Solucanların Ağır Metalleri Soğurması Üzerine İki Çalışma

3 Ocak 2013
2.835 kez görüntülendi

Solucanların Ağır Metalleri Soğurması Üzerine İki Çalışma

ÇALIŞMA 1:

Solucanlar ağır metalleri soğuruyor
International Journal of Environment and Waste Management dergisinde  yayınlanan yazıya göre katı evsel atıklarımız ile sebze, çiçek gibi hâl atıklarımızdaki kadmiyum ve kursun gibi toksik ağır metalleri solucanları kullanarak soğurabiliriz.

Puducherry, Hindistan’da Pondicherry Üniversitesi Ekoloji ve Çevre Bilimleri bölümünden Swati Pattnaik ve M. Vikram Reddy Eudrilus eugeniae, Eisenia fetida ve Perionyx excavates adlı üç türün kentsel atıkların kompostlanmasında nasıl yardım sağladıklarını ve son işleme öncesinde kadmiyum, bakır, kurşun, manganez, çinko gibi ağır metalleri nasıl soğurduklarını açıklamaktadırlar.

Özellikle gelişen dünyada kentsel nüfus yoğunluğunun artması nedeniyle artan evsel ve kentsel diğer organik atıkların nasıl işleneceği ve çöp depolama alanlarına alternatiflerin nasıl ve sağlanacağı da büyüyen bir problem olmaktadır. Araştırma ekibine göre, bu atıkların çoğu ne yazık ki kentlerin eteklerine dökülüyor ve bu da ciddi bir kirlilik sorunu yaratıyor, hastalık riskine ve çevreyle ilgili hasara neden oluyor. Fakat aynı zamanda bu durum atıkların büyük kısmının, en azından organik olan kısmının sebze yetiştirilmesinde faydalı bir bicimde kullanılabileceğini de göstermektedir.

Bu noktada vermikompostlama yöntemi atıkların insanların gıda ihtiyacını karşılamak için dönüştürülüp, ağır metal biriktirmeyen ürünlerin elde edilmesinde kullanılabilmesini mümkün kılmaktadır. Ekip katı atıklardaki bazı ağır metallerin yaklaşık dörtte üçüne yakın kısmı solucanlar tarafından yok edilebiliyor. Özellikle E. eugeniae türü katı atıkların değerli solucan humusuna dönüştürülmesinde oldukça etkilidirler. Ekibin yaptığı araştırma, solucanlar kullanılarak elde edilen humustaki ağır metal oranının ciddi oranda düştüğünü ve yasal olarak izin verilen seviyenin altına indiğini göstermiştir.

Görünüşe göre solucanların sindirim sistemi ağır metal iyonlarını, atıklar çürürken ortaya çıkan humik maddeler ve diğer iyonlar arasındaki karışık agregalardan koparabilme kapasitesine sahiptir. (Agrega: Doğal, yapay veya her iki cins yoğun mineral malzemenin genellikle 100 mm’ye kadar çeşitli büyüklüklerdeki kırılmamış ve/veya kinimiş tanelerinin bir yığınıdır.)

Solucanların bu ağır metal iyonlarını sindirmelerinde bazı enzim güdümlü süreçlerin işlevinin yönlendirici olduğu tespit edilmiştir; böylece ağır metal iyonları organizmanın dokularına kilitlenip kalıyor ve solucanın dışkısıyla beraber dışarı atılmıyor. Son aşamada organik atıklarımdan ağır metalleri uzaklaştırmak için bünyesinde bu metal iyonlarını barındıran ölü solucanları sistemden ayırmak ise oldukça basit bir süreçtir.

Bilimsel çalışma metni için bkz:

http://www.inderscience.com/info/inarticle.php?artid=48322

Kaynak:
International Journal of Environment and Waste Management.

http://scienceblog.com/56130/earthworms-soak-up-heavy-metal/#GmUiBfD0rQQb43IR.99

ÇALIŞMA 2:

Cabudare, Venezuella’da bulunan Universidad Centro Occidental Lisandro Alvarado’da kimyager olarak çalışan Lué Merú Marcó Parra ve Arjantinli meslektaşlarının yaptıkları bu araştırma ise atıkların işlenmesinde solucanların kullanımı ile ilgili fizibilite çalışmaları üzerine.

Bu konuda iki ayrı çalışma yapan ekibin ilk çalışması solucan humusunu kullanarak nikel, krom, vanadyum ve kurşun içerikli suyu başarılı bir şekilde soğurmak üzerine olmuştur. İkinci olarak da arsenik ve cıva  içeren çöp topraklarının ıslahı için solucanları doğrudan kullanmak ve yaklaşık iki haftalık aynı devir zamanında arseniğin etkisinin 42% ile 72% arasında, civanın etkisinin ise 7.5% ile 30.2% arasında azaldığını tespit etmek üzerine olmuştur.

Ekip bu çalışma sonunda pahalı ve karmaşık endüstriyel toprak ıslahı yerine biyo-iyileştirme için ucuz ve alternatif bir kaynak olarak solucanların kullanılmasını öneriyor. Ayrıca ve özellikle eski bilgisayarlar ve taşınabilir elektronik aletlerin kentsel çöpler arasında biriktirildiği arazide, yeraltı ve yürüstü sularının ciddi olarak kirlenme riskine karşılık solucanların kullanılmasının ciddi bir alternatif olabileceğini belirtiyor.

Kaynak:

http://www.sciencedaily.com/releases/2010/12/101206101241.htm

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica