Maria Rodriguez ile Röportaj – Byoearth

21 Temmuz 2012
1.384 kez görüntülendi

Maria Rodriguez ile Röportaj – Byoearth

1

Bu yıl mayıs ayında yapılan NCSU (Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi)Solucan Çiftçiği Konferansı’ndan kısa bir süre sonra iki ayrı solucan dostundan oldukça olumlu olay raporları aldım. İlginçtir ki,  her iki kişi de Guatemala’dan Maria Rodriguez adlı genç bir girişimcinin yapmış olduğu sunumdan oldukça etkilenmişlerdi. Arkadaşlarımdan birisi daha da ileri giderek Maria ile mail yoluyla bağlantıya geçmemi sağladı, böylece onun e yaptığıyla ilgili bilgi sahibi olabilecektim.

 Maria’ya e-mail göndermeden önce, onun şirketi, Byoearth hakkında daha fazla bilgi toplamaya karar vermiştim ve çok söze gerek yok şaşırmıştım. RWC röportajlarında yer almak isteyip istemeyeceği konusunda kendisine sormak için hiç kaybedecek zamanım yoktu. Neyse ki kabul etti.

2

Bize biraz özgeçmişinizden ve vermikompost işine nasıl ilgi duyduğunuzdan/katıldığınızdan bahsedebilir misiniz?

20 yaşındaydım ve Guatemala şehrinde iş idaresi ve turizm üzerine olan kariyerime son veriyordum. Çevre yönetimi kursu aldığım ve ayrışabilir atıkların dönüşümü için farklı olanakların olduğunu öğrendiğimiz sıradan bir günde “solucanları” duydum. “Duyar duymaz” âşık oldum ve kalbim güm güm atıyordu, çünkü doğa ve girişimcilik üzerine olan içten tutkumla bağ kurmamı sağlayan tek yol olan dualarıma karşılık bulmuştum. O günden sonra, ilgilendiğim tek şey solucanlar ve Guatemala kırsal yoksulluğu sonlandırmak için vermikültür ve vermikompost işinden esinlenerek profesyonel bir iş planını nasıl oluşturacağım konusu oldu. Bunu gerçekleştirmek için Technoserve ve USAID tarafından desteklenen bir projeye katıldım ve ulusal bir iş planı inkübatörü kazandım (2006).

3Lütfen bize ByoEarth’den bahsedebilir misiniz? Ne tür bir organizasyondur bu ve ne tür projelerde yer alıyorsun?

Byoearth 2007 yılında kurunla sosyal bir girişimdir. Bizler uç kırsal / kentsel alanlar için ölçeklenebilir solucan gübresi üretimi ve vermikültür modeli ve sosyal bir fayda sağlamak amacıyla yeniden yatırım amacı güden sosyal girişimcileriz.

Dolayısıyla, Byoearth Guatemala için sürdürülebilir kalkınma projelerine dâhildir. Bu projelerden bir tanesi, 2000’den fazla ailenin her gün baş etmek zorunda kaldığı kentin ürettiği çöplüğün bulunduğu Guatemala’nın Şehir çöplük alanı üzerine odaklanmıştır. Byoearth, bu belli bölgelerde yaşayan kadınlara vermikültürü öğretme ve birer girişimci olma fırsatını sunma, çevreye yardımcı olma ve ailelerine destek olabilmeleri için gelir elde etmelerini sağlama amacı güden Fundación Junkabal ile ortaklaşa faaliyet yürütmektedir. Sonuçlar oldukça şaşırtıcı olmakta ve şu sıralar diğer atık ürünlerini üretiyoruz, örneğin kullanılmış plastik torbalardan el yapımı çantalar gibi… Proje “Geleceğini Verimli Kıl” adıyla anılmakta vebir çok kadın için tünelin sonundaki ışık niteliğini taşımaktadır.

“Geleceğini Verimli Kıl” (Abona Tu Futuro), büyümek için bağışlara, gönüllülere ve yeni fikirlere açıktır. Bu proje Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi tarafından düzenlenen 10. yıllık vermikültür konferansında yapılan sunumlardan birisidir.

4

Guatemala’da bir şeyleri vermikomposta dönüştürme bilince sahip çok insan var mı? Bu alanla ilgi gerçekten duyan çok fazla insan var mıdır?

Solucan gübresi üretimi uzun yıllardır Guatemala’da kahve üretim çiftliklerinde zaten yapılmaktadır. Kırmızı solucanlar kentimize yaklaşık 25 yıl önce geldi. Buna rağmen, bu sanayi bir nedenden ötürü olanaklar dâhilinde büyüdü (benim fikrim ve deneyimime göre tabi). Birçok çiftçi, bahçıvan ve bitki yetiştiricileri sadece mağazalarda bulunması mümkün olmasında dolayı değil, aynı zamanda hızlı sonuç ve etki beklentileri nedeniylede kimyasal gübre kullanmaya alışkınlar. Diğer bir neden de solucan yetiştiriciliği kavramına hiçbir şekilde sahip olmalarıdır, bu nedenle birçok proje başarısızlığa uğrama eğilimindedir. Geçen son iki yıl içinde birçok yerel ve uluslararası kuruluş, ülke olarak gıda kriziyle yüz yüze olduğumuz bilinen bir gerçek olduğundan, solucanların ve organik gübrelerin önemini kavradılar, bu nedenle de daha çok öğrenmek ve deneyim sahibi olmak için daha fazla ilgi duymaya başladılar. Dünya çapındaki organik hareket Guatemala’yı da etkilemekte ve birçok insan şimdilerde, kent bahçeleri ile solucan gübresi üretimi ve vermikültür gibi diğer birçok konuda,  organik ürünlerin değerini anlamaya başladılar. Aynı zamanda şunu da vurgulamak önem taşımaktadır, vermikültürü sosyal bir etki ile anlamak gerçekten güçtür. Byoearth bu yolda doğmuştur ve Guatemala’da ve dünya çevresinde vermikültürü, tüm dünya yoksullarının erişebileceği bir eğitim modeliyle desteklemeye devam edecektir.

5 6Bu yolda karşı karlıya kaldığın sorunların bazılarından bahsedebilir misiniz?

Beni çalışmaktan, fikirlerimi yaymaktan ve daha ileri gitmekten alıkoyan herhangi bir engelin olmadığı söylemekten gurur duyarım. Bununla beraber şunu da vurgulamalıyım ki,  bu süreçte (özellikle bu günlerde) karşı karşıya kaldığım bir sıkıntı iki somut konuda insanların zihniyetini değiştirmeye çabalıyor:  kimyasal gübreleme ve ayrışabilir atıkların geri dönüşümü. Bu sıkıntılar oldukça kısmi ama birçok durumda kültürümüzün de bir parçasıdır. Biz hep kimyasal gübre kullanımını düşünürken, organik atıkların geri dönüştürülmesi hiç düşünmedik.  İşin ilginç yanı bu zorluklar tam da bir fırsata dönüşmekte ve bu zorlukların üstesinden gelmek de oldukça zevkli olmakta, özellikle de bunu başarmakta bana yardımcı olacak olan sosyal bir girişim geliştirmek için oldukça çok çalıştığımda…

7Okurlarımızla paylaşmak istediğiniz herhangi bir şey var mı? (Gelecek planlarınız, diğer projeleriniz, fikirleriniz vs.)

Kırsal ve kentsel alanlarda üretimi arttırmak için yeni fikirlere açık olan ve organik olarak büyüyen Byoearth ile çalışmaya devam etmekten oldukça heyecan duyuyorum.

8Aynı zamanda, okuyucularınızı solucan gübresi üretimine ve vermikültüre inandıkları için tebrik ederim ve solucanlarına iyi bakmayı sürdürmeleri ve komşularıyla iyi haberler paylaşmaları konusunda desteklerim. Her evde bir solucan kabına ihtiyacımız var.

Solucanlara saygılarımla!

Çalışmaları gösteren bazı resimler:

9 10 11 12

13 14

1515.2

15.119

18 17

Çevirmen Notu: Röportaj Ekim 2010 tarihinde Bentley Christie bentley tarafından yapılmıştır. Röportajda satır aralarına eklenen resimler orjinalinde yoktur, konunun daha iyi tanıtımı için tarafımdan derlenip eklenmiştir.

(ÇEVİRİ VE DERLEME: Savaş Gönen)

Kaynak: interview-with-maria-rodriguez-byoearth

www.byoearth.com

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica