Vermigrön Teknolojisini Siyahaltın İle Yeniliyor

24 Mayıs 2015
814 kez görüntülendi

Vermigrön Teknolojisini Siyahaltın İle Yeniliyor

Vermigrön Teknolojisini Siyahaltın İle Yeniliyor

İskandinav ülkelerinin en büyük solucan gübresi üreticisi Vermigrön üretim sistemlerini Siyahaltın teknolojisiyle yeniliyor. Vermigrön  bu inovasyon süreci ile birlikte İsveç’in tek ve en büyük solucan gübresi üreticisi olma unvanını elinde tutmaya devam edecek.

Vermigrön Teknolojisini Siyahaltın İle YeniliyorVermigrön Teknolojisini Siyahaltın İle Yeniliyorİsveç ve İskandinav ülkelerinde profesyonel anlamda ilk izin belgelerine sahip olan firma VERMIGRÖN markası ile patent alarak, Grönapple AB  (Yesilelma Anonim ) adı altında hizmet vermekte. Firma yetkilisi Ahmet Bahçeci, İsveç’te solucan gübresi üretim sürecine nasıl dahil olduklarını şöyle anlatıyor;

” İsveç, yeşil ve beyaz renkleri en iyi şekilde yansıtan dünyanın ender ülkelerinden birisidir. Yaz aylarında yeşilden başka bir renk göremezsiniz. Bu özelliği solucan gübresi ile bağdaştırdığımızda, İsveç organik gübre ve organik ürünler için son derece ideal bir ülke konumuna geliyor. İşte bu temel düşünceyle  VERMIGRÖN markası adı altında solucan gübresi üretimine başladık.” Vermigrön Teknolojisi

İsveç ve Organik Tarım

Richter (2008)’in belirttiğine göre Avrupa’da en yüksek organik tarım alanına sahip ülkelerin başında İtalya, İspanya, Almanya ve İngiltere gelmektedir. Mevcut tarım arazisi içerisinde organik tarım alanlarının payı olarak ise sırası ile Lihtestein, Avusturya ve İsviçre gelmektedir. En fazla işletme sayısına sahip ilk üç ülke ise sırasıyla İtalya, Yunanistan ve Avusturya olmuştur. İtalya, Almanya, İngiltere, Fransa ve İsveç gibi sanayi ülkelerinin organik tarım alanında da önemli bir konuma sahip oldukları gözlenmiştir. (Kaynak: http://dergipark.ulakbim.gov.tr/erzifbed/article/viewFile/5000007422/5000007736)

Vermigrön Teknolojisini Siyahaltın İle Yeniliyor

Vermigrön Teknolojisini Siyahaltın İle Yeniliyor

2002 yılı itibariyle kişi başına organik gıda harcama oranı %44,98 olan İsveç organik tarımda dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisi olmakla kalmayıp, sahip olduğu teknoloji ve bilgi birikimiyle diğer ülkelere rol model de olmaktadır. Bu süreçten Türkiye’de faydalanmıştır. Ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik çevreye ve insana dost üretim sistemi olan organik tarımda, dünyanın en ileri ülkelerinden biri olan İsveç, Türk ziraat mühendislerine ilham kaynağı olmuştur.

Örneğin Türk ziraat mühendisleri, AB Mesleki Eğitim Programı, Leonardo da Vinci Hareketlilik Projeleri, VETPRO kapsamında, Avrupa Birliğinde Organik Tarım Uygulamaları Eğitimi başlıklı proje ile İsveç’in başkenti Stockholm’de inceleme yaparak, Organik Tarım Köyü, Ziraat Lisesi, Organik Üretim yapan çiftlikler ve Organik Ürünlerin satışının yapıldığı marketleri incelenmiş ve bilgi alışverişinde bulunmuşlardır. Bu projenin amacı yetkili heyet tarafından ‘’projemiz ülkemizdeki ve İsveç’te uygulanan organik tarım teknikleri arasındaki farkı kapatma arzusundan doğmaktadır’’ şeklinde ifade edilmiştir.

Türkiye, 2009 Yılı Organik Ürün İthalatı Verilerine göre (Anonim, 2010) İsveç’ten,  Filter coffee medium roast organic (210 kg), Filtre Kahve (30 kg), Portakal ve Mürver Çiçeği Marmelatı (2.067,12 kg), Rokfor Peyniri (210.693 kg), Zencefilli Kurabiye (2.835 kg), Ahududu ve Yaban Mersini Reçeli (549.483 kg) ve Çilek Reçeli (1.944 kg) ithal etmiş fakat geri dönüş olarak da sadece Kuru İncir ve Dondurulmuş Gıda ihraç etmiştir.

