Solucan Gübresi Hakkında Kısa Bilgiler

16 Kasım 2013
3.321 kez görüntülendi

Solucan Gübresi Hakkında Kısa Bilgiler

 Solucan Gübresi Hakkında Kısa Bilgiler

 solucan gübresi

REDWRMD

 • Solucan gübresi üretimi, solucanlar ve diğer mikroorganizmaların faaliyetleri sonucunda, tabi sistem de  yer alan diğer bazı küçük canlıların da katkılarıyla organik atıkların ayrışması sürecidir.

 • Sıradan toprak solucanları vermikompost üretiminde kullanılamamaktadır. Bu solucanlar iç mekan üretim kabına alındıkları zaman ölmektedirler.

 • Toprak solucanları eğer sisteminiz dış mekanda kurulu ve toprak ile teması varsa sistemin en alt katmanında toplanacaklardır.

 • Kompost solucanları ise dikey tünel kazıcılar değil, tam tersine uzmanlaşmış yüzey sakinleridirler. Tipik olarak zengin organik içeriğe sahip gübre, kompost yığını veya toprak üstü yaprak çürüntüleri içinde yaşarlar.

 • En yaygın olarak kullanıulan çeşidi Eisenia fetida (foetida olarak da söylenir) olmasına rağmen onun daha büyük bir kuzeni olan  Eisenia hortensis (nam-ı diğer European Nightcrawler – Avrupa Gecetarayıcısı) türü de yaygın olarak kullanılır. Ancak Eisenia hortensis daha yaygın olarak olta balıkçılığında kullanılmak amacıyla satışı yapılan bir türdür. solucan gübresi solucan gübresi 

 • Eisenia fetida’nin diğer isimleri ise şunlardır: kırmızı solucan, kırmızı kıvranan, olta solucanı, gübre solucanı, kaplan solucanı (red worm, red wiggler, brandling worm, manure worm, tiger worm)

 • Ayrıca küçük bir kırmızımsı solucan olan Lumbricus rubellus türü de,  E. fetida kadar etkili olmasa da vermikompost üretiminde kullanılan diğer bir türdür. solucan gübresi solucan gübresi  solucan gübresi

 • Yaygın olarak bir gübre solucanının her gün kendi ağırlığına denk gelecek kadar atığı işlediğine inanılmaktadır. Son derece uygun koşullar altında (bu küçük bir ev sistemiyle elde edilebilecek bir sonuç değildir) kırmızı solucanların kendi ağırlıklarının kat kat fazlası atığı işlediği tespit edilmiştir. Ancak bu durum gıda stokunun durumuna ve sistemin nasıl yönetildiğine son derece bağlı bir durumdur.

 • Takip edilecek en makul kılavuz gün başına toplam solucan ağırlığının 1/4 ile 1/2 kadar atığın işlenebileceğidir. Bu nedenle eğer bir kilo solucanınız varsa kabaca verilen atığın 1/4 ile 1/2 kadarı günlük olarak işlenebilecektir. Unutulmaması gereken nokta ise şudur; solucanlar yeni bir yere taşındıkları zaman ortama alışma süreli boyunca yani ilk bir iki ay onları daha seyrek beslemeniz gerekecektir.

 • Kırmızı solucanlar teknik olarak, çürüyen atıkları sindirim sisteminden geçirerek işlemelerine rağmen esas itibariyle doğrudan atıkların kendileri ile değil atık maddeler üzerinde kolonize olan mikrobiyal topluluklarla beslenirler.  Her ne kadar mantar ve diğer mikroplar da solucanlar tarafından tüketilse de, bazı araştırmacılar protozoanların (tek hücreliler) solucanların ana menüleri olduğu ortaya koymuşlardır.

 • Vermikompostun, biyokatılar gibi atık maddelerde yer alan patojen düzeyini belirgin bir biçimde düşürebildiğini gösteren birçok çalışma yapılmıştır. solucan gübresi solucan gübresi

 • Kırmızı solucanlar 80-90% gibi oldukça yüksek nem oranını sever ve ayrıca tolere edebilirler. Ancak solucanlar aynı zamanda oksijene de ihtiyaç duydukları için dengeyi doğru bir şekilde kurmak oldukça önemlidir.

 • Yarım kilo kırmızı solucan ortalama olarak 1000 adet birey içermektedir.

 • Solucan kapları söz konusu olduğunda derinlikten ziyade yüzey alanı çok daha önemlidir. Örneğin bir küvet bir kovadan çok daha fazla işlevseldir.

 • Normal ışık solucanlar için zararlı iken kırmızı ışık zararlı değildir.

 • Kırmızı solucanın yumurtası küçük, saman renkli bir limon şeklindedir.

 • Bebek solucanlar erişkin solucanların tam olarak birer kopyasıdırlar, ancak kırmızı renk pigmentleri çok daha azdır.  solucan gübresi 

 • Sisteme eklenecek olan ezilmiş yumurta kabukları (ya da diğer kalsiyum kaynakları) solucanların üremelerini teşvik edebilmektedir.  solucan gübresi solucan gübresi  solucan gübresi solucan gübresi

 • Kırmızı solucanlar üzerine yapılan bir çalışma, solucanların üreme için daha önce cinsel tecrübesi olmuş ve kokon yumurtlamış olan bir türü, hiç cinsel tecrübesi olmamış olan bir türe tercih ettiklerini ortaya koymuştur. Yine bu durumda solucanlar daha önce cinsel tecrübesi olmuş olan bir solucanla çiftleştiğinde, birbilerine daha fazla sprem enjekte edebilmektedirler.  

 • Kırmızı solucanlar oldukça geniş bir pH toleransına sahiptirler (bazen 4-9 gibi). Fakat unutulmaması gereken bazı detaylar vardır: Yüksek pH (yani bazik), atık materyallerden (tabi topraktan da) amonyak gazı salınımına neden olur ve böylece hem elde edeceğiniz vermikompostun kalitesi düşer hem de solucanlarınız zarar görebilir. Ayrıca pH solucan kabınızın ekosistemi için de büyük önem taşımaktadır. Düşük pH (yani asidik) bakteriler üzerinde mantar oluşumuna neden olur. solucan gübresi solucan gübresi 

Solucan Gübresi Hakkında Kısa Bilgiler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica