http://www.siyahaltin.com.tr/siyahaltin-bahar-kampanyasi
08 Kasım 2013

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurulumu Örnek Proje

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurulumu Örnek Proje
Reklam

Genel Yerleşim ve Proje Kapsamı

Solucan gübresi tesis işletmesinin mevcut plan ve görüntüsü aşağıdaki gibidir: Solucan Gübresi

1

1) Gübre  Ayrıştırma Havuzu

2) Sıvı Gübre Havuzu

3) İndor Sistem Pastörize Holleri

4) Solucanlar için Sürekli Akış Raf Havuzları

5) İdari bina

Bu proje için kapasite hesapları toplam 500 baş büyükbaş sığır üzerinden yapılmıştır. 500 baş kapasite üzerinden çiftlikte toplanan ortalama ham gübre miktarının günlük 30 ton olması beklenmektedir.

Söz konusu proje Separasyon Sistemi ile çiftlikteki hayvansal gübreyi organik komposta (organik gübreye) dönüştürmeyi ve bu gübreyi solucanların sindirim sisteminden geçirerek ekonomik bir değer oluşturmayı hedeflemektedir.

30 ton ham gübre separasyon sisteminde yaklaşık 21 ton katı gübre olarak ayrıştırılacak, bu katılar da fermantasyona ve pastörizasyona tabi tutulduktan sonra yaklaşık 14 ton solucanların yiyebileceği özellikte komposta (organik gübreye) dönüştürülecektir.

1) Gübre Ayrıştırma Havuzu

2

Havuzlardaki gübrenin karıştırılması ve pompalanması şemadaki sıralamaya göre aşağıda teknik özellikleri belirtilen makine ve techizatla yapılacaktır:

3

Mix-Pump

1.a) Mix-Pump ile havuzlardaki gübrenin karıştırılması ve pompalanması

 Mix-Pump’ın Teknik Özellikleri:

 1. Güç: 15kW
 2. Hm: 6m, Debi: 180 m3/h
 3. 3 m derinliğe kadar olan havuzlar için tasarlanmıştır.
 4. Aynı anda hem pompalama hem de karıştırma yapabilir.
 5. Karıştırıcı pervanesi malzemeyi itecek yönde dönerek karıştırır.
 6. Pompa fanında ve karıştırıcı pervanesinde kesici bıçaklar ile havuz içerisindeki istenmeyen malzemelerin parçalanması sağlanır.
 7. Havuz dışındaki greslik hattından tüm yataklama elemanlarının greslenerek bakımı kolaylıkla yapılabilir.

 

41-b) Havuzlardaki gübrenin Dalgıç Karıştırıcı ile karıştırılması

Dalgıç Karıştırıcı’nın Teknik Özellikleri:

 1. Güç: 11kW
 2. Derinliği 2.5m’den fazla olan havuzlar için tasarlanmıştır.
 3. Havuzun istenilen derinliğinde karıştırma işlemi yapar.
 4. Karıştırıcı pervanesi malzemeyi hem itecek hem de çekecek şekilde iki yönlü karıştırma işlemi yapar.
 5. Elektrikli calaskallı sistemi ile, çalışması bittikten sonra tamamen havuz dışına çıkartılarak temizliği ve bakımı kolaylıkla yapılabilir.
 6. Havuz içerisinde sağa ve sola döndürülerek, her yönde karıştırma işlemi sağlanır.
 7. Havuz içine monte edilen galvaniz profil direk üzerinde dikey eksende hareket edebilir.

51-c) Havuzlardaki gübrenin Dalgıç Pompa ile pompalanması

Dalgıç Pompa’nın Teknik Özellikleri:

 1. Güç: 7.5kW
 2. Hm: 6m, Debi: 80m3/h
 3. Zemindeki taş vs gibi malzemelerin, pompaya zarar vermemesi için, elektrikli calaskallı kaidesi ile havuzun istenilen derinliğinde çalışabilir özelliktedir.
 4. Kolaylıkla havuz içerisinden çıkartılarak bakımı yapılabilir.
 5. Pompa fanı ön kısmındaki kesici bıçaklar ile havuz içerisindeki istenmeyen malzemelerin parçalanması sağlanır.

 

61-d) Gübrenin Separator ile Susuzlaştırılması

Separatorün Teknik Özellikleri :

Gübre Ayrıştırma havuzunda toplanan gübrenin Seperatör ile susuzlaştırılması öngörülmektedir. Separatör, lifli yapıdaki katı- sıvı karışık atıkları susuzlaştırır. Seperatörün ortalama kapasitesi normal şartlar altında 25-30 m3/saat‘dir. Gübre ile temas eden tüm yüzeyler AISI304 kalite paslanmazdır.

Ham gübrenin içerisinde %5-%10 aralığında değişen miktarlarda TS (“Total Solids” – %0 nemde toplam katılar) bulunması beklenir. – Seperatör ile susuzlaştırılan bu gübre hacimsel olarak yaklaşık 1/3 oranında pres kek (katı gübre) ve 2/3 oranında sıvı gübreye ayrıştırılır. Seperatör elde edilen pres kek %70-75 oranında bağıl nem içerir. Genel olarak bir seperasyon sistemi; seperatör, karıştırıcı, pompa, kontrol panosu, sistemi taşıyan ayaklı platform ve çeşitli hortum ve bağlantı elemanlarından oluşmaktadır. İşletmenin ihtiyaçları ve mevcut/planlanmış altyapısı doğrultusunda bu komponentlerin sayıları değişiklik gösterebilmektedir. Mevcut projede 1 adet seperatör için bir adet pompa ve dalgıç karıştırıcı sisteme dahil olacaktır.

5,5kW motor gücü ile tahrik edilen – Separatorun AISI304/316 SS (paslanmaz) malzemeden eleği, tıkanmalara karşı özel tasarlanmıştır. Separator ile %70-75 aralığında mutlak nem içeren pres kek elde edilir. Bu değerler kompost gübre oluşumu için uygundur. Makine, uzun süre korozif etkilere karşı dayanıklı olan elektrostatik toz boya ile boyanmıştır.

2-) Sıvı Gübre Havuzu

Gübre Ayrıştırma Havuzunda kuru ve sıvı olarak ayrıştırılan gübrenin sıvı olanı dalgıç pompa ile bu havuza pompalanarak aktarılıp biriktirilecektir.

3-) İndoor Sistem Olgunlaştırma ve Pastörize Holleri

Gübre ayrıştırma havuzlarında  ayrıştırılan ahır gübresinin katı bölümünü bu hollere aktarıp 75 – 80°de pastörize edip solucanlara yem olarak  hazırlanır aşağıdaki resimlerde  hollerin makine ve ekipmanlarının yerleri belirtilmiştir.

78

4-) Üretim Hangarı Solucanlar için Sürekli Akış Raf Havuzları

Üretim hangarı  11,80 x 24,90 ölçüsündedir makine ve techizat yerleşimi aşağıdaki resim ve krokide  belirtildiği gibidir:

9

10Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi

 

 

a) Rafların zemini 15×5 lik gözenekleri olan hasır galvaniz metaldendir.

b) Raf kenarları poliüretan lambirilerle kaplanmıştır.

c) Raf ayakları ve bağlantıları galvaniz ve paslanmaz  metaldendir.

d) Gübre kesme bıçakları çeliktendir

e) Her rafta chiller sistem iklimlendierme ünitesi mevcuttur.

f) Raflardaki gübre kesici bıçaklar 8 mm’lik  çelik halatlarla çekilir.

g) Çekici vinçler 250/h devirli redüktörle destek

h) Prüvize sulama sistemi

Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi

4-) Eleme ve Paketleme Ünitesi

Kurutma ve Eleme ünitesinde hazır olan gübre bir traktör kepçe veya römork ile paketleme hattına taşınır. Aşağıdaki resim paketleme sürecini göstermektedir. Sistemin işleyişi resimler üzerindeki rakamsal sıralamaya göre aşağıda belirtilmektedir.

11

12Burada ön hazneye (1) boşaltılan gübre, bantlı konveyör (2) ile paketleme haznesine (3) aktarılır. Paketleme haznesi altına geçirilen çuvalın içine boşalan gübrenin ağırlığı, çuval altında bulunan elektronik tartı (4) ile tartılır. Elektronik tartı ile 30 – 50 kg’lık paketleme yapma imkânı vardır. Bu ayarlar, tartının yanında bulunan elektrik panosu (5) üzerinden yapılır. Çuval içerisine dökülen malzeme istenilen miktara yaklaştığında bandın hızı yavaşlar ve hassas ayar hızına geçilir. İstenilen ağırlığa ulaşıldığında bant durur. Çuvalın ağız kısmı sisteme dâhil olan özel dikiş tabancası ile dikilerek paketleme işlemi tamamlanır. Paketin altındaki paketleme koltuğu pedalına (6) basarak koltuk aşağı iner. Çuval kenara alınarak yeni çuval paketleme haznesine geçirilir ve çuval hazne ağzındaki tutucu bir mekanizma tarafından asılı kalır. Pedala basılarak paketleme koltuğu yeniden yükseltilir. Kumanda panosundan başlama butonuna basılarak bantlı konveyör çalışır ve işlem yeniden başlar.  Sonuç olarak paketlenmiş son ürün pazarlanmaya hazırdır. Solucan Gübresi

Kaynak: Siyahaltın

Not: Proje taslağını bizlerle paylaştığı için sayın Mehmet Hanifi Can’a teşekkürlerimizi sunarız.
 
Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. KUBİLAY KAPLAN dedi ki:

  SELAMLAR BÖYLE BİR TESİSİ KURMAK İÇİN İHTİYAÇ OLAN ARAZİ MİKTARI NE KADARDIR BÖYLE BİR TESİSİN ÜRETİM AŞAMASINA GELMESİ İÇİN TOPLAM TESİS KURULMASI BEDELİ KAÇ TL.+KAÇ ADET SOLUCAN İLE BAŞLAMAK EN DOGRU KARAR OLUR PAZARLAMA AŞAMASINDA SATIŞ FİYATI KAÇ LİRA OLUR KG BAZINDA +BU İŞİ DEVLET DESTEKLİYORMU KREDİ BAZINDA VERİLEN KREDİ KAÇ YIL GERİ ÖDEMELİ OLUYOR NE KADAR KREDİ ALIRSAK BU TESİSİ KURA BİLİRİZ+PAZARLAMA AŞAMASINDA PAZARLAMA İLE İLGİLİ MÜŞTERİ KONUSUNDA YARDIMCI OLUYORMUSUNUZ…SAYGILAR

  1. Emrah Sezgin CAN Emrah Sezgin CAN dedi ki:

   Sayın Kaplan;

   Konu hakkındaki sorularınızın cevaplarına sitemizin ana sayfasında sağ tarafta bulunan banner üzerinden döküman talep ederek mailinize gelecek olan dökümanı inceleyerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

   Saygılarımızla

 2. Serkan GÜRKAN dedi ki:

  Merhabalar güzel bir çalışma yapmışsınız. Ben de Hatay da bir tesis kurma düşüncesindeyim. Umarım başarabilirim. Benim sormak istediğim gübre havuzundaki taze gübreden çıkan su için bir arıtma sistemi yapmak zorunda mıyız? Lisans durumunda arıtma sistemi talep edilmekte midir?

  1. Savaş GÖNEN dedi ki:

   Sayın Serkan,

   şu anki mevzuatta böyle bir şart yoktur. Bununla birlikte sistemlerden öyle aman aman akıntı suyu çıkmaz. Ayrıca çıkan bu su da pis ve arıtılmak durumunda olan bir su değildir. Bu su dünyanın birçok yerinde, riskli olmakla birlikte, sıvı gübre niyetine de kullanılabilmektedir. Bu nedenle zaten az bir miktarda çıkan, çıkması gereken bu sıvı çeşitli yollarla değerlendirilebilir.

   Saygılarımla.

YORUM YAZ


*

Reklam