Solucan Bilimi

30 Mayıs 2012
3.474 kez görüntülendi

Solucan Bilimi

Solucan Bilimi

Toprak Solucanı Nüfusu

Solucanların nüfusu önemli ölçüde toprağın koşullarına bağlıdır. Genellikle yaşam alanlarının her bir metre karesinde 70 solucan yaşayabilmektedir. Fakat araştırmacılar daha mütevazi bir şaekilde her metrekarede 10-15 solucan bulunduğunu tahmin ediyorlar. Normalde solucan nüfusu ilkbahardan geç sonbahara kadar artar. Kış boyunca zorluklar nedeniyle solucanların nüfusu genellikle düşer. Her tür,tercihli yaşam alanında tüm solucan nüfusuna hakim olmasını sağlayan muhtemelen kendi en uygun toprak koşuluna, besin tipine ve iklim koşulşuna sahiptir. Ek olarak, toprak solucanları diğer solucan türleri üzerinde rekabet avantajı elde etmelerine yardımcı olan koşulların yaratarak kendi yaşam alanlarını düzenleyebilirler.

Yaşam Döngüsü

Toprak solucanları hermafrodittirler. Hermafrodit kelimesi Yunan tanrılarından erkek olan Hermes ve kadın olan Afrodit’ten türemiş bir kelimedir.  Doğada solucanlar ilk olarak ilkbahar ve sonbahar boyunca toprağın nem düzeyi artma eğiliminde oldu zamanlar çiftleşir ve yumurtlarlar. Toprak solucanları her yıl bir çok defa çiftleşir ve yumurtlarlar; fakat her yıl nispeten birkaç yavru ancak yaşar, belki her erişkin solucan için 10-15 tane ancak. Bir yavru solucanın tam boyutlara erişmesi ve cinsel erişkinliğe ermesi ortalama 1 yılı bulmaktadır.

Doğal ortamında bir solucanın kaç yıl yaşadığı bilgisi net değildir, fakat araştırmalar yaklaşık 3 yıllık bir yaşam ömürlerinin olduğunu tahmin etmektedirler. Solucan gübresi üretimi kabında yaşayan bir solucanın ise yaklaşık 10 yıl yaşadıkları tespit edilmiştir. Toprak solucanları ölü bitkisel maddeler (ölü yapraklar ve diğer bitkisel atıklar), toprak mikroorganizmaları(protozoa, nematodlar, bakteriler ve mantarlar cs.) ve daha büyük ölü hayvan kalıntıları gibi birçok çeşit organik atığı yiyebilirler.

Solucanlar organik maddeleri veya az bir miktarda toprak içeren organik maddeleri yutarak beslenirler. Bu besinler solucanların midesinden geçerek sonunda dışkı olarak çıkarlar. Solucanlar dışkılarını yüzeyde bırakırlar ve muhtemelen bu nedenle solucanların toprakta açtıkları tüneller sürekli temiz ve açıktır.

Solucanlar aynı zamanda bir çok toprak yırtıcılarına yem olurlar. Hayvan proteinin seven tüm canlılardır bunlar: böcekler, balıklar, kurbağa, kara kurbağaları, yılanlar, fareler, köstebek, gopherler,  rakunlar, opossumlar ve yanı sıra bir çok kuş çeşidi.

Solucanların Yaşadıkları Yerler

Toprak solucanları basitçe ve temel olarak, toprağın farklı bölgelerinde yaşamayı tercih etmiş olan 3 gruba ayrılırlar.

    1.   Toprak yüzeyinde veya kompost içinde yaşayanlar,
    2.   Toprağın humus tabakasında yaşayanlar,
    3.   Toprak altında yaşayan türler.

Toprak Çöp Katmanın veya Yüzeyde Yaşayan Solucanlar

Bu tür solucanlar derinlere gitmeyi sevmediklerinden toprağın en üst tabakasında yaşalar. Bu solucan türü aynı zamanda organik maddece zengin kompost içinde yaşamaya da eğilimlidirler. Bu solucan türü bilimsel olarak “epigeic” toprak solucanları olarak adlandırılırlar. Bu solucanlar boyut olarak küçüktürler ve hızla ürerler.

TOPRAK ALTI VE ÜSTÜ.Ormanlarda toprak altındaki solucanların tahmini canlı ağırlığı (biyokütle), yeryüzündeki tüm hayvanların ağırlığından daha büyüktür. Diğer yandan normal tarım arazileri üzerindeki koyun ve sığırların canlı ağırlığı yer altı solucan biyokütle ağırlığına benzer olma eğiliminde iken, son derece verimli tarım arazileri üzerinde toprak altı solucan biyokütlesi toprak üstündeki canlı biyokütlesine göre daha fazladır. (Bilgi Kaynağı: Gregor Yeates. ‘Earthworms – Earthworms and soils’, Te Ara – the Encyclopedia of New Zealand, updated 14-Nov-12
URL: http://www.TeAra.govt.nz/en/graph/15504/above-and-below-ground-biomass)

Toprağın Humus Tabakasında Yaşayan Türler

Bu türler genellikle toprağın 6-12 inch’lik yüzeyinde yaşarlar. Toprak yüeyinde tünel kazarlar ve buldukları çürümekte olan organik yiyecekleri sindirirler. Onların tünek kazma faaliyetleri toprak yüzeyinin karışmasını ve havalanmasını sağlar. Toprakta tüneller açarken, toprağın yapısını düzenleyen dengeli gübre üretirler ve açtıkları çatlak ve tünellerle toprağın geçirgenliğini arttırırlar. Bilimsel olarak bu tür solucanlar “endogeic” olarak adlandırılırlar, çünkü toprağın altını yatay olarak ve dallanan tüneller şeklinde eşelerler. Organik maddece zengin topraklar için üstünlük sağlayan bu solucanlar büyük oranda toprağı sindirirler. Endogeic’ler ölü bitki köklerinin ayrışmasında büyük öneme sahip olmalarına rağmen, yüzeydeki çöplerin kaynaşmasında bir önem arz etmezler.

Toprak solucanın midesinden geçtikten sonra, içerisindeki besinler bitkilerin daha rahat alabileceği forma dönüşürler; bu duruma biyoyararlılık denir. Bu nedenle, solucanların varlığı genellikle toprağın bitkileri daha da iyi büyütebilme kapasitelerini sürdürülmesini sağlar.

Toprak Altında Yaşayan Türler

Bu tür solucanlar 3 inch’ten 12 inch’e kadar derinliğe giden kalıcı tüneller kazarlar. En iyi şekilde, bozulmadan kalan tünelleri içinde rahatsız edilmedikleri yerde yaşamını sürdürürler. Bu tür solucanlar bilimsel olarak “anecic” olarak adlandırılırlar. Çünkü bu türler toprağın derinliklerine doğru uzayan dikey ve kalıcı kanallar kazma eğilimindedirler. Bu tür, gübre, çürük yaprak ve diğer organik maddelerle beslenmek için yüzeye çıkarlar. Geceleri çıkan solucanlar, Lumbricus terrestris ve Aporrectodea longa gibi anecic’ler organik maddelerin ayrışmasında ve toprağın biçimlendirilmesinde şiddetli etkilere sahiptir. Bu tür solucanlar, büyük miktarlarda organik atıkların toprak yüzeyine terk edildiği yerlerde kısmen faydalı türler olabilirler.

Kompost Yapan Solucanlar

Genel anlamda binlerce solucan türü olmasına rağmen, sadece birkaç türü solucan gübresi üretimine kullanılabilir. Bu tür solucanlar hemen her türlü sebze atıkları üzerinde gelişebilir v e günlük olarak kendi ağırlıkları kadat atık tüketebilirler. Eğer uygun koşulları sağlarsanız her 40 günde bir sayılarını ikiye katlayarak nüfusunu hızla arttırırlar.

Derleme ve Çeviri: Savaş

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica