Solucanlar ve Vermikompost İçin Potansiyel Pazarlar

13 Nisan 2014
1.826 kez görüntülendi

Solucanlar ve Vermikompost İçin Potansiyel Pazarlar

Solucanlar ve Vermikompost İçin Potansiyel Pazarlar

solucan ürünleri

Solucan satışı için çeşitli seçenekler mevcuttur. Ev tipi vermikompost üreticileri, kompost üreticileri ve hobi bahçecileri solucan alımıyla ilgilenirler. Solucanlar, balık kuluçkahaneleri, tropikal balık mağazaları, evcil hayvan mağazaları, (egzotik balıklar ve kuşlar da dahil) hayvanat bahçeleri, evcil kuş yetiştiricileri, kurbağa çiftçileri ve tavuk yetiştiricileri hobi bahçeciliğiiçin yem olarak potansiyel bir pazardır. (Not: Burada belirtilen bazı sektörler Türkiye’de olmamakla beraber genel anlamda fikir verebilmesi ve potansiyel pazarları tanımlayabilmesi için paylaşılmıştır.)

İçinde bulunduğumuz bu çağda geri dönüşüm konusu tüm dünyada olduğu gibi her geçen gün Türkiye’de de önem kazanmaktadır. Bu nedenle zaman içinde önemi artacak olan geri dönüşüm koordinatörleri gibi toplum eğitimcileri, sık sık yeni solucan yetiştirme kapları tesis etmek için sürekli olarak solucana ihtiyaç duyacaklardır. Ayrıca özel laboratuvarlar, üniversiteler ve yüksek okullar araştırma ve sınıf ihtiyaçları için solucanlara ihtiyaç duyacaklardır.

hobi bahçeciliğiSolucanlar, tatlı su veya tuzlu balıkçılığı merkezlerine yakın yerlerde yaşayan balıkçılar veya olta balıkçıları için doğrudan birer satış potansiyelidirler. Bu amaçla, balıkçılık tutkunları ile balkon  bahçecileri ve ev bahçıvanlarıyla bağlantılı olan ulusal dergilere veya internet sitelerine reklam verilerek solucan satışı için potansiyel yaratabilir. Solucanlar

Türkiye her ne kadar etrafı denizlerle çevrili ve iç kesimlerindeki tatlı sularda bir çok balık çeşidini barındıran bir ülke olsa da, olta balıkçılığı olması gereken düzeyde gelişmemiştir. Ancak yine de olta balıkçılığı ve avcılık malzemesi satan mağazalara düzenli olarak solucan satışı yapılabilir. Bu alanda sektörün gelişmesi solucan satışındaki potansiyelin de artması anlamına gelmektedir.

Fakat burada bir risk de vardır; özellikle olta balıkçılığı için solucanların daha iri olması tercih edildiği için vermikompost üretiminde kullanılan Eisenia Foetida türü pek tercih nedeni olmayabilir. Ancak daha iri türlerin yetiştiriciliği bu anlamda işe yarayabilir. Solucanlar

Solucanlar için diğer pazarlar ise şunlardır:

  • solucan gübresi

    Büyük ölçekli vermikompost üretim tesisleri Solucanlar

  • Vermikompost üretimi işine yeni giriş yapan girişimciler

  • Kendi gıda atıklarını, yerinde vermikompost üretimiyle değerlendirmek isteyen kurum ve kuruluşlar (örneğin, cezaevleri, hastaneler, okullar, kolejler,üniversiteler, restoranlar, marketler, ve ofis binaları…)

  • Hayvan atıklarından vermikompost elde etmek isteyen çiftçiler (örneğin, büyükbaş hayvancılık tesisleri, tavuk çiftlikleri, tavşan çiftlikleri ve at çiftlikleri vs.)

  • Solucanlar için uygun organik atık barındıran endüstriler (örneğin, kağıt fabrikaları, bira fabrikaları, karton üreticileri, atık/biyolojik katı işleme tesisleri, gıda işleyicileri, konserve ve şarap imalathaneleri ve pamuk fabrikaları…) Solucanlar

vermikompost çayıBirçok solucan yetiştiricisi sadece vermikompost üretimine değil aynı zamanda solucan satışına da odaklanmaktadır. Vermikompost, bir solucan kabında yer alan solucan gübresi ve kompost karışımından meydana gelen bir maddedir. Vermikompostun besin içeriği solucanlar için sağlanan ham madde ve yataklama tipine bağlıdır. Çalışmalar vermikompostun bitki büyümesini arttırdığını, bitkilerde hastalığı bastırdığını ve toprağın mikrobiyolojik aktivitesini artırdığını göstermiştir. Vermikompost aynı zamanda toprağın su tutma kapasitesini iyileştirmekte ve toprağı havalandırarak gözenekliliğini arttırmaktadır.

evde vermikültür

Ticari gübrelerle karşılaştırıldığında yüksek maliyeti nedeniyle, solucan gübresi çoğu zaman büyük ticari bitki yetiştiricileri tarafından toprak katkı maddesi olarak veya bitki büyüme iyileştiricisi olarak yaygın bir biçimde kullanılamamaktadır. Bununla birlikte, vermikompost giderek organik bahçıvanlar tarafından daha fazla kullanılmakta ve süs bitkileri için toprak düzenleyici veya dikim ortamı olarak bazı fidanlıklarda satılmaktadır. Vermikompostun yararlı kullanımlarını gösteren araştırmaların artışı aynı zamanda piyasa satışlarının artışını da sağlamaktadır. Solucanlar

Vermikompost toplu olarak litre hesabıyla veya paketlenmiş olarak çeşitli kompost ve toprak karışımlarıyla beraber satılabilir. Potansiyel pazarlar, ev dekorasyon merkezlerini, fidanlıkları, peyzaj firmalarını, seraları, bahçe malzemeleri satan mağazaları, market zincirlerini, çiçek mağazalarını, indirim yapan mağazaları ve genel olarak tüm halkı içermektedir.

okulda vermikültürPiyasaya çıkan nispeten diğer bir yeni ürün de vermikompost çayıdır. Vermikompost çayı üretmek için organik maddeler, mikroorganizmalar ve besin maddeleri  vermikomposttan ayrıştırılır. Vermikompost ve komposttan farklı olarak, bu çay hastalıkların bastırılması sağlamak için doğrudan bitki yapraklarına tatbik edilebilir. Vermikompost çayı ayrıca, biyolojik aktiviteleri geliştirmek için gübre uygulamaları arasında ek olarak toprağa uygulanabilir.

Vermikompost çayı, solucan gübresi kabının dibinden süzülen akıntı suyu demek değildir. Akıntı suyu, solucan gübresi kabındaki aşırı suyun süzülerek dipte birikmesi sonucu elde edilir ve henüz sindirilmemiş, çürüyen atık maddeleri de içermektedir. Solucanlar tarafından sindirilmemiş malzemelerin sıvı öz suyu hem patojenleri, hem de gerek bitkiler gerekse de insanlar için toksik kimyasal maddeleri içerebilmektedir.

Vermicompost çayı yapmak için girişimde bulunmadan önce, üretimin nasıl yapıldığını ve hangi malzemelerin kullanıldığını öğrenin, bu konuda yazılmış makaleleri okuyun. Vermikompost çayı meyve bahçeleri, fidanlıklar, seralar, peyzajcılar için toplu olarak satılabilir. Solucanlar

 solucanlar ve balıkçılık solucanlar ve tavukçuluk

Solucanlar ve Vermikompost İçin Potansiyel Pazarlar Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica