Vermikompost Çayı ve Fungusit Olarak Kullanımı

26 Ağustos 2013
1.596 kez görüntülendi

Vermikompost Çayı ve Fungusit Olarak Kullanımı

Solucan suyu mantar ilacı (fungusit) olarak püskürtülebilir mi? Yapılmış herhangi bir deney var mıdır?

Solucan gübresi çayının (nam-ı diğer solucan suyunun) ve daha genel manada kompost çayının çeşitli mahsül ve süs bitkilerinde ortaya çıkan bitki patojeninin görülme sıklığılını düşürdüğüne dair kesin deliller vardır.

İşin doğrusu son zamanalarda dünyaca ünlü vermikompost araştırmacısı Ohio Eyalet Üniversitesi (OEÜ) solucan gübresi çayı üzerine çeşitli deneyler yapmış ve olumlu sonuçlara erişmiştir. Geçtiğimiz yıllarda Ohio Eyalet Üniversitesi’nden  Dr. Clive Edwards ve Norman Arancon tarafından yürütülen çalışmalar, katı vermikompostun inanılmaz bir bitki büyümesi artışı ve hastalıklarla mücadele savaşı özelliğine sahip olduğunu art arda kanıtlarken, kompost çayları test sonuçları oldukça yakın bir zamana kadar yüksek öncelikli olarak görülmüyordu.

İlginçtir ki, Peter Bogdanov’un “Casting Call” (Cilt 4, No: 2, 1999) dergisinde kendisiyle yapılan bir röportajda Dr. Edwards o zamanlar olumlu bilimsel kanıtların yokluğuna dayanarak kompost çaylarının değeri konusuna biraz şüphecilikle yaklaşır. (Not: Bu röportaj çok yakında bu blogda yayınlacaktır/SG.)  Yukarıda bahsi geçen son araştırmalar BioCycle dergisindeki bir makalede (“Vermikompost Çayının Bitki Büyümesi ve Hastalıkları Üzerindeki Etkileri, Mayıs 2006, s.28) belgelenmiştir. İsminden de anlaşılacağı gibi çalışma, solucan çayının hem bitki büyüme artışı hem de hastalıkların baskılanması yeteneği üzerine yapılmıştır. Kompst çayı 24 saat boyunca 4 litrelik havalandırılmış suda 1 litre vermikompostun bekletilmesiyle üretilmiştir.

Daha sonra 0-10% aralığında değişen solucan çayı seyreltileri hazırlanıyor ve test ediliyor. Makaleye göre, 0.5% oranında seyreltimiş olan da dahil olmak üzere, tüm seyreltik çaylar domates bitkisinin hem çimlenme hem de büyümesinde kontrol grubuna göre ciddi bir artış sağlayabilmiştir.

Organik gübreleme ile bitkinin ihtiyaç duyduğu bütün besin maddelerinin tedarik edildiği gerçeğine dayanarak, tüm ilave bitki büyümelerinin besin alımından başka mekanizmalarla da alakalı olduğu rahatlıkla varsayılabilir. Yazarlar bunda humik asitlerle bağlantısı olan bitki büyüme hormonlarının etkili olduğunu tahmin ediyorlar.

sun_compost-tea-3071

Kompost çayının yokluğunda (1.resim) ve varlığıında (2.resim) patojenik mantar oluşumu.

Biki patojeni deneyi için 0,5, 10, 20, 40% çay içeren vermikompost çay seyreltiği hazırlanmış ve daha önceden Verticillium solgunluğu bulaşmış olan domates bitkisine uygulanmıştır.Deney, uygulanan tüm seyreltilerde (kontrol grubuna göre) hastalığın önemli bir şekilde bastırılmasıyla ile sonuçlanmıştır. Aynı makaleden diğer bir güzel parça da şudur: Araştırmacılar havalandırılmış suyla üretilen kompost çaylarının, havalandırılmamış suyla üretilenden çok daha fazla “istikrarlı ve etkili” olduğuna dikkati çekiyorlar.  Bu da kompost çayı uzmanı Dr. Elaine Ingham’ın (Soil Foodweb  A.Ş.) yıllardır söylediklerini desteklemektedir.

_T4B3708bNot: Dr. Elaine Ingham günümüzde kullanılan bir çok toprak düzenleme tekniklerine öncülük etmiş olan dünyaca tanınmış bir toprak biyologudur.  Toprak ve bitki sağlığının bir göstergesi olan topraktaki mikrobiyal yaşamının tahlil edilmesi çalışmalarına da öncülük etmiştir. Dr Ingham Rodale Enstitüsünde başmühendistir. O Sürdürülebilir Araştırmalar Enstitüsü ve toprak test laboratuvarı olan Soil Foodweb A.Ş.nin kurucusudur. Dr Ingham ABD Tarım Bakanlığı Toprak Biyolojisi Primer Bölümünün en önde gelen yazarıdır. O çok sayıda toprak bilimcilerinin ve ekolojik olarak dengeli bir peyzaj tasarımı uygulayıcıların akıl hocası olmuştur. Ayrıca Dr. Ingham tüm dünyada çiftçilerin toprak yaşamını anlamasını ve geliştirmesini sağlayarak daha dirençli bitkiler yetiştirmelerine yardımcı olmuştur. Dr. Elaine Ingham ve vermikompost çayı hakkında, daha sonra daha detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağım. Şimdilik kısa bir bilgi için Solucan Kadın Mary Appelhof ile Röportaj I başlıklı röportaja kısa bir göz atınız lütfen.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica