Vermikompostta Bulunan Mikroorganizmalar

29 Eylül 2013
2.340 kez görüntülendi

Vermikompostta Bulunan Mikroorganizmalar

Vermikompost

Vermikompostta Bulunan Mikroorganizmalar Vermikompost

“Bir solucan dışkıladıktan sonra bile kompostlama süreci devam etmektedir. Gerçekte, solucan dışkısındaki bakteri nüfusu gerek sindirilmiş topraktaki gerekse de solucanın kendi bağırsağındaki bakteri nufusundan çok daha fazladır.”

Mary Appelhof, Worms Eat My Garbage

Vermikesti veya vermikompostu bu denli etkili bir gübre yapan şeylerden birisi de, bitmiş üründe yer alan çok sayıdaki faydalı mikroorganizmadır. Şimdiye kadar, bu organizmaların çoğunun bakterilerden oluştuğu biliniyordu ancak artık bunlara çeşitli mantar ve küfler de dahil olmuştur. Birçok insan küflü yiyecekleri attığı için küf ve mantar konusunda olumsuz bir bakış açısına sahiptir. Gerçekte ise bitkiler besinleri bünyelerine alabilmek için belirli mantarlara ihtiyaç duyarlar. Biz insanlar yediğimiz yiyecekleri sindirmek için faydalı bakterilerden nasıl faydalanıyorsak, solucanlar da aynı şekilde faydalanmaktadırlar. Solucanların sindirim sisteminin sadeliği besinlerin organik atıklardan toprağa doğrudan karışmasına imkan verir.Vermikompost

azot fiksasyonu resim_2

Tüm organik atıkların kompostlanmasındaki motor güç faydalı bakterilerdir; solucanlar ise karışıma basitçe yüksek oktan değeri katarak süreci hızlandırırlar. Solucanlar sindirim sırasında kompostu, mikroorganizmaları ve besinleri karıştırıp harmanlayarak küçük ve mükemmel bir toprak düzenleyi paket haline getirirler. Ortaya çıkan bu solucan dışkısı bir miras gibi toprağa en iyi organik gübre olarak bırakılır.

Herhangi bir gübrede olması gereken en önemli özellik azot bağlayıcılığıdır (azot fiksasyonu) ve vermikest bunu doğal olarak yapar.

azot fiksasyonu resim_1Dünya üzerindeki tüm yaşam Azot fiksasyonuna dayanmaktadır. Çünkü bu kimyasal etkileşim olmaksızın var olamayacak olan bedensel varlığımızın, RNA, DNA, amino asitler ve proteinlerin temel yapı taşlarının biyosentezinde Azot fiksasyonu temel rol oynamaktadır. Atmosferik ve temel azot etkisiz (asaldır) olduğundan ve kolayca diğer kimyasallarla reaksiyona giremediğinden dolayı bu basit elementin bağını kırmak zordur. Fakat kendi ortamlarında doğal olarak bulunan bakteriler bunu yapabilirler. Bu bakteriler diazotrophs olarak adlandırılırlar ve vermikeste yüksek yoğunlukta bulunmaktadırlar. Bu da vermikestin gübre olarak sağladığı avantajlardan sadece birisidir; doğal Azot fiksasyonu.

Bir solucan kabı küçüktür ama milyarlarca organizmaya ev sahipliği yaparlar. Bunlar arasında bakteriler, mantarlar (küf dahil), protozoa ve nematodlar yer almaktadır.Vermikompost Vermikompost

bacteriaBakteriler vermikompost sisteminde en çok yer alan organizmalardır ve yeryüzündeki birincil organik madde ayrıştırıcılarıdırlar. Onlar, molekülleri bir arada tutan bağları parçalayan enzimleri organik maddeler üzerinde salgılayarak çalışırlar ve böylece, molekülleri emilime hazırlamak için basit bileşenlerine ayrıştırırlar. Bakteriler organik maddeleri basit temel bileşenlerine ayrıştırırken aynı zamanda onları vermikompost kabında bulunan solucan ve diğer canlılar için için kullanılabilir hale getirirler.

Aktinomisetler temelde bakterilerin, birkaç çok önemli özelliklere sahip olan daha yüksek bir formudurlar.  Yeni başlayanlar için şöyle diyebiliriz: Bir an için gözlerinizi kapatın veActinomycetes3 oldukça yaygın bir biçimde taze toprak ile bağdaştırılmış olan o güzel toprak kokusunu hayal edin. İşte kokladığınız bu koku aktinomisetlerdir. Şimdi ise humustan kaynaklandığını duyduğunuz o tüm harika faydaları düşünün. Aktinomisetler humusun oluşması için yaşamsal bir öneme sahiptirler. Çoğunlukla toprakta oldukça derinlerde çalışan bu iddialı bakteriler ölü organik maddeleri bir çeşit turbaya dönüştürler ve aynı zamanda da üst toprağa karışmak üzere kullanılabilir halde olan azot ve karbon gibi çeşitli besinleri serbest bırakırlar. Aktinomisetler antibiyotik üretme yeteneği sahip oldukları için, aktinomisetlerin nüfusu artarken bir çok bakteryel nüfus da azalır. Vermikompost

http://www.naturesperfectplantfood.com/wp-content/uploads/2013/02/mould.pngKüf ve mantarlar sağlıklı bir solucan sisteminin ortak organizmalarıdırlar. Mantarlar, gelişmiş bitkilerde bulunan klorofile sahip olmadıkları için kendi karbonhidratlarını üretmeyen oldukça basit (ilkel) bitkilerdir. Mantar (fungi) ailesi maya, küf ve mantarlardan oluşmaktadır. Enerjilerini ölü bitki ve hayvanlardaki organik maddelerden temin ederek hayatta kalırlar. Mantarlar küçük ve kıla benzer ipliksi bir yapıyla, çürümekte olan organik maddeleri enzim salgılayarak parçalarlar ve onları temel organik madde yapılarına ayrıştırarak beslenirler.  Ancak kendileri aynı zamanda sistemde bulunan başka diğer canlılar, buna solucanlar da dahildir, için de birer besin kaynağıdırlar. Küf beslenme oranının yeterli olup olmadığının iyi bir göstergesidir. Çünkü sakin bir ortamda üretken bir biçimde büyümeye devam edebildikleri için, büyük oranda küf ve mantar sistemin ihtiyacı olandan fazla yiyecek barındırdığını gösterir ve derhal yiyecek oranı azaltılmalıdır. Vermikompost Vermikompost Vermikompost

Gerçekte kompost solucanları mantarların meydana getirdiği ayrışmaya molddüşkün değildir. Solucanlar esasen bakterilere bel bağlamaktadırlar.  Solucan kabınızda bir miktar küf olması normal olsa da, gözünüzü üzerinden ayırmamanız iyi bir fikir olacaktır. Mutfakta zaman geçiren herhangi birisinin de bilebileceği gibi küf çürümenin (ayrışmanın) başlaması için gereken ilk şeydir. Ancak bununla birlikte elinizde solucan olduğu zaman çok daha şanslısınızdır. Solucanlar çürümeye başlamayan hiçbir şeyi yiyemezler ve burada tercih edilen ayrıştırma mekanizması bakterilerdir. Solucanlar yaşayabilmek için etkin bir bakteri kültürüne ihtiyaç duyarlar. Eğer vermikompost kabınızda çok uzun süreli devam eden küf ve mantar görecek olursanız muhtemelen kaba bakteri aşılamanız gerekecektir. Bunu, herhangi bir kompost kabından bitmiş ya da yarı bitmiş kompost alıp vermikompost kabınıza ekleyerek başarabilirsiniz.  Ayrıca dondurucu soğukların olduğu bir zamanda solucan kabınıza bir miktar yaprak eklemeniz de yardımcı olacaktır.

Vermikompost kabında yer alan küf ve mantarlar bahçeniz veya hayvanlarınız için bir tehlike arz etmezler. Ancak, küfe alerjisi olan insanlarda tahrişe neden olabilirler.  Eğer küfe allerjiniz varsa, tahrişi en aza indirmek için vermikompost kabınızı mutlaka dış ortamda, bir garaj veya iyi havalandırılan zemin katta bulundurmalısınız. Vermikompost Vermikompost Vermikompost

Nematodlar mikroskobik solucanlardır. İki tip nematod vardır: toprakta yaşayan toprak nematodu,  sap ve yapraklarda yaşayan yaprak nematodu. Nematodlar genellikle toprakta, suda ve çürümekte olan organik maddelerde yaşarlar. Birçok türleri de bitkilerin çeşitli kısımlarında beslenir ve zararlı olurlar. Bitkilerde beslenen ve zarar yapan bu gibi nematodlara “bitki paraziti nematodlar” adı verilir.

Ancak her nematod zararlı değildir. Birçok nematod, topraktaki organik maddeleri parçaladığından faydalı sayılmaktadır. Ayrıca yine bazı nematodlar istenmeyen bahçe böceklerine saldırdıkları için faydalıdırlar.  Paraziti nematodlar yararlı olanlardır. Bu nematodlar 400’den fazla çeşit tırtıl , böcek ve kök zararlılarına saldırarak onları yerler.Kök ekinbiti, tarlakurdu, lahana kök kurçukları, çim kurtçukları, çim ipekkurdu, şeftali ağacı kurtları, süsen nematodes-kurtları ve pire böceği larvaları gibi canlıların öldürülmesinde fayda sağlarlar. Oldukça küçük, saydam ve segmentasyonu olmayan yuvarlak solucanlar olan Nematodlar, bakteri ve mantarların içerdiği besinleri mineralize ederler. Dünyada yaklaşık olarak 20.000 nematod türü vardır ve bunların büyük bir çoğunluğu solucan kabınızda yer almaktadırlar. Çoğunlukla vermikompost kabınız için faydalıdırlar; bakteri ve mantarları yiyerek bu organizmaların içerdiği  besinleri ayrıştırırlar ve bitkiler için alınabilir bir forma sokarlar.

Vermikompost Vermikompost Vermikompost

 Vermikompost

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica