Yem Türü ve Vermikompost Kalitesi Hakkında

3 Ocak 2013
4.034 kez görüntülendi

Yem Türü ve Vermikompost Kalitesi Hakkında

solucan yemiEn iyi kalitede gübre elde etmek için  yem olarak en iyi ne verebilirim?

İki çeşit solucan humusu (vermikompost) sayabiliriz;

1) Mantar baskın solucan humusu
2) Bakteriyel baskın solucan humusu

Birinci tip humus başlangıç malzemesi olarak yüksek C:N oranına sahip (saman, ağaç talaşı, karton gibi) kahverengi malzemeler kullanıldığında elde edilir ve daha çok çok yıllık ağaç ve çalı gibi ürünler için tercih edilir.

Bakteriyel humus ise daha çok, yıllık sebze ürünleri için kullanıldığında daha etkili olurlar.

Buradan yola çıkarak şunu diyebiliriz, hayvan dışkısı kullanılarak elde edilen bakteriyel baskın humus sebze üretiminde daha iyi verim alınmasını sağlarken,  mantar baskın humus seven bitkiler için bol kâğıt kullanılarak elde edilen humus daha etkin olacaktır.

Yani farklı başlangıç malzemesi kullanılarak elde edilen farklı solucan humusları farklı amaçlara yönelik olarak farklı kalitelerde ürünler olacaktır. Yine de eğer en iyi humusu elde etmek için en uygun malzemeyi soracak olursanız hayvan gübresi kullanmanız tavsiye edilir.

Örneğin Dr. Clive Edwards yaptığı denemelere göre en iyi malzemenin domuz dışkısı olduğunu belirtir. Çünkü hayvan gübresi, başlangıç malzemesi olarak kâğıda göre birçok bitki besin maddesini diğer faydalı özelliklerine ek olarak zaten içinde barındırır. Bu da hayvan gübresinin başlangıç malzemesi, yani mama olarak kullanımının önemini arttırır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*

Yukarı Çık Yandex.Metrica