Solucan Gübresi Denemelerinin Faydaları

30 Mayıs 2012
2.401 kez görüntülendi

Solucan Gübresi Denemelerinin Faydaları

Solucan Gübresi Denemelerinin Faydaları    

     •   Deneme arazisinde elde edilen ürün etkisi
     •   Brokolide %40’a kadar varan verim ve laboratuar ölçeğinde kök hastalıklarının baskılanması
     •   Havuçta ürün artışı ve erken hasat oranında artış, kuru ağırlıkta üst kısımlarda 109%, dip kısımlarda ise
        259% oranında artış.
   •   Narenciye veriminde 43%’e kadar artış ve VAM (kökmantar) kolonisazyonunda artış sağlar. VAM (Veziküler Arbusküler Mikoriza) – bitkinin kökleriyle simbiyotik olarak yaşayan mantarlardır, topraktan suyu ve
        besinleri alır ve karbonhidrat karşılığında bitki için kullanılabilir bir forma sokar.
    •   Pamukta erken hasat oranı ve VAM (kökmantar) kolonisazyonunu artışı.
    •   Üzümde 35%-55% oranında verim artışı.
    •   Marulda 14% verim artışı.
    •   Maden dahası ıslah artışının ortaya çıkması ve büyümesi
    •   Soğandaki beyaz çürükte erken kontrol
    •   Mera ve otlaklarda kalsiyum mobilizasyonu ve besin alımında artış.
    •   Çimde önemli kök gelişim hızlanması
    •   Şekerkamışında azot alımında 25% ve verimde 52%’e varan artış.
    •   Domateste 80%’e varan artış.

    I.   BAĞCILIK

 

Devlet Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation – CSIRO)’dan Dr. John Buckerfield’ın yayınlanan araştırmasına göre, saman malçına eklenen solucan gübresi ile yapılan uygulamada Adelaide Hills bölgesinde yetiştirilen Pinot üzümünde 50%, McLaren Vale bölgesinde yetiştirilen Chardonnay üzümünde ise 35% verim artışı sağlanmıştır. Benzer sonuçlar Mudgee bölgesi üzümü olan Baume üzümünde 20% oranıyla elde edilmiştir. Mali olmayan diğer ölçülebilir etki ise boyca uzama, kolan ve ikincil gelişmeyle birlikte kök sisteminde dört kat artışın sağlanması oldu (Mildura bölgesi deneyi). Yeni dikimlerin daha hızlı kurulması ve gelecek sezona hazır olması gereken nişastada artış sağlanması mümkün olmuştur (Hunter Valley bölgesi deneyi). Tüm bu etkilerin bir diğer sonucu ise hastalığa daha dayanıklı asmaların ve kontrol ürünlerine göre daha ağır sürdürülebilir ürünlerin elde edilmesidir.

    I.   BAHÇECİLİK

Bu alanda ilk deneme tohum çoğaltımı (yayılımı, üremesi) üzerine odaklandı. “Verimsiz” karnabahar tohumunda 50%’den 95%’e varan bir çimlenme artışı sağlanmıştır. “İyi” tohumda ise, iki haftadan daha fazla zaman önce erken ekime hazır olan sert ve büyük tohumlara göre eşit biçimde çimlenme gözlenmiştir. Fideler mildiyösü hastalığına daha dayanıklı olmuşlardır.

Domates mildiyösü

Marul mildiyösü

Bağ mildiyösü

Patates mildiyösü

Gül mildiyösü

Soğan mildiyösü

Optimum çimlenme karışımı 10% ile 25% arasında değişen oranda türe göre değişmekte iken standart çimlendirme karışımında ise hacme göre değişmektedir. Daha fazla her zaman daha iyi değildir şeklindeki eski bir atasözünü ispatlar biçimde, yüksek yoğunlaşma (konsantrasyon) sezilebilir bir fayda sağlamamıştır.

    III.   MEYVE BAHÇECİLİĞİ

Kiraz, narenciye, elma ve armut üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Deneysel yetiştirme alanlarında ek olarak kompost malç kullanımı ile belirgin bir verim artışı ve büyüme tespit edilmiştir. Solucan gübresi ile malç arasındaki görevdeşlik de böylece daha net olarak ispatlanmıştır. Başarıyla uygulanan maçın içeriği saman, kâğıt, kompost ve kesilmiş bitki örtüsünden oluşmuştur. Asmada yapılan çalışmada olduğu gibi gövde çevresinde meydana gelen büyüme, uzunlamasına gelişme ve kök gelişmesi gözlemlenmiştir.

    IV.   YARIŞ SAHALARI, GOLF SAHALARI VE ÇİMLER

Birçok farklı çalışmada farklı çim türlerinde, solucan gübresi kullanımının büyüme oranını önemli ölçüde teşvik ettiği kanıtlanmıştır. Ayrıca uygulamanın, kök sisteminin gelişimini hızlandırdığı ve kolaylaştırdığı ve yapraklardaki renk derinliğini arttırdığı kanıtlanmıştır.  

SOLUCAN KOMPOsTU BİTKİ HASTALIKLARINI BASTIRIYOR

Avon, New York merkezli Worm Power kompost şirketinin çalışmalarına baktığımızda, Jing Jin tarafından yazılan makaleye göre, solucan gübresi bitki hastalıklartının baskılanmasına yardımcı olmaktadır. Worm Power her hafta 8 milyon solucanı yaklaşık 20 ton mandıra ineği gübresi besleyen ticari bir vermikompost üretim şirketidir.

Elde edilen gübreyi bahçıvan ve çiftçilere satan firma aynı zamanda, doktora tezi olarak  bitki patalojisi ve bitki-mikrop biyolojisi araştırmalarını sürdüren Allison Jack ile labaratuvar koşullarında ortak çalışmalar da yapmaktadır.

Çalışmanın ana fikri, bitkilerin büyüme sürecinde vermikompost uygulamasının etkilerini gözlemlemek ve solucan gübresinin “büyüleyici etkileri” ile ilgili sayısız iddianın araştırılması üzerinedir.

Jin’e göre, Worm Power’ın uygulamaları üzerine yapılan araştırmalar göstermiştir ki, çökerten hastalığı gibi bitki hastalıklarından, genç fidanlarda kök dibinde meydana gelen çürüme hastalığından sorumlu olan Pythium aphanidermatum adlı bir tür su küfü başarıyla baskılanmıştır (Detay için bakınız:

http://www.bitkisagligi.net/Domates_Pythium_aphanidermatum.htm)

Pythium aphanidermatum

“Kompost içinde bulunan mikroplar baskılamada kilit rol oynamaktadır. Tohum vermikomposta ekildikten sekiz saat sonra bu mikroplar tohumun yüzeyinde kolniler kurarak tohumu çepeçevre kaplarlar. Tohum çimlenmeye başladığında mikroplar tohumu kimyasal olarak dönüşüme uğratırlar. Böylece Pythium aphanidermatum’un hareketli zoosporları ile tohum arasındaki sinyalizasyon kesintiye uğrar ve böylece patojenin bitkiye erişmesi de engellenmiş olur. Jack’a göre vermikompost uygulaması ile “bitki hastalıklarının baskılanması için yaşayan mikroorganizmalara ihtiyaç vardır.”

Sadece bu olgu bile yeterince etkileyicidir ve yiyecek atıklarının çöpe atılmaması için yeterli bir nedendir.

Janice Sitton diyor ki, “2000’li yılların başlarında üzüm asması dikimlerindeki tipik kayıp oranı %25 idi, fakat deneme olarak her bir bitki fidesi için bir miktar solucan gübresi eklendiğinde bnağdaki 400 bitkiden sadece 2 tane kayıp olmuştur.”

Hawaii  Üniversitesinden Norman Arancon’un yaptığı testler göstermiştir ki, vermikompost uygulamaları, Pythium, Verticillium solgunluğu, Rhizoctonia solani, külleme, bitki paraziti nematodları, lahana beyaz tırtılları, salatalık böcekleri, domates kurdu, unlu böcek, yaprak bitleri ve iki noktalı kırmızı örümcek akarları ve yenilebilir bitkilere gelebilecek zararlarının baskılanmasında anlamlı ve tekrarlanabilir bir çözüm sunmaktadır.

Derleme ve Çeviri: Savaş

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica