübresi üretiminde belki gerek olmasa da, orta ve büyük ölçekli solucan gübresi üretim faaliyetlerinde ön kompostlama kaçınılmaz olarak önem arz etmektedir. Zaten esasen kompostlama ve vermikompostlama bir vücudun sağ ve sol eli gibi bir şeydir ve birbirinden ayrı düşünülemez.

Kompostlama ve vermikompostlama

Yeni başlayanlar için sıcak kompostlama atık maddeleri stabilize etmenin güzel bir yoludur. Tabi bu sayede atıkları solucanlara verdiğiniz zaman sistemde meydana gelebilecek olası bir ısı yükselmesi riskini de ortadan kaldırmış olursunuz. Ön kompostlama aynı zamanda atıkların içerdiği patojenlerin ve eğer varsa yabani ot  tohumlarının ölmesini de sağlar. Aslında solucanlar bu patojenleri çok büyük bir oranda zaten yok etmektedirler ancak, işi ön kompoıstlama ile garantiye almanın bir zararı olmaz.

Atıkları solucanlara vermeden önce kısmen kompostlamaya tabi tutmak atıkların fiziksel olarak ayrışmasını sağlar; bu arada ek olarak sisteme sayısız yararlı mikrobun da aşılanması sağlanmış olur. Bu da solucanlar için tercih nedeni olan mükemmel bir menü olacaktır. Ön kompostlamadan geçmiş bir malzemeyi solucanlara verdiğiniz zaman, solucanların bu malzemeyi yemek için ne kadar istekli davranacağını görebilirsiniz. Kompostlama

Unutulmaması gereken nokta şudur: İyi kalite yem sağlıklı büyüme sağlayan solucan nüfusu ve kaliteli yem demektir. Bu nedenle elinizde bulunan atıklarla solucanlarınız için kompost yem hazırlayacaksanız bunun sürekli olarak aynı tip atık türüyle yapmaya dikkat ediniz. Eğer sürekli değişken bir içerikle yem hazırlayacak olursanız solucanların beslenme menüsü ve elde edeceğiniz vermikompostun içeriği değişecektir. Bu da sabit içerikli ürün elde edememe riskini öne çıkarır.

Kompostlama

Kompostlama

Yeni başlayanların ilke etapta her türlü atıkla kompost yapmak yerine sürekli ve bol bulunabilir atıklar başlamaları tavsiye edilir. Örneğin büyükbaş hayvan çiftlik gübresi gibi…

Hazırlayacağınız yeme hâl atıklarını ekleme işine daha fazla tecrübe edindikten sonra yapınız. Hâl atıkları yem kalitesini ve yemin pH değerini ciddi oranda etkileyebilmektedir. Ayrıca kompostun C/N dengesini sistemin aleyhine etkileyeceği için kaliteli yem elde edememe durumu hasıl olabilir.

Bol ve bereketli üretimler! Kompostlama

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica