Sıkça Sorulan Sorular

Bu İşin Maliyeti Nedir ?

Solucan gübresi üretim tesisinin sabit bir maliyeti hesabı olmadığından dolayı sabit ve belirli bir maliyeti yoktur. Sermayeniz Maliyetinizdir.

Solucan Yeminin Pastörize Edilmesi Neden Gereklidir?

Yasal zorunluluğun ötesinde, solucan yemi pastörize edildiği zaman sadece içerisindeki patojen bakteriler ölmekle kalmaz aynı zamanda ham madde solucanların daha rahat, hızlı ve sağlıklı bir şekilde tüketebileceği bir yapıya dönüşür. Bununla beraber, besin elementlerinin bitkinin alabileceği forma dönüşme süreci, doğal bitki büyüme hormonları, toprak düzenleyicileri tam da yemin pastörizasyonu aşamasında başlar. Ayrıca solucanlara verilen yemin ham madde girdileri farklı kaynaklardan geliyorsa, pastörizasyon sayesinde son ürün olarak ortaya çıkacak yem tek tip ve standart olacaktır. Solucan yeminin pastörize edilmesi bu nedenle büyük önem kazanmaktadır.

Solucan Humusu ile Solucan Gübresi Arasındaki Fark Nedir?

Solucan gübresi (vermikest), solucanın atıkları sindirerek doğrudan dışkıladıkları materyale denir. Saf ve zararlı patojenlerden arınık bir üründür. Tamamı suda çözünür formdadır ve bitkiler tarafından alınabilir elementler içermektedir.

Solucan humusu ise, hem solucan gübresini hem de toprak mikroorganizmaları tarafından işlenen humusu bir arada içeren üründür. Solucanlar verilen atıkların tamamını tüketemezler. Bu atıkların bir kısmı sistemdeki mikroorganizmalar ve diğer toprak canlıları tarafından işlenir. Bu nedenle elde edilen ürüne solucan humusu denir.

Sölom Sıvısı, Sıvı Solucan Gübresi midir?

Hayır! Sölom sıvısı en temelde solucanların kendilerini savunmak amaçlı salgıladıkları bir sıvı olup vermikültür havuzlarında üretilir. Sonrasında vermikültür havuzlarından çıkan bu sıvı bitkilerde hastalıklarla mücadele için tek başına veya solucan gübresi çayı ile birlikte kullanılabilir. Sıvı solucan gübresi ise özel teknikler, reaktörlerle üretilir ve solucan gübresi içerisinde yer alan yararlı mikroorganizmaları inaktif ederek, uzun süreli kullanımlar için ambalajlanabilir bir hale getirir.

Kullanılan Kültür Solucanının Savunma Sistemi Nasıl İşler?

Solucanlar üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını (sölom sıvısı ve mukus membranı) gübreye geçirirler ve böylece bitkilerde patojenlere karşı bir direnç oluşur. Solucanların sindirim sisteminde bitkiye yararlı olan çok sayıda mikroorganizma, azot fikse eden bakteriler, mikorizal mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı, hızlı ve doğal bir gelişim sağlar.

Kırmızı Kaliforniya Solucanının Özellikleri Nelerdir ?

Siyahaltın solucan humusu üretiminde kullanmakta olduğumuz solucan türü Kırmızı Kaliforniya solucanı olarak da bilinen Eiseniafoetida’dır. Bu tür, sıcaklığı 40 °C’yi aşmayan herhangi bir bölgede rahatlıkla yaşayabilirler. Yaşamlarını sürdürebilmeleri için gereken asgari sıcaklık 0 °C iken maksimum verim sağlayabilecekleri sıcaklık ise 14 °C ile 27 °C aralığıdır. Üstün kalitede humus elde edilmesini sağlayan Eiseniafoetida solucanını daha yakından tanıyalım;

 

 • Koyu kırmızı renktedirler.
 • Ciltleri aracılığıyla nefes alırlar, ancak ortamları yeterince nemli olmalıdır.
 • Yetişkinleri 5-8 cm uzunluğunda, 3-5 milimetre genişliğinde ve 0,5 – 0,6 gram ağırlığına sahip olurlar.
 • Ortalama olarak günlük yarım ile 1 gram kadar yem tüketebilirler.
 • Solom diye bir sıvı salgılarlar. Bu sıvı sayesinde kendilerini patojenlere karşı korurlar. Aynı sıvıyı sindirim sistemlerinde de salgılar ve yedikleri besinleri; enzimler ve bu sıvı sayesinde parçalar ve bu değerli sıvıyı dışkılarınada karıştırarak çıkartırlar.
 • Güneş ışığı tahammül etmez; güneş ışığına maruz kalan bir solucan, bir kaç dakika içinde ölür.
 • Yaklaşık 6-10 yıl arası yaşayabildikleri düşünülmektedir. 1 adet solucan bir yıl içerisinde uygun ortamlarda minimum 16 maksimum 50 kata kadar çoğalabilme potansiyeline sahiptir.
 • Solucanlar çift cinsiyetli oldukları için her birey üreyebilmektedir.
 • Yavru solucanın olgunlaşarak erişkin bir solucan haline gelme süresi ortalama 42 gündür.
 • Daha çok doğurganlığa sahiptir ve süratle çoğalırlar. Kırmızı Kaliforniya solucanı 3 ayda 2 katına çıkabilmektedir. Az miktarda başladığınız solucan sayısı kısa zamanda artacak ve hızlı bir kompostlaştırma yapacaklardır.
 • Solucan gübresi, solucan humusu ve sıvı solucan gübresinin yanı sıra Kırmızı Kaliforniya solucanının kendisi de dondurulmuş ve kurutulmuş biçimde hayvancılık sektörü için yem katkı maddesi olarak değerlendirilebilmektedir.

Zararlı düşmanlara karşı daha dirençlidirler ve sindirim sistemlerindeki parçalayıcı enzim sayıları daha fazladır. Daha kaliteli bir gübre elde etmenizi sağlarlar.

Solucan Humusu Nedir ?

Siyahaltın solucan humusu, hayvan gübresi, sebze ve gıda atıkları, saman veya talaş vb. çürüyebilen her türlü organik menşeli atığın heterojen bir biçimde karıştırılıp ısıl işlemden geçirilmesi sonucu elde edilen yemin özel bir solucan türü olan Eiseniafoetida yedirilerekkompostlanması sonucu elde edilen üründür.

Suda çözünebilir besin içeriğiyle Siyahaltınsolucan humusu mükemmel bir besin zengini organik gübre ve toprak düzenleyicidir. Bu eşsiz gübreyi üretirken kullanmakta olduğumuz solucan türü safkan Kırmızı Kaliforniya Solucanı (Eiseniafoetida)’dır. Üretimimiz, Siyahaltın Kültür Havuzları ve Siyahaltın Sürekli Akış Sistemlerinde (SAS), kontrollü olarak yapılmaktadır.

Üretmekte olduğumuz Siyahaltın solucan humusunun faydalarından birisi yavaş salınımlı olmasıdır. Organik gübre toprağa karıştırıldığı zaman, toprakta yer alan mikroorganizmalar gübreyi işlemeye başlar ve gübredeki değerli besinlerin ortaya çıkmasını sağlarlar. Bu süreç yavaş bir şekilde işlemektedir ve bu sayede bitkinin alabileceğinden fazla besin boşu boşuna toprağa salınıp ziyan olmaz. Ayrıca tam da bu nedenle bitkilerde gübreden kaynaklı “bitki yanıkları” oluşmaz. Ayrıca diğer kompost ve organik gübrelerin aksine solucan gübresi içerdiği solucan mukusu sayesinde ilk sulamada besinlerin yıkanarak yok olmasını da engeller.

Siyahaltın solucan humusunun bir diğer önemli özelliği ise toprağa olan uzun dönemli faydalarıdır. Kimyasal gübreler toprakta asitliğe neden olabilecek bazı zararlı elementler içerirken, Siyahaltın organik solucan humusu topraktaki yararlı mikroorganizmaların büyümesini teşvik ederek uzun süren bir verimlilik sağlamaktır.

Siyahaltın solucan humusu, bağ ve bahçelerde, çim alanlarda, spor tesislerinde kısaca her türlü açık ve kapalı tarımsal faaliyette kullanılabilir.

Solucan Gübresinin Faydaları Nelerdir ?

Organik gübrelerin faydaları saymakla bitmez. Birçok çalışma organik gübrelerin bitki, toprak, çevre ve ekonomiye yararlı olduğunu göstermiştir. Bunlardan en önemlisi bitkilerin verimliliğini artırmak ve kimyasal gübrelere göre uzun vadede daha iyi sonuçlar almak şeklinde özetlenebilir.

Siyahaltın organik solucan humusubiyo-çözünür içeriklerden üretilmiş olduğu için çevreye sağladığı faydalar daha uzun vadelidir. Herhangi bir son kullanım tarihi bulunmayan ürünlerimiz her türlü toprak tipinde kullanılabilir. Kullanımı son derece güvenli olmakla beraber insan ve hayvan sağlığını tehdit edecek hiç bir zararlı etken madde içermemektedir.

Organik ürünlerimiz aynı zamanda maliyet etkin ürünlerdir. Müşterilerimizin çoğu üretimini yaptıkları ürünlerde kalite ve verimliliği artırırken maliyetlerinde de %50’ye kadar düşüş kaydetmişlerdir.

Hepsinden ön emlisi Siyahaltınsolucan humusu doğal, organik ve ekonomiktir. Her türlü yetiştiricilikte kullanılabilir. Gereken kullanım miktar bitki ve toprak türüne bağlıdır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Ne Kadar Çoğalır ?

SiyahAltın Kalitesiyle temin edilen SAFKAN Kırmızı Kaliforniya Solucanı (Eisenia Fetida) türü solucan minimum 16 Kat , optimum şartların sağlanması durumunda (yem,sıcaklık,nem vb.) 50 katına kadar çoğalabilmektedir.

Solucanlarımın Üreme Sürecini Nasıl Hızlandırabilirim?

Kaba yiyecek atıklarını azar azar ekleyin ve yeni yiyecek eklemeden önce eski verilen yemin tamamen bitip bitmediğini kontrol edin.  ‘Yumuşak’ gıdalar (örneğin muz, karpuz, kavun vb) daha hızlı tüketilirler. Bu tür yiyecek atıklarına ağırlık verin ama asla bunları sadece tek başına ve abartılı miktarda eklemeyin.

Kabın içindeki yataklamanın nem oranının sürekli olarak doğru seviyede olmasına dikkat edin (yataklamayı sıktığınız zaman su damlamamalı ancak dokunduğunuzda nemli olduğunu elinizle hissetmelisiniz.) Bu durumda solucanlar nefes almak, yem yemek ve gıdaları sindirmek için çok fazla çaba harcamak zorunda kalmayacaktır. Bu arada hemen belirtelim, bazı üreticiler sistemin nem seviyesini bilinçli olarak düşük tutarak, solucanları nesillerinin devamı için çiftleşme ve kokon üretimine teşvik ediyorlar. Bu bir uzman olmadıkça denenmemesi gereken riskli bir yöntemdir. Çünkü nem oranının düşmesi ekosistemin bozulmasına ve solucan ölümlerine neden olabilir. Solucanlar

Kokonlardan yavruların sağlıklı bir şekilde çıkabilmeleri için sistemin yeterli oksijene sahip olması önem arz etmektedir. Bunun için, eğer sistemde yeterli oksijen olmadığını düşünüyorsanız, ortalama olarak hafta bir kabın içindeki yataklamayı hafifçe  ve nazikçe alt üst ederek havalandırabilirsiniz. Solucanlar

Bu konuda iki ayrı görüş vardır:

        1)Solucanlar verdiğiniz atıkları tüketmeye başladığı zaman kabın içine gazete kırpıntıları veya karton parçaları eklemeyi kesin. Eğer gazete kağıdını ve kartonu kabına bir kapak olması amacıyla kullanıyorsanız kaldırın ve onun yerine eski bir havlu veya solucanların iştahlarını kabartmayacak başka herhangi bir malzeme kullanın.

        2)Birinci yöntemin tam tersine sistemin üzerine kuru ve sert gazete kağıdı serin. Solucanlar yüzeyde çiftleşip yine yüzeyde kokon bırakırlar. Yüzeyde eğer sert bir malzeme varsa bu malzemelere tutunarak yumurtlama faaliyetlerini kolaylaştırırlar.

Hangi yöntem daha iyidir, deneyip tercih etmeniz size kalmış.

Yeni Aldığım Solucanlar Fazla Yemek Yemiyorlar. Neden Olabilir?

Solucanlar yolculuk esnasında strese girerler ve bazı durumlarda bu stresten tamamen çıkmaları 4-6 haftayı dahi bulabilir. Bu süreçte fazla iştahlı olmazlar. Sabırlı olup, düzenli olarak kontrol etmeli ve azar azar yem vermelisiniz. Solucanlarınızı satın almadan bir kaç gün önce kabınız hazırlayın ve içine yataklama malzemesini ve bir miktar yiyeceği ekleyin. Daha sonra solucanları sipariş edin. Solucanlar elinize geçinceye kadar kabın içindeki ekosistem dengeye oturacaktır.

İlk günler yemi çok az verin. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sarsıntının yarattığı stres nedeniyle iştahları kapalı olacaktır. Bir anda çok yem verirseniz tüketemezler ve sistemde kokuşma başlar. Solucanlar kendilerine gelip yemlerini tüketmeye başladıktan sonra her defasında atıklarını yavaş yavaş arttırarak nihayetinde olması gereken miktara erişin. Solucanlar

Havalar Çok Fazla Isındığı Zaman Solucanlarımın Sağlığı İçin Ne Yapabilirim?

solucan kabında buz blokları

Kabın içi ısının aniden çok fazla yükseldiği iki şekilde anlamak mümkündür. Solucanlar yüzeye çıkmış ve bir top gibi yuvarlar olmuşlardır ya da kabın dışına kaçmaya çabalıyorlardır. havalar

Solucan kabınızın iç sıcaklığı 30°C’yi geçmeye başladığında (ya da çok kuru olduğunda) solucanlar strese girmeye başlarlar. Yaz sıcakları boyunca solucan kabınızın serin ve gölge bir yerde olmasını sağlayın. havalar

Ayrıca kabın nem oranını düzenli olarak kontrol edin. Nem oranının 50%’nin altına düşmesi tehlikelidir. İdeal nem oranını, kabın içinden bir avuç malzeme alıp sıktığınızda en fazla bir kaç damla su damlayacak şekilde olması gerekmektedir. Havalar Havalar Havalar Havalar

Çok aşırı sıcaklarda kabın içine bir buz parçaları ekleyebilir ya da içteki malzemenin üzerini kalın ve ıslak bir havlu (veya kendir bez) ile örtebilirsiniz. Bunların dışında eğer imkanınız varsa kabı iç mekana da taşıyabilirsiniz. Buz parçalarının çok küçük olmamasına dikkat edin. Çok küçük olunca çabucak erirler. Buzu kabın içine doğrudan koyarsanız solucanlara zarar verebilir. Bunun yerine bir bezin üzerine koyarak yerleştirin.

Kaba koyduğunuz atıkların ayrışma süreci ve az da olsa solucanların atıkları tüketim süreci de ısı yaratabilir. Bu nedenle çok aşırı sıcaklarda kabınıza fazla yiyecek eklemeyin. havalar

Solucan Gübresi Üretim Kabımı İstila Eden Zararlılarla Nasıl Mücadele Edebilirim?

Solucan gübresi üretim kabınız bir ekosistemdir. İçerisinde gözle görülmeyen yararlı mikroorganizmlardan tutun gözle görülebilir çeşitli böcek ve akarlar bulunabilmektedir. Bunların olması sistemin iyui işlediğini göstermektedir. Bu konuda detaylı bilgi için Solucanların Komşuları adlı başlığa göz atınız. Bunun haricinde eğer kabınızı karıncalar istila etmiş ise bunun olası nedenlerinden birisi kabın içeriğinin fazla kuru olmasıdır. Bunun üstesinden gelmek için kabın içeriğini biraz nemlendirebilirsiniz. Ayrıca kabınızı içi su dolu daha geniş bir başka kabın içine oturtabilirsiniz. Böylece dışarından karıncalar bu su hendeğini aşarak solucan kabının içine erişemezler.

Solucan Gübresi Üretim Kabımdaki Sinekleri Engellemek İçin Ne Yapabilirim?

Üretim kabınızda sinek oluşması bir dereceye kadar normaldir. Ancak gerçekten çok fazla ise ve çoğalan sinekler özellikle de meyve sinekleri ise bunun nedeni kaba koyduğunuz atık yiyeceklerin fazla olmasındandır. Ayrıca söz konusu yiyecekler eğer kabın içindeki malzemenin hemen yüzeyinde duruyorsa hava ile teması ve çürüme sonrası ortaya çıkan kısmi alkol meyve sineklerini cezbedecektir. Solucan

Nasıl Engellenir?

kendir çuvalıkendir çuvalıdoğranmış gazete kağıtları

Öncelikle solucanları aç bırakmamaya özen gösterecek şekilde verdiğiniz yemi biraz azaltın. Bunun yanı sıra atık yiyecekleri kabın içindeki malzemeye gömün. Önceden tüketilmiş ve gübreye dönüşmüş malzemeyi 2-3 cm kadar kaldırın ve atıkları koyup üzerini tekrar kapatın. Bu şekilde hem solucanlar atıkları daha rahat tüketeceklerdir hem de sineklerin atıklarla olan teması kesilecektir. Solucan Solucan Solucan Solucan Solucan Solucan

Bir başka ek çözüm ise kabın en üst katmanına kendir çuvalı gibi nemli ortamlarda hemen çürümeyecek bir malzeme sermeniz olacaktır. Ayrıca kabın en üstüne doğranmış ve kuru gazete kağıdı da serebilirsiniz. Gazete kağıdı eskiden bahçeli evlerimizde içeri sinek girmesin diye kullandığımız boncuklu sinekliklere benzer. Nasıl ki sinekler boncuklar arasından geçerek evin içine girmeye cesaret edemezlerse, burada kabarmış gazete kağıtlarının arasından geçerek ayrışmakta olan atıklara erişmeye cesaret edemezler. Solucan

Gazete kağıtları zamanla nemlenerek çürümeye başladığında yeniden ekleme yapabilirsiniz. Meyve sineklerini engellenemezse de azaltılabilir. Bunun için Vermikompost Kabınızdaki Meyve Sinekleri başlığına göz atabilirsiniz.

Bazı kişiler ayda bir kez sisteme hafif tozlu dolomit suyu serpilmesi durumunda sistemin pH’ının dengeye oturduğunu ve böylece de sirke sineklerinin azaldığını tespit etmişlerdir. Denemeye değer! Solucan Solucan 

Solucan Üretim Kabım Nasıl Kokmalıdır?

İyi düzenlenmiş bir solucan gübresi üretim kabı toprak gibi kokmalıdır. Eğer üretim kabından kötü kokular yayılıyorsa büyük ihtimalle solucanlara olması gerekenden fazla yem vermişsinizdir ve atıklar çürüyordur. Bu durumda solucanları fazla rahatsız etmeden kabın içindeki malzemeleri havalandırmanız ve bir miktar doğranmış gazete kağıdı eklemeniz sistemi dengeleyecektir.

Ürettiğim Solucan Gübresinin Karbon ve Fosfat Oranını Nasıl Arttırabilirim?

Kahverengi atıklar bitmiş olan solucan gübrenizdeki karbon ve fosfat oranını arttırır. Örneğin, kağıt, karton, talaş, yapraklar ve ekmek gibi. Talaş ve ekmek kullanımına dikkat edilmelidir. Küçük ölçekli kaplarda ekmek kullanımı çürüme esnasında içerdiği mayadan dolayı alkol üretilmesine neden olabilmektedir. Riske girmek istemezseniz kullanmayınız. Talaş tüketimi ile ilgili detay bilgi için Solucanlar Talaşı Sindirebilir mi? Unutmadan belirtelim solucanlar aynen insanlar gibi dengeli bir diyeti severler. Bu nedenle ev tipi üretimde kabınıza zaman zaman kuru ağaç yaprağı gibi kahverengi malzeme eklemeniz diyetin daha dengeli olmasını (C:N oranı) sağlayacaktır. Solucan Solucan Solucan

Solucan Kabına Çim ve Yonca Gibi Yeşil Atıklar Ekleyebilir miyim?

Yeşil atıklar (ot, çim, yonca, vb) kabın içine büyük miktarlarda eklenirse kabın içindeki malzemede çok çabuk ısınma meydana getirir. Bu nedenle azar azar ve takip ederek ilave edilmelidir. Eğer kabınıza taze çim katacak olursanız çimin kimyasal ilaçlara maruz kalmadığından emin olun ve mümkünde bilinmedik kaynaktan gelen bu tür atıkları kullanmayın. Çimlerde kullanılan olası bir kimyasal solucan gübresi kabınızdaki tüm ekosistemi alt üst edebilir. Solucan Solucan

Vermikompost Üretim Kabındaki Asitliği Düzenlemek İçin Kireç Taşı Kullanabilir miyim?

Kalsiyum karbonat özellikle asidik ortamlara bağlı birçok problemi çözmek için iyi bir seçimdir. Ancak kalsiyum karbonat kullandığınızdan emin olmalısınız; örneğin toz kireçtaşı (powdered limestone) kalsiyum karbonattır, ancak sönmemiş kireç kalsiyum oksittir ve solucanlara zarar verir. Kalsiyum karbonat piyasa tarım kireci olarak da bilinir. Kalsiyum oksit ise inşaat kireci olarak bilinir. Vermikompost 

Bununla beraber, toz kireçtaşı solucan kabında karbondioksit oluşmasına neden olur. Bu nedenle eğer kabınızın hava sirkülasyonu iyi değilse solucanlar zarar görebilir. Çok zorunluk kalmadıkça kullanılmamasında fayda olacaktır. Kullanmak durumunda kalırsanız da, ekledikten sonra bir süre boyunca günlük olarak kabın içeriğini solucanlara zarar vermemeye dikkat ederek karıştırın.  Vermikompost  

Alternatif olarak yumurta kabuğu da kullanabilirsiniz. Ancak kalsiyum içeriği açısından yumurta kabuğunun mümkün oldukça çiğ olarak kullanılmasında fayda vardır. Vermikompost  Vermikompost Vermikompost Vermikompost

Yukarı Çık Yandex.Metrica