İşte tam da bu noktada VERMIGRÖN, yukarıdaki özet bilgide de anlaşılacağı üzere organik tarım ve organik üretim kültürü açısından ileri düzeyde olan İsveç’e, SİYAHALTIN teknolojisini ithal ederek bu tabloyu ciddi anlamda tersine çevirmeye aday olmuştur.

VERMIGRÖN ve Bahçeci Ailesi

Vermigrön Teknolojisini Siyahaltın İle YeniliyorAhmet Bahçeci, aile soyadının kaynağını ve bunun tarımsal faaliyetlerine yansımasını şöyle açıklıyor;

“Ailemize yıllar önce, dedelerimizin yoğun tarımsal faaliyetleri neticesinde (organik gübre, tarla ve bahçe ekimi vs..) Türkiye Cumhuriyeti yetkililerince BAHÇECİ soyadı verilmiştir. Yaklaşık 300 yıllık bir tarihe dayanan tarımsal faaliyetlerimizi temsil eden soyadımızla, yıllar önce atalarımızın başlattığı ve günümüze dek getirdiğimiz, geri dönüşüme dayalı organik tarım çalışmalarımızı, bu alanın eksperti olan Mehmet Hanifi Can’ın desteği sayesinde, en son SİYAHALTIN teknoloji ile  İsvec’te sürdürmeye devam ediyoruz.”

VERMIGRÖN Kaliteye Oynuyor

VERMIGRÖN firma olarak en temel misyonunu, sağlıklı ürünler elde etmeyi mümkün kılan, geri dönüşüme dayalı ve yüksek kalite standartlarında olan ürün yelpazesine sahip olmak şeklinde ifade ediyor.  “Firmamızın en üst seviyedeki teknolojiyi takip etmesi, iş ortaklığı yaptığımız diğer kurumlara güvenilir ve kaliteli ürün ve servis hizmetini sağlamamızı mümkün kılıyor. Vizyonumuz, solucan gübresi üretimi alanında ürün ve teknoloji adına öncü olmaktır”.

Vermigrön İsveç’te faaliyet gösteriyor olmayı bir avantaj olarak değerlendirmekte. Bahçeci bu konudaki fikirlerini, “dünyanın en medeni ve demokratik ülkeleri listelerinde üst sıralarda yer alan İsveç, doğaya ve insanlara fayda sağlayacak olan her türlü düşünceye tüm kurumların destek verdiği bir ülkedir” şeklinde dile getiriyor.

İsveç’te İnsanların Organik Tarıma ve Geri Dönüşüme Bakışı

Vermigrön Teknolojisini Siyahaltın İle Yeniliyor

Vermigrön

Gelişmişlik endeksi ve okuma yazma yüzdesi oldukça yüksek olan ve günümüzde kullanmakta olduğumuz önemli bir kaç teknolojinin öncüsü olan bir ülkenin geri dönüşüm ve organik tarım duyarlılığı, yeni doğmuş bir bebeğin anne sütüne olan ilgisi kadar üst seviyededir. Bu anlamda solucan gübresi üretiminin en makul düzeyde anlam kazandığı yerin İsveç olması kaçınılmazdır.

İsveç neredeyse tüketilen tüm ürünler için Geri Dönüşüm merkezleri kurmakla kalmamış, ayrıca insanların tüm eğitim merkezlerinde geri dönüşüme katkıda bulunmalarını sağlayacak teşvikler de sunmuş bir ülkedir. Örneğin bir üniversite şehri olan Uppsala’da, belediye projelerinden bir tanesi, sadece organik ürünler satan alışveriş merkezi oluşturmak ve tüm ülke genelinde organik üretim ve geri dönüşüm projelerini desteklemek olmuştur.

Türkiye olarak İsveç’ten onlarca ürünü ithal ederken, sadece birkaç ürün ihraç ediyor olmak SİYAHALTIN firmasının VERMIGRÖN firmasıyla yapmış olduğu iş ortaklı sayesinde umuyoruz ki bir kader olmaktan çıkacak ve iki ülke arasında çok daha sağlam ticari anlaşmaların devamı gelecektir.

Vermigrön Teknolojisini Siyahaltın İle Yeniliyor Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica