Yaz Kabağı Bitkisinde Vermikompost Çayı Kullanımı

7 Haziran 2012
2.197 kez görüntülendi

Yaz Kabağı Bitkisinde Vermikompost Çayı Kullanımı

Yaz Kabağı Bitkisinde Vermikompost Çayı Kullanımı 

Aşağıdaki resimlerde gördüğünüz yaz kabağı bitkileri aynı zamanda dikilmişlerdir.

Burada sadece yaz kabağı bitkisinde bir karşılaştırma yapılmıştır ancak, solucan gübresi çayının etkisi tüm bitkiler üzerinde gözlemlenebilir. Hatta kesilmiş ve vazoda bekleyen bitkilerin daha uzun zaman dayandığını bile görebilirsiniz.

Aşağıdaki resim toprağına 5% oranında solucan gübresi katılmış olarak tohum şeklinde ekilmiştir. Bitki bahçeye dikilmiş ve sadece gerektiğinde sulanmıştır.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz yaz kabağı da yine yukarıda olduğu gibi karışımında 5% oranında solucan gübresi bulunan toprağa tohum olarak dikildi.

Bu resimdeki yaz kabağının köklerini gösteren bir başka resim de aşağıda yer almaktadır. Resimdeki fide sadece 6 günlüktür. Kökleri normal ekilmiş bir yaz kabağı tohumuna göre neredeyse 5 kat daha uzundur.

İlk resim ile ikinci resim aynı koşullarda, aynı zamanda ve aynı oranda solucan gübresi içeren karışıma ekildiği halde neden ikinci resimdeki yaz kabağı daha renkli, canlı ve büyüktür?

Bunun sırrı, ikinci resimdeki yaz kabağının haftada iki kez, solucan gübresinden elde edilen vermikompost çayı ile sulanmış olmasından gelir. İkinci resim, köklerini gördüğünüz fidenin 14 gün sonra çekilmiş halidir.

Bitkilerin gelişimdeki fark açık bir şekilde görünmektedir.

Çeviri ve yorum: Savaş

Kaynak:

http://wormcompostingblog.com/gardening/adding-worm-tea-to-summer-squash-plants/

http://wormcompostingblog.com/gardening/worm-castings-advance-root-growth/

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica