Siyahaltın Tam Otomasyon Solucan Gübresi Üretimine Başladı!

16 Kasım 2013
11.395 kez görüntülendi

Siyahaltın Tam Otomasyon Solucan Gübresi Üretimine Başladı!

Solucan gübresi üretim ve satış faaliyetlerini sürdüren Siyahaltın firması Türkiye’de bir ilk olan tam otomasyon solucan gübresi üretimine başladı. Siyahaltın

Firma yetkilisi Mehmet Hanifi CAN’ın yapmış olduğu açıklamaya göre Siyahaltın firması,  bundan sonraki üretim faaliyetlerini Türkiye’de bir ilk olan tam otomasyon solucan gübresi üretim sistemleriyle gerçekleştirecek.

siyahaltın

Tam Otomasyon Sürekli Akış Sistemi (SAS)

 

Şu ana kadar tüm Ar-Ge çalışmalarının tamamlandığını ve deneme üretimlerinin yapıldığını belirten CAN, yıllık üretim kapasitesinin şuan  750 ton olan tesisin tam anlamıyla işlemeye başladığında üretim bandında işgücünün neredeyse tamamen ortadan kalkacağını ve üretilecek ürünün 3000 tona ulaşacağını ve hemen hemen el değmeden üretim bandından tüketiciye pakatlenmiş olarak ulaştırılacağını belirtti. CAN, planlamaya göre Mayıs 2014 sonunda 3000 tonluk üretimi sağlamış olacaklarını da söyledi.

solucan gübresi

siyahaltın

 

 

 

 

 

 

 

 

Kompost Üretim Holleri

 

Mehmet Hanifi CAN ayrıca bu tesisin, kullandığı teknik itibariyle sadece Türkiye’de değil, dünyada da benzersiz olduğunu öne sürerek ürün kalitesi konusunda iddialı olduklarını da belirtti. İyi kalitede bir solucan gübresi elde etmenin temel unsurunun solucanlara iyi kalitede ve 100% steril yem vermekten geçtiğini belirten CAN, solucanlara verilen yemin üretim aşamasının da yine otomasyona bağlı olduğunu ve mantar kompostu üretim teknikleri kullanılarak 100% steril üretildiğini söylüyor.

Kullanılacak olan yemin içerisinde sadece yararlı bakterilerin yer almadığını aynı zamanda eğer yem iyice streilize edilmezse zararlı mikroorganizmaların da olabileceğini belirten CAN, yem olarak solucanlara verilen hammaddenin önce pastörize hollerinde doğru koşullarda ve sürede, ayrıca yönetmelikte belirtilen usullere de uygun olarak pastörize edildiğini belirtiyor.

Siyahaltın sadece solucan ve solucan gübresi satışı yapmıyor, aynı zamanda özellikle yeni başlayanlar için kullanıma hazır yem satışları da yapıyor. Ayrıca firma büyük ölçekli tesis kurulumu düşünen iştirakçiler için projelendirme desteği de vermekte. Bu konuda fikirlerini belirten Mehmet Hanifi CAN, “Büyük ölçekli solucan gübresi üretim tesisi kurulumu için Siyahaltın firmasına başvuran iştirakçileri tesisimizde belli bir süre konuk ederek, sistemin işleyişi ve iş yürütme hakkında bilgilendirmekteyiz. Ayrıca uygulamada pratik bilgi sahibi olmaları için gerekli destek de sağlanmaktadır ” demektedir.

Solucan gübresinin Türkiye’de her geçen gün daha çok ilgi uyandırmaya ve artık hakkettiği değere ulaşmaya başladığını belirten Mehmet Hanifi CAN, sektörde yavaş ama istikrarlı bir büyümenin olduğunu bu sayede de gerek üretici gerekse de tüketicilerin daha bilinçli bir şekilde konuya eğilme şanslarının bulunduğunu söyledi.

 

siyahaltın solucan gübresiSAS Üretim Bandında İşlenmekte Olan Ham Gübre

 

Mehmet Hanifi CAN solucan gübresi üretim tesisi kurmak için gereken bürokratik işlemlerin artık eskiye göre daha zor olduğunu belirterek, bunun aynı zamanda gübre üretim piyasasında olması gereken standardizasyonu da sağladığını söyledi. Örneğin solucan gübresi üretim tesisinin diğer ünitelerden fiziksel olarak tamamen ayrı olması ve işletmede üretim sürecini etkileyecek ve üretilen gübrenin kirlenmesini engelleyecek her türlü önlemin alınmış olması gibi birçok şartın yerine getirilmiş olması gerekliliğinden bahseden CAN, kurmuş oldukları Tam Otomasyon SAS sisteminin tüm bu şartları sağladığını belirtti ve bu anlamda piyasaya ciddi bir rekabet geleceğini de öne sürdü.  “Artık tüketici bu koşullar altında üretilmiş olan solucan gübresinin gerçek solucan gübresi olduğunu ve aldığı üründen tam anlamıyla verim alabileceğini bilebilecek” diyen Mehmet Hanifi CAN, bu nedenle Siyahaltın işletmesinin “açık mutfak” usulü tüm üretici ve tüketicilerin ziyaretlerine açık olduğunu söyledi.

Siyahaltın Siyahaltın Siyahaltın Siyahaltın Siyahaltın Siyahaltın Siyahaltın Siyahaltın SiyahaltınSiyahaltın Siyahaltın

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica