Solucan Humusu Pastörize Edilmeli midir?

8 Aralık 2014
1.982 kez görüntülendi

Solucan Humusu Pastörize Edilmeli midir?

Solucan Humusu Pastörize Edilmeli midir?

Solucan Humusu ve Sterilizasyon

Solucan-Humusu-ve-Sterilizasyon-1Solucan Humusu Pastörize Edilmeli midir?

Sterilize edilmemiş solucan humusunun yenilebilir bitkilerde kullanılması güvenli midir? Solucan humusunda yer alan bakteriler hastalanmamıza neden olur mu? Her ne kadar gıda kaynaklı hastalıkları sıklıkla duysak da, kaçınılmaz olarak atıklarımızı gübreye dönüştürüp tarımsal faaliyetlerimizde kullanmaktayız. Solucan humusu gerçekten de kullanabileceğimiz en güvenli gübre midir?

Duymak İstedikleriniz:

Kısa ve net cevap, solucan humusunun pastörize edilmesine gerek yoktur. Bu konuda kaygılanmaya gerek yoktur. Netice itibariyle bunu yapmak faydadan çok zarar verecektir.

gübre-pastörizasyonuMevzu şudur: Solucan humusu üretim sisteminizdeki solucanlar ve mikroplar gıda atıklarını ve yataklama malzemesini yani verilen yemi tükettikleri sırada solucan humusu üretilmiş olur. Ortaya çıkan şey kompostlanmış organik madde ve solucan/mikrop dışkısıdır. Bu her ne kadar aramızdaki bazı müşkülpesentler için rahatsız edici bir durum gibi gözükse de, gerçekte solucan humusu, sebze ve meyvelerimizi üretirken son derece güvenle kullanabileceğimiz bir madde olan solucan dışkısını içermektedir.

Konunun bilimsel açıklaması şöyledir; normal bir kompost yığınında zararlı bakterilerden kurtulmak için 4 ayrı süreç işlemektedir: ısı, zararlı bakterilerin başka organizmalar tarafından yenmesi, zararlı bakterilerin gıda ve yer savaşında savaşı kaybetmeleri ve bakterilerin ölmelerine neden olan anaerobik koşullar. Bu dört süreç Solucan-Humusu-ve-Sterilizasyonhep birlikte işleyerek normal bir kompost yığınında zararlı bakterilerin en düşük seviye de kalmalarına neden olur. Yanma (ısı) bu süreçlerinden en önemli olanıdır ve bu nedenle birçok yerde  sıklıkla yığının aktarılması ve yanma faaliyetinin sürdürülmesi tavsiyesini görürsünüz. Yanma nedeniyle ortaya çıkan ısı materyallerin daha hızlı parçalanmasını sağlarken yığındaki patojenlerin de ölmesini sağlamaktadır.

Fakat solucan humusunda gerçek anlamda bir ısınma meydana gelmez. Peki solucan humusunun kötüler için bir sığınak olmasını sağlayan şey nedir? Cevap, solucanlardır. Solucanlar sistemdeki organik maddeleri tüketirken, zararlı kompost-ısınematodları, yabancı ot tohumlarını ve patojenik mantarları yedikleri gibi bakterileri de tüketirler. Solucan sindirim sistemi bakteri ve diğer zararlı maddelerin çoğunluğunu parçalar. Sindirim sisteminde parçalanmayan maddeler dışarı atılır ve onlar da sistemde yer alan diğer mikroorganizmalar tarafından çabucak tüketilirler. Bu inanılmaz bir sistemdir ve solucan humusunun yenilebilir ürünlerde kullanılmasının güvenli olduğundan emin olmamız için ikna edilmeye ihtiyaç yoktur. Solucan Humusu

Kompost ve vermikompostu sterilize etmenin en yaygın yollarından biri de malzemeyi ister bir fırında isterse de daha az yaygın olan mikrodalga fırınla ısıya tabi tutmaktır. Bu işlem solucan humusuna yapabileceğiniz en kötü şeydir.  Toprak bilim adamı ve Soil FoodWeb Inc.’in sahibi olan Dr. Elaine Ingram’a göre yüksek ısı altında pastörizasyonu veya sterilizasyonu, iki ayrı nedenle solucan humusunun bahçeniz için yararlı olmaktan çok zararlı olmasına neden olur. Bu nedenlerden ilki, pastörize olan solucan humusu, geriye zararlı patojenlerle mücadele edecek herhangi bir yararlı mikroorganizma kalmayacağı için hastalık saçan organizmalara açık bir besin kaynağı haline dönüşecektir. Nedenlerden ikincisi ise, 70-73 (yaklaşık olarak) santigrat derece arasındaki ısı ılıman sıcaklığı seven organizmaların ölümüne neden olurken ve daha sonra kompost soğumaya başladığında da ısı seven mikroorganizmalar ölürler. Bu durum solucan humusunu kuş ya da hayvanlar tarafından da taşınabilen patojenlerin nüfuzuna  hazır hale getirir ve sonuç olarak hastalık yüklü solucan humusuna sahip olursunuz.

iyi-kötü-bakteriler

Bu nedenle, solucan humusunuzu pastörizasyone veya sterilizasyona tabi tutmayın. Herhangi bir kompostun tüm meselesi faydalı mikroorganizmaları toprağınızı iyileştirmesi için teşvik etmesidir. Sterilizasyon bu yararlı mikroorganizmaları yok eder. Solucan humusunuzu kendi haline bırakın.O kendi başına yapabileceğinin en iyisini yapacaktır.

Solucan Humusu Pastörize Edilmeli midir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Emre dedi ki:

  Merhaba. Elimde 10 Ton elenmemiş ham solucan gübresi var. Yani Isıl işleme girmemiş. Fakat elemeye başladıktan sonra gördük ki içerisinde bitki için çok zararlı olan Kırmızı örümceklerin türediğini gördük. Şimdi bu sorunla nasıl başedebiliriz onun yolunu arıyoruz. Yardımcı olursanız seviniriz.

  1. Savaş GÖNEN dedi ki:

   Sayın emre,

   burada öncelikle tespit etmemiz gereken şey şudur; acaba görmüş olduğunuz kırmızı örümcekler gerçekten de bitkiler için zararlı olan türden kırmızı örümcekler mi? Bu konuda bitki zararlıları ile ilgili bir uzmana, biyolog veya zirai akademisyene örneğin, danışılabilir. Bunu netleştirmeden bir çözüm yoluna gitmeniz hatalı olur. Açıkçası ben şu ana kadar doğru koşullarda hazırlanmış bir solucan kabında ve hazır üründe bu tür bir kırmızı örümcek türüne rast gelmedim.

   Eğer gerçekten de dediğiniz gibi bir zararlı türse onunla baş etmenin makul yolları neler olabilir, ona bakmak lazım. Bu konuda ısıl işlem dışında daha makul çözümler araştırılmalıdır. Ben böyle bir sorunla henüz karşılaşmadığım için bir çözüm süreci de geliştirmedim.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica