Solucan Gübresi Kullanarak Yararlı Büyüme Sağlamak

25 Mayıs 2012
1.826 kez görüntülendi

Solucan Gübresi Kullanarak Yararlı Büyüme Sağlamak

Solucan Gübresi Kullanarak

Yararlı Büyüme Sağlamak

Yavaş Salınımlı Gübre Kullanır mısınız?

Bir çiftçinin arazisine çıkıp da ekim yapacağı zaman kafasını kurcalayan temel bir sorun vardır; acaba ürünüme ne zarar verebilir? Modern insan bitkilerini pestisit, herbisit ve insektisitlere karşı korumak için doğal yöntemlere alternatif olan çeşitli yöntemler kullanırlar. Bu yöntemler sadece bitkiler ve onlarla beslenen insanlar için değil aynı zamanda yer altı su kaynakları için de zararlıdırlar.

Böcekleri ve hastalıkları engelleneyen, doğanın doğal olan gübrelerinden birisi de solucan gübresidir. Bu gübre nodülleri, milyonlarca yıldır solucanlar tarafından kompost süreci içerisinde üretilirler. Burada solucan gübresini sadece bahçenizdeki bitkileri sağlıklı yetiştirmek için değil aynı zamanda onları zararlılardan nasıl koruyacağınıza dair de bilgiler bulacaksınız.

Solucan gübresi bir çok nedenle farklı amaçlarla kullanılabilir. En başta organik gübre olarak kullanılır. Birçok çiftçi solucan gübresinin sadece toprağın pH derecesini düzenlemekle kalmayıp, aynı zamanda nem tutma oranını da arttırdığını bilir. Benzeri diğer gübrelerin aksine solucan gübresi aşırı kullanıldığında bitkiyi veya köklerini yakmaz. Dahası, çiftçinin farkına bile varmadığı böcek ve hastalıkları engeller.

Solucan gübresi ayrıca hemen her bitkinin ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerini de içerir. Bunların başında magnezyum, azot ve potasyum gelir. Bir diğer özelliği de solucan gübresi tavaş salınımlı olduğu için, bitki bu gübredeki besinleri ihtiyaç duydukça yavaş yavaş alır. Böylece gübre su ile yıkanıp gitmez.

Yine bir diğer özelliği de, solucan gübresi bünyesinde, iyi bir tür olan, aerobik (havacıl) bakterileri barındırır. Ayrıca havadaki nitrojen gibi gazları alıp bitkinin kullanabileceği form olan nitrata dönüştüren ve böylece bitkinin köklerini sürekli olarak besleyen bazı organizmalara da sahiptir.

Solucan gübresinin kullanmanın bir diğer yolu da, gübreye su ekleyip havalandırarak içerisindeki besinlerin suya geçmesini sağlamaktır. Daha sonra bu yüksek besin içerikli sıvı gübreyi, bitkilerinizin yapraklarına püskürtme yöntemi ile kullanabilirsiniz; bu yöntemin adına yaprak besleme yöntemi denir. Bu yöntem bitkinizi zayıflatan ve hastalanmasına neden olan zararlı dış bakterilere karşı etkin bir yöntemdir. Bu yararlı mikroorganizmalar, yaprak yüzeyine konuk olmuş olan zararlı bakteri, mantar ve küflerle mücadele eder. Toprağı ve su kaynaklarını bu zararlı bakterilerden korumamız gereklidir.

Domates Üzerindeki Etkisi

Domates bitkisi için yapılan bu deneyde aynı toprak kullanılmış ancak bazı topraklara solucan gübresi eklenmiştir; sonuç ise şaşaırtıcı olmuştur. Değişkenler olarak bahçede tüm domates fidelerinin eşit miktarda güneş ışığı, su vs. almaları sağlanmıştır.
Deney sonucunda solucan gübresi kullanılan domates fidesi, kullanılmayan fideye göre sadece daha uzun olmakla kalmamış aynı zamanda daha fazla domates de vermiştir.

solucan

Aşağıdaki resimler gerçek farkı ortaya koymaktadır. Birinci resimdeki domatese solucan gübresi verilmemeiştir. İkinci resimdeki domatese ise solucan gübresi verilmiştir. Resimlere dikkatli bakarsanız, birinci resimdeki domates fidesi ancak 3. tel örgüye kadar büyüyebilmiştir. Oysa ikinci resimdeki domates fidesi 4. tel örgüye kadar uzamıştır.

solucan

Çim Üzerindeki Etkisi

Çim üzerindeki etkisi için söylenecek söz yok.

Tohumlar ekildikten 7 gün sonrası:

çim

Çimlerin köklerindeki olağanüstü gelişimi görebilirsiniz:

çim kökü

Tahıl, Patates be Sebze Üzerindeki Etkisi

Vermikompost normal hayvan gübresine ve komposta göre humus içeriği bakımından 4-8 kat daha fazla kuvvetlidir.

Toprağa verilen 1 tonluk üst hayvan gübresi, bir yıl içinde, tahıl ürününde 10-12 kg, patateste ise  100-120 kg verim sağlamış. Ancak yine bir yıllık bir kulanımda toprağa verilen solucan gübresinde ise, tahıl ürününde 100-200 kg. lık verim artışı, patateste 1600-1800 kg, sebzede ise 200 kg ve daha fazla artış sağlamıştır. solucan

Bununla birlikte toprak sonraki 5 yılda verimliliğini korumaya devam etmiştir. Topraktaki ürün kültürü, solucan gübresi ile verimi arttrılınca 10-15 gün daha erken olgunlaşır ve bitki çeşitli hastalıklara ve soğuğa karşı direnç kazanır.

Organik gübrelerle karşılaştırıldığında solucan gübresi sadece organik gübrelerin yerini almakla kalmamış onlara etkinlik yönünden de başarıyla da baskın gelmiştir. Normal gübreye nazaran solucan gübresinin kullanılması pancar bitkisinde 27 %, Patateste 19,7 % artış sağlamıştır.

Solucan gübresi uygulaması bitkinin büyümesini kuvvetlendirerek hızlandırır ve bitkide daha güçlü bir kök sisteminin gelişmesini, papateste daha çok sap oluşumunu ve yaprak yüzeyinin genişlemesini  sağlar. Solucan gübresi ile yetiştirilen patates, yetişme evrelerini standart mineral gübre ile yetiştirilen patatese göre 3-5 gün daha erken tamamlamıştır.  Salata kültüründe 30 %, pancarda 45 % ve patateste 50 %’den fazla verim sağlamıştır. Bununla birlikte üretim verimliliğindeki kalite göstergeleri de artmıştır. Bireşimi şeker, nişasta ve askorbik asit gibi değerli besin maddelerini güçlendirir. Taze üretimde nitrat içeriği 50 % düşmüştür. Bunun yanısıra solucan gübresi bakteri öldürücü (bakterisit) özelliğe de sahiptir biyolojik olarak temizdir ve papateste kullanımı daha az kökkurdu ve bulaşıcı hastalığın görülmesini sağlamıştır.

Derleme ve Çeviri: Savaş

Solucan Gübresi Kullanarak Yararlı Büyüme Sağlamak Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica