Solucan Gübresi ile Solucan Humusu Farkı

3 Ocak 2013
4.573 kez görüntülendi

Solucan Gübresi ile Solucan Humusu Farkı

solucan humusuSolucan gübresi (worm casting) ile solucan humusu (vermicompost) arasındaki fark nedir?

Solucan gübresi, solucanlara verilen tüm mamanın solucanın sindirim sisteminden geçerek bitkiler için zengin bir gıda maddesine dönüşmüş halidir.

Solucan humusu ise, solucanlara verilen mamanın bir kısmının solucanların sindirim sisteminden geçerken bir kısmının da hiç solucanların sindirim sisteminden geçmeden ya ayrışmamış, ya da yarı yarıya ayrışmış halde son üründe kalması halidir. Solucan humusu toprağa verildiğinde ayrışmamış kısımlar topraktaki bakteriler tarafından zamanla bitkinin alabileceği forma dönüştürülürler.

Solucan humusu, içerisinde ne kadar çok solucan gübresi barındırırsa o kadar kaliteli oluyor. Bu durumda solucan humusundaki solucan gübresinin oranının artmasını nasıl sağlayabiliriz?

1) Sistemde yeterince sayıda solucan bulundurarak
2) Solucanların verilen mamayı iyice sindirebilmeleri için yeterince zaman tanıtarak.
3) Solucanlara verdiğimiz mamanın aynı boyutta, tek tip torunumda olmalarını sağlayarak; bu sayede solucanlar mamanın tamamını tüketme şansına ereceklerdir.
4) Bitmiş ürünü aynı ve eşit aralıklara sahip elekle elemek ve sindirilmemiş kısımlardan ayırarak.

Bu arada teknik olarak saf solucan gübresi elde etmenin mümkün olmadığını belirten ve bu nedenle solucan gübresi demek yerine elde edilen ürüne doğrudan solucan humusu (vermikompost) demek gerektiğini savunanlar da vardır. Ancak yine de saf bir solucan gübresi olmasa bile yukarıda maddeler halinde sıralanan işlemlere dikkat edildiği takdirde ona çok yakın bir ürün elde etmek mümkündür.

O halde solucan gübresini solucan humusundan ve onu da normal komposttan ayıran şey nedir? İste isin büyüsü de buradadır; bu farkı oluşturan şey atıkların solucanın sindirim sisteminden geçmesidir.

Mikrobik canlıların solucanların diyetlerindeki önemi biliyoruz. Fakat daha da ilginci solucanların sindirim sistemlerinin, atıklar sindirim sistemlerinden geçerken  onları eşdeğer ve bitkiler için alımı kolay bir biçime dönüştüren sayısız yararlı mikroorganizmalarla dolu olmasıdır. Elbette isin esası solucanlar bizlere gübre üretmek için çalışmazlar, solucanlar için de bildiğimiz gerçek anlamda bir sindirim sistemi işlemektedir; gıda atıkları sindirim kanallarından geçerken yukarıda bahsettiğimiz yararlı mikroorganizmalar solucanlar için gerekli olan gıdaların emilimini sağlarlar.

Ancak bu normal sindirim sistemi işleyişinin yanı sıra, atıklar sindirim sisteminden geçerek dışarı atılırken birçok yararlı bakteri de bu atıklarda beraber dışarı atılır. Bu yararlı bakteriler ise diğer birçok faydasının yanında, sırası geldiğinde bitkilerin temel besin maddelerini almalarını kolaylaştıran bitki büyüme uyaranlarını (stimülatör) üretirler ve hastalık üreten bakterilere karşı direnç sağlarlar.

İlginçtir ki, eğer solucan gübresi veya humusu steril edildiğinde, tamamı olmasa bile büyük oranda yararlı nitelikleri yok olur veya azalır. Diğer yandan bazı insanlar yanlış bir bakış acısıyla, tipik olarak N:K:P değerlerinin düşük olmasından ötürü solucan gübresinin sıradan bir toprak düzenleyici olduğunu düşünürler. Bu tabi ki kesinlikle yanlış bir kanıdır. Ancak yine de solucan humusuna veya gübresine, “doğal bir gübre” gözüyle değil de “büyüme destekleyicisi” gözüyle bakılabilir. Bunun yanı sıra solucan gübresi, diğer kompost türlerinde olduğu gibi, mükemmel bir toprak düzenleyicidir.  Karmaşık humik asit yapısı nem ve besin tutma ve uzun süreli kullanma ve oksijen geçirgenliği özelliklerine sahiptir. Bu tür maddeler, toksik madde emici, pestisit ve ağır metaller gibi tehlikeli maddeleri yakalayıp bağlayıcı niteliklere de sahiptir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica