Kültür Havuzlarında Isıtma

21 Kasım 2014
3.556 kez görüntülendi

Kültür Havuzlarında Isıtma

Kış geldiğinde eğer yeterli ısı sağlanamazsa solucanlar kış uykusuna yatacaklardır. Kış uykusuna yatmaları ise üretimin yavaşlaması, planlanan üretimin gerisinde kalınması ve daha da ileri bir aşamada aç kalan solucanların ölmeleri gibi riskleri beraberinde getirir. Bu nedenle yapılması gereken en düşük maliyetle solucan besleme ortamımızın sıcaklığını istenen düzeye getirmek olacaktır. Bu konuda yapmış olduğu bir ısıtma planını bizlerle paylaşan sayın İsmail beye teşekkürlerimizi sunuyoruz. Aşağıdaki resimler ısıtma sisteminin daha net olarak anlaşılmasını sağlayacaktır. Öncesinden bir kaç açıklama yapalım;

Maliyeti daha düşük tutmak için IBC su tanklarında solucanlarını yetiştirebilirsiniz. Bu tankların dış çevresi plastik malzemeden olduğu için ısı kaybı maksimum düzeydedir. Yapmanız gereken ilk şey, tankların etrafını herhangi bir yalıtım malzemesiyle, örneğin taşyünü ile kaplamaktır. Ardından IBC tanklarının üst kısmını kalın köpük malzeme ile kapatıyorsunuz. Kapak  olarak kullandığınız bu köpük malzemelerin arasındaki boşluktan içeriye, havanın soğukluk durumuna göre 25-40-60 veya 90’lık ampulleri asıyorsunuz. Ampulden çıkan ısı tankın iç kısmında ve sadece yüzeyde ve yüzeyin hemen altında kalıyor. Zaten solucanların faaliyet gösterdiği alan da bu kısım olduğu için solucanlar gayet mutlu mesut bir şekilde faaliyetlerini sürdürebiliyorlar.

Yine aşağıdaki resimlerde sıcaklık ölçümünü göreceksiniz. Bu ölçüm 60’lık bir ampulün ısısını yansıtmaktadır. Iki ölçüm arasındaki 11,5 C derecelik fark sadece 10 dk için meydana gelmiştir.

Bol ve bereketli üretimler.

solucan-havuzu-ısıtma-0 solucan-havuzu-ısıtma-1 solucan-havuzu-ısıtma-2 solucan-havuzu-ısıtma-3 solucan-havuzu-ısıtma-7 solucan-havuzu-ısıtma-8 solucan-havuzu-ısıtma-9 solucan-havuzu-ısıtma-4 solucan-havuzu-ısıtma-5solucan-havuzu-ısıtma-6

Kültür Havuzlarında Isıtma Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Metin BAY dedi ki:

  İyi günler. Benim üretim sistemim yerde, yığma şeklinde. Böyle olunca sıcaklık kontrolü zor oluyor. 14- 15 derece ölçtüm bugün, ph ise 7 ölçtüm. İmkansızlıklardan dolayı yerde yığma yapıyorum. Nasıl ısıtabilirim yardımcı olur musunuz? Soba da yakmak imkansız bulunduğu yerden dolayı. Teşekkürler, hayırlı işler inşaallaah.

  1. esezcan esezcan dedi ki:

   Sayin Bay;

   Soba yakma ihtimali dahi yoksa, üzerine uygun kalınlıkta branda serilerek termostatlı elektirikli battaniye işinizi görecektir.

   Saygılarımızla;

 2. Alper dedi ki:

  Bu sistemde ortam sıcaklığı yapılan deney sonucu sağlanmış gözüküyor peki ısıtmak için kullandığımız ışık solucanları rahatsız edip göç etmesine yol açmıyor mu?.

  1. esezcan esezcan dedi ki:

   Sayin Alper;

   Ortam sıcaklığı imkanlar dahilinde belirtilen şekilde sisteme yeterli olmaktadır. Kültür havuzları ve sürekli akış sisteminin bulunduğu yerde az da olsa sistemin üzerinde tecrübelerimize dayanarak ışık yanması gerekmektedir. Yanan ışık mevsim geçişindeki aşırı soğuklardan etkilenmemesi adına sıcaklığı normal bir seviyeye getirmekle beraber yüzeyin altındaki bölümü işlemeden sistemden çıkmamaları için ışık yakılması gerekiyor. Solucanlar için herhangi bir rahatsız verecek ve ortamı terketmelerini sağlayacak bir etken yaratmıyor.

   Saygılarımızla;

   1. Alper dedi ki:

    Sayın ESEZCAN;
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder, hayırlı çalışmalar dilerim.

 3. imdat dedi ki:

  minimum solucan sipariş miktarı ne kadardır

  1. Savaş GÖNEN dedi ki:

   Sayın İmdat,

   şu an için en az sipariş miktarı 1000 adettir.

   Saygılarımızla.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica