Solucanlara Dair İlginç Bilgiler

25 Mayıs 2012
3.772 kez görüntülendi

Solucanlara Dair İlginç Bilgiler

SOLUCANLARA DAİR İLGİNÇ BİLGİLER

  * Solucanlar dünyanın çevresinde 1 milyar yıldır var olmuşlardır. SOLUCAN

    * Bir solucan çuk uzun bir boya kadar büyüyebilir. İyi beslenmiş yetişkin bir solucan ne tür bir solucan olduğuna, kaç tane segmenti olduğuna, kaç yaşında olduğuna ve ne yediğine göre değişiklik gösterir. Örneğin Lumbricus terrestris türü solucan 20 – 25 cm arasında (bazı gözlemciler 50 cm olarak da gözlemlemiştir) uzunluğa sahip olabilirler.

    * Gübre yapımında kullandığımız solucanların ortalama ağırlıklar 1-2 gramdır.

    * Yıllık ortalama 60 yumurta üreten bir  solucan yumurtadan çıktıktan sonra 3 ay içinde büyür ve yumurtlamaya başlamadan önce yine 3 ay içinde de olgunlaşır. 

    * Yaklaşık 4047 m2 toprak alanda eğer 500.000 solucan yaşarsa yaklaşık 50 ton gübre üretebilirler.

    * Yaklaşık 2700 farklı tür solucan varıdr.

    * Yaklaşık 4047 m2 alanda 1 milyondan fazla solucan yer alır.

    * En uzun solucan Güney Afrika’da bulunmuştur: Boyu yaklaşık 6,7 metre uzunluğundadır.

    * Solucanlar dip toprağı ile yüzey toprağını birbirlerine taşıyarak karıştırırlar. Solucanların bir salgısı olan mukus azot içerir. Azot bitkiler için yararlı bir besindir. Yapışkanımsı mukus toprak partiküllerini bir yığın şeklinde bir arada tutar.

    * Charles Darwin 100 yıl önce 39 yılını solucanlar üzerine çalışmaya adamıştır.

    * Solucanlar soğuk kanlı canlılardır. solucan

    * Solucanlar eksilen parçalarını tamamlama veya yenileme yeteneğine sahiptirler. Bu tür elbette büyük oranda solucanın türüne, gördüğü zararın büyüklüğüne ve nereden kesildiğine göre değişmektedir. Bir solucan için kopan kuyruk kısmını yeniden tamamlamak kolaydır, eğer ancak kafa bölgesini zorlukla yenileyebilirler veya bu imkansızdır.

    * Avustralya Gippsland solucanı 3.66 metre uzunluğa ve 250 gr ile yarım kilo arası ağırlığa sahiptir.

    * Çok uzun bir süre ışığa maruz kalırlarsa, yaklaşık 1 saat, solucanlar felç geçirirler.

    * Kuzeybatı Pasifikte yaşayan dev bir solucan türü 2-3 feet uzunluğundadır. Bu solucan türü aynen zambak gibi kokan bir mukus salgılar. Yıllardır görülmeyen bu solucan türünün büyük ihtimalle şu anda soyu tükenmiştir.

    * Solucanlar 90-300 mm arasında değişen boyutlara sahiptirler.

    * Solucanlar, IUCN Red kriterlerine göre tükenme tehlikesi olan türler değillerdir.

    * Günlük olarak ağırlıklarının 3 katı kadar yiyebilen köstebekler ve her saat yemek yiyen kır faresi öncelikli olarak solucanlarla beslenirler.

    * Avrupa’da köstebekler solucanları bir ucundan 4 ya da 5 segmentinden ısırarak rehin alırlar. Bu durum solucanı etrafını göremeyeceği için veya yolunu bulamayacağı için kaçmaktan alıkoyar. Köstebekler solucanları rehin almaları sayesinde sürekli bir yiyecek stokunu garantilerler.

    * Nightcrawlers türü solucanlar geceleri beslenirler. Kuyruklarını açtıkları tünelde tutarlar ve bu tünelden çıkmadan olabildiğince uzaklaşarak yiyecek ararlar. Bu sayede eğer bir tehlike baş gösterirse tüneldeki kuyrukları sayesinde hızla kaçabilirler.

    * Solucanların 82%’si proteinden oluşur.

    * Avusturalya’daki Aborjinler, Yeni Zelanda yerlileri (Maoris of new Zealand) ve Çin’deki bazı insanlar gibi dünya çapında bir çok kişi solucanlarla beslenirler.

    * Araştırmalar solucanlarla beslenmesinin kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir. Solucanlardaki temel uçucu yağ (eteri yağ) Omega 3’tür.

    * Solucanların tünelleri 3 ile 10 mm çapındadır ve tünellerini bitki kökleri ve suyun süzülmesi için iş görürler.

    * Solucan gübresi, solucanların başlangıçta yediği maddelerden 5 kat daha fazla azot (nitrogen), 7 kat daha fazla fosfor, 11 kat daha fazla potasyum ve 1000 kat daha fazla yararlı bakteri içirir.

    * Solucanlar 10 yıla kadar yaşayabilmektedirler.

    * Uyku halinde bulunarak donma veya kuraklık gibi çok zor çevresel koşullara dayanabilirler.

    * Avusturalya’da bulunan Gippsland Giant türü solucan yaklaşık 1 metre uzunluğundadır ve 2 metreye kadar uzayabilmektedir.

    * Bazı solucan türleri 30 cm kadar sıçrayabilirler.

    * 3627 tür (ÇN:Bu rakam farklı kaynaklarda başkadır) solucan şu ana kadar tanımlanmıştır ve bu sayı bilmadamlarının yeni keşifleriyle artmaktadır.

    * Solucanlar turuncu, sarı, beyaz, mavi, yeşil ve gri renklerde olabilirler.

SOLUCANSOLUCAN

 

* Binlerce yıl önce, Orta Doğulular, kellik ilacı olarak solucan külleri ile gül yağını karıştırıp kullanmışlar ve rivayete göre bu tedavi yönteminde başarı elde etmişlerdir.

    * Antik Güney Pasifik tıp doktorları solucanları suda bekleterek elde ettikleri sıvıyı çiçek hastalarını banyo ettirmede kullanırlardır.

    * Solucanlar kavrulmuş, toz haline getirilmiş, Hindistan cevizi suyu ve alkolle karıştırılarak kullanılmıştı. Bu reçeteler iddialara göre ölüm oranlarını 25% ile 100% arasında azaltmıştır.

    * Sadece 4046 metrekarelik bir toprakta 1 milyondan fazla solucan yaşamaktadır. Bununla birlikte bu solucanlar 10 ton yaprak, sap ve ölü kök yiyebilirler ve 40 ton toprağı çevirebilirler.

   * 1 hektarlık toprakta yaklaşık yarım milyon solucan yaşayabilir. Bununla birlikte 9 ton yaprak, çürük kök vs. tüketebilirler ve 36 ton toprağı dönüştürebilirler. Solucanların greve gittiğini ve bu durumda ne kadar atık maddenin biriktiğini bir düşünün.

    * Dünyadaki en uzun solucan Güney Afrika’da bulunmuştur ve burundan kuyruğa uzunluğu 6,7 metre dir (22 feet).

    * Bir sığır eti tenyası  9.14 metre (30 feet) uzunluğunda olabilmektedir ve vücudunda 2000 adet segmente sahiptir. Bunlar aslında gerçek solucanlar değildirler, Yassı solucanlar şubesine (phylum Platyhelminthes) dahildirler.

    * Bir sülük 20 dakika içinde kendi vücut ağırlığının 5 katı kan emebilir.

Solucanlar Hakkında Bir Mit SOLUCAN

Bir solucanın ikiye kesildiğinde iki ayrı solucan olarak çoğaldığı doğru mudur?

Hayır, bu bir mittir. Eğer kuyruğa yaın bir yerden kesersniz, solucan kendisine yeni bir kuyruk var edecektir. Eğer solucan vücudunda herhangi bir bölgeden kesilirse ölecektir.

Çeviren ve Derleyen: Savaş

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica